Podatki stabilizacyjne.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 maja 1988 r.
w sprawie podatków stabilizacyjnych.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 11 maja 1988 r. o nadzwyczajnych uprawnieniach i upoważnieniach dla Rady Ministrów (Dz. U. Nr 13, poz. 98) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się podatki stabilizacyjne od niektórych wartości majątkowych, zwane dalej "podatkami".
§  2.
Obowiązek podatkowy ciąży na jednostkach gospodarczych objętych przepisami ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77).
§  3.
1.
Podstawę opodatkowania stanowią:
1)
wartość trwale nieczynnych środków trwałych (w tym nie wykorzystanych budynków, powierzchni produkcyjnych, maszyn, urządzeń i środków transportu), o których mowa w § 15 ust. 2 pkt 1 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1987 r. w sprawie uznawania środków pracy i innych przedmiotów długotrwałego użytkowania za środki trwałe, zasad aktualizacji ich wyceny oraz zasad i stawek amortyzacji (Dz. U. Nr 39, poz. 219), a także wartość maszyn, urządzeń i środków transportu nie wykorzystywanych przez okres 6 miesięcy licząc od dnia 1 kwietnia 1988 r.,
2)
wartość zapasów surowców i materiałów przekraczających średni zapas w jednostce gospodarczej, liczony w dniach zużycia, w cenach bieżących, z uwzględnieniem § 5,
3)
obszar gruntów zbędnie zajmowanych lub wykorzystywanych niezgodnie z przeznaczeniem, ustalony przez właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
2.
Nie stanowi podstawy opodatkowania:
1)
wartość zapasów wymienionych w ust. 1 pkt 2:
a)
znajdujących się w jednostkach handlu wewnętrznego i przedsiębiorstwach o sezonowym cyklu produkcji oraz w przedsiębiorstwach obrotu zaopatrzeniowego,
b)
surowców i materiałów z importu oraz półfabrykatów i elementów będących przedmiotem kontraktów zagranicznych,
c)
sezonowych,
2)
wartość maszyn, urządzeń i środków transportu, surowców i materiałów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, przeznaczonych wyłącznie na cele obronności i bezpieczeństwa państwa.
3.
Jednostki gospodarcze są obowiązane do złożenia właściwemu urzędowi skarbowemu, w terminie do dnia 15 października 1988 r., deklaracji dotyczącej wartości majątkowych, liczonych według cen bieżących, oraz obszarów gruntów, o których mowa w ust. 1, posiadanych według stanu na dzień 30 września 1988 r. Średni zapas, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest określany jako średni zapas z okresu trzech pierwszych kwartałów 1988 r.
4.
Złożenie deklaracji niezgodnej ze stanem rzeczywistym pociąga za sobą skutki przewidziane prawem za złożenie niezgodnych ze stanem faktycznym zeznań podatkowych.
5. 1
Jednostki gospodarcze są zobowiązane do dokonania wpłaty podatku w terminie do dnia 15 grudnia 1988 r.
§  4.
1.
Jednostki gospodarcze posiadające środki trwałe, grunty oraz zapasy, o których mowa w § 3 ust. 1, mogą je w okresie do dnia 30 września 1988 r. zbywać według cen umownych bez ograniczeń wynikających z uchwały nr 56 Rady Ministrów z dnia 28 marca 1988 r. w sprawie zakazu podwyższania cen umownych towarów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych (Monitor Polski Nr 10, poz. 86), przekazać w dzierżawę, oddać w agencję bądź zagospodarować w inny sposób.
2.
Środki uzyskane ze sprzedaży lub opłat powiększają fundusz rozwoju lub inny fundusz o podobnym przeznaczeniu.
§  5.
Podatek wynosi:
1)
100% wartości maszyn, urządzeń i środków transportu oraz 30% wartości budynków i powierzchni produkcyjnych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1,
2)
przy zapasach, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, wynoszących:
a)
od 60 do 90 dni - 50% ich wartości,
b)
powyżej 90 dni - 100% ich wartości,
3)
1.000 zł za metr kwadratowy gruntów, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3.
§  6.
Podatek jest płatny z zysku do podziału (nadwyżki bilansowej) pozostałego po opodatkowaniu dochodu podatkiem dochodowym.
§  7.
Organami podatkowymi w sprawach podatku są urzędy skarbowe właściwe w sprawach podatku dochodowego.
§  8.
Wpływy z podatków są przekazywane do budżetu centralnego, z przeznaczeniem na:
1)
Fundusz Zmian Strukturalnych w Przemyśle - od podstawy opodatkowania wymienionej w § 3 ust. 1 pkt 1,
2)
Fundusz Rozwoju Rynku - od podstawy opodatkowania wymienionej w § 3 ust. 1 pkt 2,
3)
Fundusz Gospodarki Gruntami i Gospodarki Mieszkaniowej - od podstawy opodatkowania wymienionej w § 3 ust. 1 pkt 3.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 5 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 listopada 1988 r. (Dz.U.88.38.300) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1988 r.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024