Szczegółowe zasady i tryb oddawania w zarząd oraz użytkowanie nieruchomości państwowych, przekazywania tych nieruchomości między państwowymi jednostkami organizacyjnymi i dokonywanie rozliczeń z tego tytułu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 września 1985 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu oddawania w zarząd oraz użytkowanie nieruchomości państwowych, przekazywania tych nieruchomości między państwowymi jednostkami organizacyjnymi i dokonywania rozliczeń z tego tytułu.

Na podstawie art. 43 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99).
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) 1
terenowym organie administracji państwowej - rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy w sprawach geodezji i gospodarki gruntami,
2)
organizacji społecznej - rozumie się przez to organizację wymienioną w art. 5 ust. 2.
§  2.
Jeżeli na oddawanej w zarząd lub użytkowanie nieruchomości znajdują się urządzenia zbędne dla zarządcy lub użytkownika, a dające się odłączyć od gruntu, mogą one być przekazane do wykorzystania innej państwowej jednostce organizacyjnej lub organizacji społecznej.
§  3.
1.
Decyzja ostateczna terenowego organu administracji państwowej lub umowa o przekazaniu nieruchomości stwarza między przekazującym i przejmującym stosunek zobowiązaniowy, do którego stosuje się przepisy o zobowiązaniach umownych.
2.
Korzyści i ciężary związane z zarządem lub użytkowaniem nieruchomości przechodzą na przejmującego z dniem podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego.
3.
Przejmujący odpowiada solidarnie z przekazującym wobec osób trzecich za zobowiązania powstałe w związku z zarządem lub użytkowaniem nieruchomości przed jej przejęciem, w granicach wartości przejętej nieruchomości.
§  4.
Koszty związane z oddaniem nieruchomości w zarząd lub użytkowanie ponosi przejmująca państwowa jednostka organizacyjna lub organizacja społeczna.
§  5.
1.
Oddanie nieruchomości w zarząd lub użytkowanie następuje na podstawie decyzji terenowego organu administracji państwowej, wydanej na wniosek zainteresowanej państwowej jednostki organizacyjnej lub organizacji społecznej.
2.
Przekazanie nieruchomości między państwowymi jednostkami organizacyjnymi następuje na podstawie pisemnej umowy zawartej po uzyskaniu zezwolenia terenowego organu administracji państwowej.
3.
Przekazanie i przejęcie nieruchomości następuje w formie protokołu zdawczo-odbiorczego, z wyjątkiem wypadku określonego w art. 8 ust. 3.
4.
Porozumienie, zezwolenie lub zgoda, o których mowa w art. 7, 38 ust. 2 i art. 41 ust. 4, powinny mieć formę pisemną.
§  6.
1.
Terenowy organ administracji państwowej jest obowiązany przejąć nieruchomość, która stała się zbędna na cele obronności i bezpieczeństwa Państwa.
2.
Przejęcie nieruchomości, o której mowa w ust. 1, następuje nieodpłatnie; nieruchomość tę terenowy organ administracji państwowej przekazuje w zarząd państwowej jednostce organizacyjnej właściwej ze względu na rodzaj nieruchomości, chyba że była wywłaszczona i podlega zwrotowi.
§  7.
1.
We wniosku o oddanie nieruchomości w zarząd lub użytkowanie należy wskazać:
1)
położenie i powierzchnię nieruchomości z dołączeniem mapy sytuacyjnej,
2)
cel, na jaki nieruchomość ma być wykorzystana.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć dokumenty stwierdzające zgodność realizacji inwestycji bądź zamierzonego sposobu korzystania z nieruchomości z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w odniesieniu do obiektu wpisanego do rejestru zabytków - również zgodę terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw ochrony zabytków stopnia wojewódzkiego.
§  8.
Decyzja o oddaniu nieruchomości w zarząd lub użytkowanie powinna zawierać:
1)
oznaczenie zarządcy lub użytkownika,
2)
opis nieruchomości według oznaczeń zawartych w ewidencji gruntów z podaniem wartości budynków i urządzeń,
3)
określenie przeznaczenia nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, celu, na jaki nieruchomość została oddana w zarząd lub użytkowanie, oraz sposobu korzystania z nieruchomości,
4)
określenie wysokości opłaty za grunt,
5)
oznaczenie czasu trwania zarządu lub użytkowania,
6)
termin sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego.
§  9.
W umowie o przekazaniu nieruchomości określa się:
1)
strony,
2)
terenowy organ administracji państwowej, który udzielił zezwolenia na zawarcie umowy,
3)
położenie nieruchomości i jej oznaczenie według ewidencji gruntów,
4)
cel, na który jest przeznaczona nieruchomość w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
5)
okres trwania zarządu w ramach okresu ustalonego dla jednostki przekazującej,
6)
cenę przekazanej nieruchomości, budynków i urządzeń,
7)
wysokość opłaty za grunt,
8)
termin sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego.
§  10.
O wygaśnięciu zarządu lub użytkowania orzeka organ na wniosek zgłoszony w trybie art. 42 lub z urzędu w wypadkach określonych w art. 41 ust. 2. Decyzja o wygaśnięciu zarządu lub użytkowania powinna ustalać termin sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego.
§  11.
1.
W razie wygaśnięcia zarządu wskutek zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, nie pozwalających na dalsze korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób, państwowej jednostce organizacyjnej, która nabyła nieruchomość z własnych środków lub z kredytu bankowego lub z takich środków dokonała nakładów na nieruchomości, przysługuje zwrot kwoty odpowiadającej wartości nieruchomości w dniu jej przejęcia przez terenowy organ administracji państwowej lub zwrot kwoty odpowiadającej wartości nie zamortyzowanych nakładów.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy wygaśnięciu użytkowania.
§  12.
1.
Przekazywanie budynków, urządzeń oraz rozpoczętych inwestycji między państwowymi jednostkami organizacyjnymi następuje nieodpłatnie, z wyjątkiem tych, w odniesieniu do których państwowa jednostka organizacyjna poniosła nakłady z kredytu bankowego lub ze środków własnych.
2.
Składniki majątkowe nie wymienione w ust. 1, a także budynki i urządzenia oraz rozpoczęte inwestycje, w odniesieniu do których państwowa jednostka organizacyjna posiada zobowiązania kredytowe lub poniosła nakłady ze środków własnych, mogą być przekazane nieodpłatnie, jeżeli przemawiają za tym szczególne okoliczności, a obowiązek ich bezpłatnego przekazania został ustalony w umowie.
3.
Nieruchomości nabyte z własnych środków lub z kredytu bankowego są przekazywane odpłatnie.
4.
Przekazanie kredytu następuje za zgodą Narodowego Banku Polskiego.
5. 2
W razie wydania decyzji o wygaśnięciu zarządu lub użytkowania gruntu na wniosek zarządcy lub użytkownika i przekazania tego gruntu w zarząd lub użytkowanie innej jednostce organizacyjnej, rozliczanie kosztów nabycia lub wybudowania budynków i urządzeń oraz rozpoczętych inwestycji poniesionych ze środków własnych lub kredytu bankowego następuje między jednostką, która wystąpiła z wnioskiem o wygaśnięcie zarządu lub użytkowania gruntu, a jednostką, która otrzymała ten grunt.
§  13.
Przy dokonywaniu rozliczeń wymienionych w § 11 i 12 uwzględnia się wzrost wartości budynków i urządzeń oraz składniki majątkowe uzyskane w procesie gospodarowania.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 sierpnia 1985 r.
1 § 1 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.244) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.
2 § 12 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.244) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.47.240

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb oddawania w zarząd oraz użytkowanie nieruchomości państwowych, przekazywania tych nieruchomości między państwowymi jednostkami organizacyjnymi i dokonywanie rozliczeń z tego tytułu.
Data aktu: 16/09/1985
Data ogłoszenia: 28/10/1985
Data wejścia w życie: 28/10/1985, 01/08/1985