Sposób oznakowania opakowań środków farmaceutycznych i artykułów sanitarnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 listopada 1987 r.
w sprawie sposobu oznakowania opakowań środków farmaceutycznych i artykułów sanitarnych.

Na podstawie art. 16 pkt 3 ustawy z dnia 28 stycznia 1987 r. o środkach farmaceutycznych, artykułach sanitarnych i aptekach (Dz. U. Nr 3, poz. 19) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Oznakowanie opakowania środka farmaceutycznego powinno zawierać:
1)
nazwę środka farmaceutycznego i jego postać farmaceutyczną, a jeżeli jest to niezbędne ze względu na rodzaj środka - także jego stężenie lub zawartość substancji czynnej w preparatach w postaci dawkowanej,
2)
skład środka farmaceutycznego, jeżeli nie jest on dostatecznie określony nazwą i innymi danymi, o których mowa w pkt 1; przy określaniu składu stosuje się nazwy międzynarodowe w języku łacińskim, ustalone przez Światową Organizację Zdrowia, a w braku takich ustaleń - nazwy chemiczne w języku polskim,
3)
ilość środka farmaceutycznego w opakowaniu, z tym że opakowanie leku gotowego do iniekcji powinno zawierać dane o ilości nominalnej płynu w pojemniku,
4)
nazwę producenta,
5)
numer zezwolenia na produkcję, a jeżeli zezwolenie na produkcję nie jest wymagane - numer certyfikatu rejestracyjnego,
6)
numer serii,
7)
numer kontroli seryjnej, jeżeli obowiązek umieszczenia tego numeru wynika z certyfikatu rejestracyjnego,
8)
termin ważności środka farmaceutycznego, a dla leków gotowych, które wymagają specjalnego postępowania bezpośrednio przed ich zastosowaniem - także oznaczenie okresu przydatności po doprowadzeniu leku do postaci nadającej się do zastosowania; termin ważności powinien być oznaczony co najmniej przez podanie miesiąca i roku; dla oznaczenia roku używa się dwóch ostatnich cyfr,
9)
dane o szczególnych warunkach przechowywania środka farmaceutycznego,
10)
dane o sposobie postępowania ze środkiem farmaceutycznym bezpośrednio przed jego zastosowaniem,
11)
dane o sposobie stosowania leku, a w przypadku leku gotowego do iniekcji - także informację o sposobie podawania leku,
12)
napis "tylko do użytku zewnętrznego" lub inne właściwe ostrzeżenia i zakazy dotyczące stosowania leku,
13)
znak ostrzegawczy wskazujący, że lek wpływa upośledzająco na sprawność psychofizyczną kierowców i innych osób obsługujących urządzenia mechaniczne w ruchu.
2.
Na opakowaniu leku gotowego, który może być wydany bez recepty, dopuszcza się umieszczenie informacji o wskazaniach leczniczych i dawkowaniu leku.
3.
Na opakowaniu leku gotowego przeznaczonego do stosowania wyłącznie w stacjonarnych zakładach służby zdrowia umieszcza się odpowiednią informację.
§  2.
1.
Oznakowanie opakowania środka farmaceutycznego umieszcza się na etykiecie trwale przymocowanej do opakowania lub bezpośrednio na opakowaniu przy użyciu techniki drukarskiej lub innej o podobnym charakterze.
2.
Jeżeli ze względu na małe rozmiary opakowania bezpośredniego nie można umieścić na nim w sposób czytelny wszystkich danych, o których mowa w § 1 ust. 1, na opakowaniu bezpośrednim umieszcza się, z zastrzeżeniem ust. 3, co najmniej dane, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, 4, 6 i 8, a pełne oznakowanie umieszcza się na opakowaniu zewnętrznym.
3.
Dane, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 8, mogą być pominięte przy oznakowaniu opakowania bezpośredniego leku gotowego w postaci ampułek o pojemności poniżej 5 ml.
§  3.
Oznakowanie opakowań artykułów sanitarnych powinno zawierać dane, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, 3, 4 i 6, a w razie potrzeby - także dane zawarte w pkt 8, 9, 11 i 12 tego przepisu.
§  4.
Oznakowanie środków farmaceutycznych i artykułów sanitarnych wyprodukowanych za granicą, odpowiadające przepisom obowiązującym w kraju producenta, może nie obejmować niektórych oznaczeń określonych w § 1-3, jeżeli Minister Zdrowia i Opieki Społecznej uzna, że nie są one niezbędne do oznakowania danego środka farmaceutycznego lub artykułu sanitarnego.
§  5.
1.
Etykieta apteczna dla leku recepturowego, sporządzonego w aptece otwartej, powinna zawierać:
1)
adres i numer apteki,
2)
imię i nazwisko osoby, dla której lek jest przeznaczony,
3)
skład leku lub dane wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1,
4)
sposób użycia leku,
5)
nazwisko lekarza,
6)
numer kolejny leku recepturowego,
7)
datę sporządzenia leku.
2.
Etykieta apteczna dla leku recepturowego, sporządzonego w aptece zakładowej, powinna zawierać:
1)
dane identyfikacyjne apteki,
2)
nazwę oddziału (działu) lub innej komórki organizacyjnej, dla której lek został sporządzony,
3)
skład leku lub dane wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1,
4)
datę sporządzenia leku.
3.
Etykiety apteczne, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny ponadto zawierać:
1)
emblemat oka - dla leków ocznych,
2)
napis ostrzegawczy "Trucizna - tylko do użytku zewnętrznego" na etykietach leków przeznaczonych do użytku zewnętrznego, w których skład wchodzą środki bardzo silnie działające,
3)
dane o szczególnych warunkach przechowywania leku,
4)
dane o sposobie stosowania, a w przypadku leków gotowych do iniekcji - także informację o sposobie podawania leku.
4.
Etykieta apteczna, z zastrzeżeniem ust. 5, powinna być oznakowana:
1)
napisem czarnym na białym tle - dla leków przeznaczonych do użytku wewnętrznego oraz do iniekcji,
2)
napisem czarnym na pomarańczowym tle - dla leków przeznaczonych do użytku zewnętrznego.
5.
Etykieta apteczna dla leku przeznaczonego do iniekcji, sporządzonego w aptece zakładowej, powinna być oznakowana:
1)
napisem czarnym na niebieskim tle, otoczonym czarną obwódką - jeżeli w skład leku wchodzą środki bardzo silnie działające, oznaczone jako takie środki w urzędowym spisie leków lub w innych wykazach,
2)
napisem czerwonym na białym tle, otoczonym czerwoną obwódką - jeżeli w skład leku wchodzą środki silnie działające, oznaczone jako takie środki w urzędowym spisie leków lub innych wykazach.
6.
Opakowania własne apteki, w których wydawane są surowce farmaceutyczne lub leki gotowe, powinny być oznakowane danymi identyfikacyjnymi apteki oraz danymi, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, 3, 6 i 8-13.
§  6.
1.
Naczynia i inne opakowania, w których przechowuje się w aptece surowce farmaceutyczne, przeznaczone do sporządzania leków recepturowych, powinny być oznakowane przez umieszczenie na nich nazwy, numeru serii i terminu ważności surowca oraz - w razie potrzeby - jego stężenia. Przepis § 1 ust. 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio.
2.
Napisy stanowiące oznakowania, o których mowa w ust. 1, powinny być wykonane w sposób trwały w kolorze:
1)
białym na czarnym tle otoczonym białą obwódką - dla środków bardzo silnie działających,
2)
czerwonym na białym tle otoczonym czerwoną obwódką - dla środków silnie działających,
3)
czarnym na białym tle otoczonym czarną obwódką - dla środków nie wymienionych w pkt 1 i 2.
§  7.
Przepisy rozporządzenia nie naruszają przepisów dotyczących oznakowania środków odurzających i psychotropowych.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.41.247

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób oznakowania opakowań środków farmaceutycznych i artykułów sanitarnych.
Data aktu: 28/11/1987
Data ogłoszenia: 30/12/1987
Data wejścia w życie: 30/12/1987