Zasady tworzenia i funkcjonowania organów samorządu studenckiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 1 października 1985 r.
w sprawie zasad tworzenia i funkcjonowania organów samorządu studenckiego.

Na podstawie art. 120 ust. 3 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Studenci szkoły wyższej, niezależnie od przynależności organizacyjnej, tworzą samorząd studencki.
2.
Terenem działania samorządu studenckiego jest szkoła wyższa, dom studencki i osiedle akademickie.
3.
Samorząd studencki działa przez swoje organy, wyłaniane w drodze wyborów.
§  2.
1.
Organami samorządu studenckiego są:
1)
starosta grupy studenckiej,
2)
starosta roku studiów,
3)
wydziałowa rada samorządu studenckiego i jej przewodniczący,
4)
uczelniana rada samorządu studenckiego i jej przewodniczący,
5)
rada mieszkańców domu studenckiego i jej prezydium,
6)
rada osiedla akademickiego i jej prezydium.
2.
Starosta grupy studenckiej jest organizatorem grupy i reprezentuje jej opinię.
3.
Starosta roku studiów koordynuje działania podejmowane przez starostów grup studenckich.
4.
Wydziałowa i uczelniana rada samorządu studenckiego opiniują projekty decyzji organów szkoły wyższej w sprawach dydaktycznych, wychowawczych i socjalno-bytowych.
5.
Przewodniczący wydziałowej i uczelnianej rady samorządu studenckiego organizują działania rad i reprezentują samorząd studencki odpowiednio w radzie wydziału i senacie.
6.
Rada mieszkańców domu studenckiego jest reprezentantem ogółu mieszkańców domu studenckiego oraz organizatorem życia społecznego na terenie domu studenckiego.
7.
Rada osiedla akademickiego koordynuje działania rad mieszkańców domów studenckich osiedla.
8.
Organy samorządu studenckiego współpracują z właściwymi organami partii i stronnictw politycznych, związku zawodowego, ogniwami organizacji studenckich i młodzieżowych o zasięgu ogólnokrajowym.
§  3.
1.
Szczegółowe zasady działania samorządu studenckiego oraz tryb wyłaniania jego organów określa regulamin samorządu studenckiego szkoły wyższej, ustalany przez uczelniany organ samorządu studenckiego i zgodny z ramowym regulaminem samorządu studenckiego.
2.
Regulamin samorządu studenckiego szkoły wyższej określa również zasady działania i tryb wyłaniania organów samorządu mieszkańców domów studenckich i osiedla akademickiego nadzorowanego przez szkołę wyższą.
3.
Regulamin samorządu studenckiego szkoły wyższej wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez rektora szkoły wyższej, za zgodą właściwego ministra nadzorującego szkołę wyższą.
§  4.
1.
W razie gdy działalność organów samorządu studenckiego narusza prawo lub interes społeczny, zakłóca realizację zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły lub porządek obowiązujący w szkole, rektor szkoły wyższej zwraca właściwym organom samorządu uwagę na dostrzeżone nieprawidłowości, polecając jednocześnie ich usunięcie w określonym terminie.
2.
Niewykonanie polecenia, o którym mowa w ust. 1, powoduje, stosownie do okoliczności, uchylenie uchwały organu samorządu studenckiego, zawieszenie w czynnościach na czas określony członka organu samorządu studenckiego odpowiedzialnego za nieprawidłowości lub ich usunięcie, zawieszenie organu lub organów samorządu studenckiego przez rektora.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024