Szczegółowe zasady i tryb postępowania w przedmiocie leczenia osób uzależnionych, skazanych za przestępstwa pozostające w związku z używaniem środków odurzających lub psychotropowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 3 sierpnia 1985 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w przedmiocie leczenia osób uzależnionych, skazanych za przestępstwa pozostające w związku z używaniem środków odurzających lub psychotropowych.

Na podstawie art. 34 ust. 6 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Leczenie i rehabilitacja osób uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, skazanych za przestępstwa pozostające w związku z używaniem tych środków na karę pozbawienia wolności, której wykonanie warunkowo zawieszono, zobowiązanych przez sąd do poddania się leczeniu i rehabilitacji w odpowiednim zakładzie leczniczym i rehabilitacyjno-readaptacyjnym, są prowadzone w placówkach określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1985 r. w sprawie organizacji i zasad funkcjonowania placówek leczniczych i rehabilitacyjno-readaptacyjnych dla osób uzależnionych (Dz. U. Nr 45, poz. 226).
2.
Rehabilitację osób, o których mowa w ust. 1, mogą prowadzić również organizacje społeczne, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne, które otrzymały zezwolenie na taką działalność w trybie przewidzianym w przepisach odrębnych.
§  2.
Skazany, o którym mowa w § 1, zgłaszający się do placówki leczniczej lub rehabilitacyjno-readaptacyjnej powinien być zapoznany z regulaminem placówki.
§  3.
1.
Kierownik placówki leczniczej i rehabilitacyjno-readaptacyjnej w sprawach osób, o których mowa w § 1, jest obowiązany do:
1)
niezwłocznego zawiadomienia sądu, który orzekł o obowiązku poddania się leczeniu i rehabilitacji, zwanego dalej "sądem", o podjęciu przez skazanego leczenia i rehabilitacji,
2)
zwrócenia się do sądu o nadesłanie materiałów z akt sprawy, niezbędnych do prowadzenia leczenia i rehabilitacji skazanego,
3)
informowania sądu, nie rzadziej niż co 6 miesięcy, o przebiegu leczenia lub postępowania rehabilitacyjnego,
4)
informowania sądu, nie rzadziej niż co 3 miesiące, o przebiegu współpracy z osobą, instytucją lub organizacją społeczną, pod której dozór sąd oddał skazanego,
5)
zawiadomienia sądu o przeniesieniu skazanego do innej placówki leczniczej lub rehabilitacyjno-readaptacyjnej,
6)
przekazania sądowi opinii o skazanym po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.
2.
Jeżeli skazany uchyla się od obowiązku leczenia lub dopuszcza się rażącego naruszenia regulaminu placówki, kierownik placówki leczniczej i rehabilitacyjno-readaptacyjnej wypisuje skazanego z placówki i kieruje wniosek do sądu o wykonanie warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności.
3.
Wniosek do sądu o wykonanie warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności powinien zawierać w szczególności:
1)
sygnaturę akt oraz imię i nazwisko skazanego i inne dane określające jego tożsamość,
2)
opis przebiegu leczenia, uwzględniający wyniki badań psychiatrycznych, psychologicznych i innych niezbędnych badań specjalistycznych, oraz wskazania co do dalszego postępowania leczniczego lub oddziaływań rehabilitacyjno-readaptacyjnych,
3)
okoliczności odmowy poddania się leczeniu lub wskazanie, na czym polegało rażące naruszenie regulaminu.
§  4.
Kierownik placówki leczniczej i rehabilitacyjno-readaptacyjnej współpracuje z osobą lub instytucją albo organizacją społeczną, pod której dozór sąd oddał skazanego, o którym mowa w § 1, a w szczególności:
1)
powiadamia o podjęciu przez skazanego leczenia i rehabilitacji oraz o zakończeniu leczenia i rehabilitacji,
2)
udziela informacji o przebiegu leczenia lub postępowania rehabilitacyjnego i dalszych zamierzeniach w tym zakresie,
3)
zawiadamia o przeniesieniu skazanego do innej placówki leczniczej lub rehabilitacyjno-readaptacyjnej albo innego zakładu społecznej służby zdrowia,
4)
zawiadamia o wypisaniu skazanego i o skierowaniu wniosku do sądu o zarządzenie wykonania zawieszonej kary pozbawienia wolności w wypadkach, o których mowa w § 3 ust. 2.
§  5.
1.
Leczenie osób uzależnionych, skazanych za przestępstwa pozostające w związku z używaniem środków odurzających lub psychotropowych na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, co do których sąd orzekł umieszczenie sprawcy przed wykonaniem kary w odpowiednim zakładzie leczniczym, jest prowadzone w placówkach zapewniających całodobową opiekę leczniczą, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1985 r. w sprawie organizacji i zasad funkcjonowania placówek leczniczych i rehabilitacyjno-readaptacyjnych dla osób uzależnionych.
2.
Wykonanie orzeczenia, o którym mowa w ust. 1, należy do placówki leczniczej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania skazanego.
3.
W razie niemożliwości ustalenia miejsca zamieszkania skazanego, wykonanie orzeczenia należy do placówki, na której obszarze działa sąd.
§  6.
1.
Skazany może być przeniesiony do innej placówki leczniczej, niż wymieniona w § 5, jeżeli jest to uzasadnione indywidualnym wskazaniem leczniczym.
2.
Przeniesienie następuje w ramach porozumienia placówek i za zgodą sądu.
§  7.
Skazany, o którym mowa w § 5 ust. 1, powinien być zapoznany z regulaminem placówki.
§  8.
Kierownik placówki leczniczej w sprawach osób, o których mowa w § 5 ust. 1, jest obowiązany do:
1)
niezwłocznego zawiadomienia sądu o przyjęciu skazanego,
2)
zwrócenia się do sądu o nadesłanie materiałów z akt sprawy, niezbędnych do prowadzenia leczenia skazanego,
3)
informowania sądu, nie rzadziej niż co 6 miesięcy, o przebiegu leczenia,
4)
występowania do sądu o wyrażenie zgody na przeniesienie skazanego do innej placówki leczniczej, jeżeli jest to uzasadnione indywidualnym wskazaniem leczniczym,
5)
przekazania sądowi opinii o skazanym po zakończeniu leczenia.
§  9.
1.
Jeżeli skazany, o którym mowa w § 5 ust. 1, uchyla się od obowiązku leczenia albo dopuszcza się rażącego naruszenia regulaminu placówki, kierownik placówki leczniczej występuje do sądu o zwolnienie skazanego z zakładu leczniczego.
2.
Wniosek do sądu o zwolnienie z zakładu leczniczego powinien zawierać dane, o których mowa w § 3 ust. 3.
§  10.
W razie samowolnego opuszczenia przez skazanego, o którym mowa w § 5 ust. 1, placówki leczniczej, kierownik placówki niezwłocznie powiadamia o tym sąd i właściwy terenowo organ podległy Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz wypisuje skazanego z placówki leczniczej.
§  11.
Placówka lecznicza i rehabilitacyjno-readaptacyjna prowadzi rejestr osób, o których mowa w § 1 i § 5 ust. 1, na zasadach określonych odrębnie.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.45.227

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb postępowania w przedmiocie leczenia osób uzależnionych, skazanych za przestępstwa pozostające w związku z używaniem środków odurzających lub psychotropowych.
Data aktu: 03/08/1985
Data ogłoszenia: 09/10/1985
Data wejścia w życie: 09/10/1985