Wydzielenie powszechnych kas oszczędności z Narodowego Banku Polskiego i utworzenie Powszechnej Kasy Oszczędności - banku państwowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 września 1987 r.
w sprawie wydzielenia powszechnych kas oszczędności z Narodowego Banku Polskiego i utworzenia Powszechnej Kasy Oszczędności - banku państwowego. *

Na podstawie art. 63 i 95 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56 i z 1983 r. Nr 71, poz. 318) oraz art. 52 pkt 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wydziela się z Narodowego Banku Polskiego, zwanego dalej "NBP", powszechne kasy oszczędności i tworzy Powszechną Kasę Oszczędności - bank państwowy, zwaną dalej "PKO".
§  2.
1.
Wydzieleniu z NBP podlegają:
1)
powszechne kasy oszczędności,
2)
wchodzące w skład centrali NBP departamenty oraz wchodzące w skład oddziałów okręgowych NBP komórki organizacyjne, wykonujące zadania w zakresie obsługi obrotu oszczędnościowego, udzielania kredytów osobom fizycznym i kredytów na cele budownictwa mieszkaniowego oraz nadzoru nad działalnością powszechnych kas oszczędności.
2.
Jednostki i komórki organizacyjne, o których mowa w ust. 1, zostają włączone do PKO.
§  3.
1.
PKO wykonuje zadania określone w Prawie bankowym, a w szczególności:
1)
gromadzi i przechowuje wkłady oszczędnościowe,
2)
kredytuje budownictwo mieszkaniowe,
3)
udziela innych niż określone w pkt 2 kredytów osobom fizycznym, jednostkom gospodarki uspołecznionej oraz jednostkom gospodarki nie uspołecznionej,
4)
prowadzi obsługę walutowo-dewizową osób fizycznych i osób prawnych.
2.
PKO jest bankiem dewizowym w rozumieniu przepisów Prawa dewizowego.
3.
PKO realizuje zadania wynikające z art. 64 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 20, poz. 108, z 1981 r. Nr 17, poz. 82 i z 1982 r. Nr 7, poz. 56), dotyczące Banku Gospodarstwa Krajowego.
§  4.
PKO działa na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Siedzibą PKO jest miasto stołeczne Warszawa.
§  5.
Do zakresu działania PKO należy w szczególności:
1)
przyjmowanie i obsługa wkładów oszczędnościowych oraz wydawanie dokumentów stanowiących dowody posiadania wkładów,
2)
otwieranie i prowadzenie rachunków bankowych oraz przeprowadzanie rozliczeń pieniężnych osób fizycznych, jednostek gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz organizacji społecznych,
3)
udzielanie kredytów i pożyczek pieniężnych osobom fizycznym, spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego, a także innym jednostkom gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz organizacjom społecznym prowadzącym działalność gospodarczą,
4)
prowadzenie obsługi walutowo-dewizowej oraz otwieranie i prowadzenie rachunków w walutach obcych dla osób fizycznych i prawnych,
5)
prowadzenie bankowej obsługi pożyczek państwowych oraz obligacji,
6)
wykonywanie innych czynności określonych w statucie PKO.
§  6.
PKO korzysta ze zwolnień od opłat sądowych i opłat skarbowych oraz od podatków, z wyjątkiem podatku dochodowego, który wynosi 45% podstawy opodatkowania.
§  7.
Z dniem utworzenia PKO
1)
w zakresie zadań przejętych z NBP wstępuje w prawa i obowiązki strony umów zawartych z osobami fizycznymi, jednostkami gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej oraz organizacjami społecznymi,
2)
przejmuje z NBP aktywa i pasywa związane z zadaniami, o których mowa w pkt 1,
3)
wstępuje w miejsce NBP w prawa i obowiązki strony umów dotyczących
a)
korzystania z usług państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" przy obsłudze obrotu oszczędnościowego i rozliczeń pieniężnych ludności,
b)
prowadzenia w uspołecznionych zakładach pracy agencji powszechnych kas oszczędności,
c)
innych spraw, które przechodzą z zakresu działania NBP do zakresu działania PKO.
§  8.
1.
W zakresie określonym w § 7 PKO przejmuje z mocy prawa wierzytelności i długi NBP, który zostaje zwolniony z zobowiązań.
2.
Hipoteki, poręczenia i prawa zastawu ustanowione dla zabezpieczenia zobowiązań i wierzytelności NBP nie wygasają, lecz przysługują nadal PKO, jeżeli stała się wierzycielem lub przeciwko PKO, jeżeli stała się dłużnikiem.
3.
W stosunku do zabezpieczeń będących przedmiotem wpisu do księgi wieczystej lub rejestru publicznego przejście zostanie uwidocznione na jednostronny wniosek osoby uprawnionej. Wniosek taki, zaopatrzony w zaświadczenie PKO o przejściu zabezpieczenia, stanowi podstawę do dokonania wpisów w księgach wieczystych i rejestrach publicznych. Wnioski takie oraz czynności w postępowaniu dotyczącym prowadzenia księgi wieczystej i rejestrów są wolne od wszelkich opłat.
4.
Przejście praw i obowiązków, o których mowa w ust. 1, nie pozbawia dłużnika praw wynikających z przepisów art. 513 i 524 Kodeksu cywilnego.
§  9.
1.
Pracownicy jednostek i komórek organizacyjnych NBP określonych w § 2 ust. 1 stają się z mocy prawa pracownikami PKO.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do pracowników jednostek i komórek organizacyjnych NBP nie wymienionych w § 2 ust. 1 przechodzących do pracy w PKO w celu zapewnienia wykonania zadań przejętych przez ten bank. Listę tych pracowników ustali Prezes NBP.

Pracowników PKO dotyczą prawa i odpowiednio obowiązki określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 października 1983 r. w sprawie praw i obowiązków pracowników Narodowego Banku Polskiego (Dz. U. Nr 64, poz. 290).

§  10.
1.
NBP przekaże PKO z funduszów własnych:
1)
kwotę 500.000 zł z funduszu statutowego NBP na fundusz statutowy PKO,
2)
część funduszu środków trwałych stanowiących pokrycie wartości środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz innych wartości trwałych przejętych przez PKO,
3)
kwotę 500.000 zł z funduszu rezerwowego NBP na fundusz rezerwowy PKO.
2.
Prezes NBP w porozumieniu z Prezesem PKO ustali zasady przekazania do PKO części środków funduszu dewizowego, funduszu postępu techniczno-ekonomicznego, funduszów premiowego i zapomóg, zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego oraz środków na inwestycje.
§  11.
1.
Wydziela się z NBP i przekazuje PKO składniki majątku ujęte w bilansach powszechnych kas oszczędności.
2.
Prezes NBP ustali zasady podziału innych składników majątku NBP przejmowanych przez PKO.
3.
Przekazanie przez NBP majątku, o którym mowa w ust. 1 i 2, następuje nieodpłatnie.
4.
Prezes NBP powoła komisję do przeprowadzenia inwentaryzacji majątku NBP przekazywanego PKO oraz w celu dokonania szczegółowego podziału składników tego majątku, jak również zobowiązań i wierzytelności NBP między NBP i PKO.
§  12.
1.
NBP zapewni PKO korzystanie z:
1)
usług informatycznych NBP,
2)
obsługi zobowiązań bankowych,
3)
usług w zakresie zasilania w znaki pieniężne druki wartościowe oraz transportu, remontów i konserwacji maszyn i urządzeń.
2.
Zasady świadczenia usług, o których mowa w ust. 1, zostaną ustalone wspólnie przez Prezesów NBP i PKO.
§  13.
Prezesi NBP i PKO w porozumieniu z organizacjami związkowymi oraz radami pracowniczymi obu banków ustalą zasady korzystania przez pracowników PKO z bazy wczasowej i kolonijnej, a także zasady prowadzenia działalności socjalno-bytowej i mieszkaniowej oraz rozliczeń z tych tytułów.
§  14.
Przepisy wykonawcze oraz zarządzenia wewnętrzne, instrukcje służbowe i regulaminy wydane przez Prezesa NBP w zakresie zadań przejętych przez PKO pozostają w mocy do czasu wydania przepisów odrębnych, jeśli nie są sprzeczne z przepisami rozporządzenia.
§  15.
1.
Prezes NBP zapewni zorganizowanie i uruchomienie działalności PKO od dnia 1 listopada 1987 r.
2.
Wydzielenie z NBP i przekazanie PKO składników majątku nastąpi według stanu na dzień 31 grudnia 1987 r. w oparciu o bilans roczny za rok 1987, który sporządzi NBP.
§  16.
Prezes NBP ustala wysokość lokat obowiązkowych PKO oraz oprocentowanie tych lokat.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Występujące w tekście wartości pieniężne zostały podane po ich przeliczeniu zgodnie z art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).

Rozporządzenie utraciło moc w części wydanej na podstawie art. 52 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz.U.87.12.77) w związku ze skreśleniem art. 52 tej ustawy przez art. 23 pkt 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.89.3.12), z dniem 7 lutego 1989 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.29.159

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wydzielenie powszechnych kas oszczędności z Narodowego Banku Polskiego i utworzenie Powszechnej Kasy Oszczędności - banku państwowego.
Data aktu: 07/09/1987
Data ogłoszenia: 01/10/1987
Data wejścia w życie: 01/10/1987