Organizacja i zasady funkcjonowania placówek leczniczych i rehabilitacyjno-readaptacyjnych dla osób uzależnionych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 3 sierpnia 1985 r.
w sprawie organizacji i zasad funkcjonowania placówek leczniczych i rehabilitacyjno-readaptacyjnych dla osób uzależnionych.

Na podstawie art. 23 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66) zarządza się co następuje:
§  1.
1.
Leczenie, rehabilitację oraz readaptację osób uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, zwanych dalej "osobami uzależnionymi", prowadzą placówki lecznicze i rehabilitacyjno-readaptacyjne dla osób uzależnionych, wchodzące w skład systemu opieki zdrowotnej jako komórki organizacyjne zakładów (placówek) społecznych służby zdrowia lub działające jako samodzielne zakłady społeczne służby zdrowia.
2.
Placówką, o której mowa w ust. 1, kieruje lekarz lub inny pracownik z wyższym wykształceniem, mający odpowiednie kwalifikacje, określone w przepisach odrębnych.
3.
W sprawowaniu opieki zdrowotnej nad osobami uzależnionymi, o której mowa w ust. 1, uczestniczą również:
1)
placówki podstawowej opieki zdrowotnej, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania, pracy lub nauki tych osób,
2)
placówki psychiatrycznej opieki zdrowotnej,
3)
szpitale i inne placówki opieki stacjonarnej.
§  2.
1.
Placówkami leczniczymi i rehabilitacyjno-readaptacyjnymi dla osób uzależnionych, o których mowa w § 1 ust. 1, są:
1)
poradnia profilaktyki, leczenia i rehabilitacji osób uzależnionych,
2)
oddział (pododdział) detoksykacyjny,
3)
oddział wczesnej rehabilitacji,
4)
ośrodek (oddział) rehabilitacyjno-readaptacyjny długoterminowego pobytu,
5)
dzienny lub nocny oddział rehabilitacyjno-readaptacyjny,
6)
hostel.
2.
Placówki, o których mowa w ust. 1, mogą być tworzone dla osób w różnych przedziałach wiekowych.
§  3.
Do zadań poradni profilaktyki, leczenia i rehabilitacji dla osób uzależnionych należy w szczególności:
1)
udzielanie świadczeń zapobiegawczo-leczniczych i rehabilitacyjno-readaptacyjnych,
2)
oddziaływanie terapeutyczne wobec rodziny pacjenta i jego środowiska,
3)
prowadzenie czynnego poradnictwa,
4)
rozpoznanie zagrożonych środowisk,
5)
pomoc pacjentom w uzyskaniu niezbędnych świadczeń socjalnych,
6)
współdziałanie ze środowiskiem zamieszkania, nauki lub pracy pacjenta,
7)
udzielanie konsultacji, porad i instruktażu oraz współdziałanie w szkoleniu pracowników służby zdrowia oraz innych osób i instytucji,
8)
prowadzenie działalności zapobiegawczej i oświatowo-zdrowotnej oraz współdziałanie z organizacjami społecznymi, kościołami i innymi związkami wyznaniowymi w zakresie przeciwdziałania narkomanii,
9)
współpraca z poradniami wychowawczo-zawodowymi i innymi właściwymi placówkami podległymi Ministrom: Oświaty i Wychowania, Sprawiedliwości oraz Spraw Wewnętrznych,
10)
ocena sytuacji epidemicznej w dziedzinie uzależnień od środków odurzających i psychotropowych,
11)
koordynowanie działalności placówek leczniczych i rehabilitacyjno-readaptacyjnych dla osób uzależnionych oraz poradni zdrowia psychicznego i innych komórek organizacyjnych zakładów społecznych służby zdrowia, prowadzących leczenie, rehabilitację i readaptację osób uzależnionych.
§  4.
1.
Oddziały (pododdziały) detoksykacyjne wchodzą w skład szpitali ogólnych lub psychiatrycznych albo innych zakładów społecznych służby zdrowia.
2.
Do zadań oddziału (pododdziału) detoksykacyjnego należy udzielanie świadczeń zapobiegawczo-leczniczych w zakresie przewidzianym dla oddziałów szpitalnych, a w szczególności:
1)
detoksykacja,
2)
nawiązanie kontaktu terapeutycznego z pacjentem i środowiskiem jego zamieszkania, pracy, nauki oraz z jego rodziną,
3)
podjęcie wstępnych oddziaływań psychoterapeutycznych i socjoterapeutycznych,
4)
zapewnienie pacjentowi dalszego leczenia, rehabilitacji i readaptacji w odpowiedniej placówce leczniczej i rehabilitacyjno-readaptacyjnej.
3.
Oddziałem (pododdziałem) detoksykacyjnym kieruje lekarz.
§  5.
1.
Oddział wczesnej rehabilitacji jest przeznaczony dla pacjentów, którzy po przeprowadzeniu detoksykacji wymagają oddziaływań psychoterapeutycznych i socjoterapeutycznych w warunkach całodobowej opieki leczniczej i rehabilitacyjnej.
2.
Do zadań oddziału należy w szczególności:
1)
prowadzenie indywidualnych i grupowych oddziaływań terapeutycznych,
2)
wytwarzanie motywacji do zachowania trwałej abstynencji,
3)
zapewnienie możliwości kontynuowania nauki lub innych form kształcenia.
3.
Oddział prowadzony jest na zasadzie samoobsługi pacjentów w wykonywaniu czynności porządkowych i higienicznosanitarnych określonych w regulaminie oddziału.
4.
Okres pobytu pacjenta w oddziale nie powinien przekraczać 3 miesięcy.
5.
W oddziale nie powinno przebywać równocześnie więcej niż 20 pacjentów.
§  6.
1.
Ośrodek (oddział) rehabilitacyjno-readaptacyjny długoterminowego pobytu jest przeznaczony dla pacjentów z zaawansowanym uzależnieniem, wymagających pobytu w warunkach całodobowej opieki leczniczej i rehabilitacyjnej.
2.
Do zadań ośrodka (oddziału) należy w szczególności:
1)
utrwalenie motywacji pacjenta do zachowania trwałej abstynencji,
2)
rozwijanie aktywności pacjenta w kierunku społecznie pożądanym,
3)
zapewnienie możliwości kontynuowania nauki lub innych form kształcenia,
4)
zapewnienie pacjentom pracy zarobkowej, w tym również w formie terapii zajęciowej, na terenie ośrodka (oddziału) lub poza nim.
3.
Ośrodek (oddział) zapewnia pacjentom:
1)
współudział w ustalaniu programu rehabilitacyjno-readaptacyjnego i jego realizacji,
2)
warunki do przygotowywania posiłków we własnym zakresie oraz wykonywanie czynności higienicznosanitarnych.
4.
Okres pobytu w ośrodku (oddziale) nie powinien być dłuższy niż 2 lata.
5.
W ośrodku (oddziale) nie powinno przebywać równocześnie więcej niż 25 pacjentów.
§  7.
1.
W ośrodku, o którym mowa w § 6, mogą przebywać dzieci pacjentów, jeżeli jest to uzasadnione programem rehabilitacyjno-readaptacyjnym i nie zagraża dobru dziecka.
2.
Ośrodek zapewnia dzieciom możliwość kontynuowania nauki w odpowiednim typie szkoły oraz rodzicom pomoc w sprawowaniu opieki wychowawczej.
§  8.
1.
Dzienny oddział rehabilitacyjno-readaptacyjny jest przeznaczony dla pacjentów czasowo niezdolnych do pracy lub niepracujących, wymagających opieki leczniczej i readaptacyjnej w warunkach częściowej hospitalizacji.
2.
Do zadań dziennego oddziału rehabilitacyjno-readaptacyjnego należy udzielanie świadczeń leczniczych i rehabilitacyjnych, z zapewnieniem pacjentom odpowiednich warunków bytowych.
§  9.
1.
Nocny oddział rehabilitacyjno-readaptacyjny jest przeznaczony dla pacjentów wykonujących pracę zawodową, wymagających takich warunków do prowadzenia leczenia i rehabilitacji, jakie nie są możliwe w ich miejscu zamieszkania.
2.
Do nocnego oddziału rehabilitacyjno-readaptacyjnego stosuje się odpowiednio przepis § 8 ust. 2.
§  10.
1.
Dzienne (nocne) oddziały rehabilitacyjno-readaptacyjne są tworzone jako komórki organizacyjne placówek wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1, 3 i 4 lub jako samodzielne placówki.
2.
Okres pobytu pacjenta w dziennym (nocnym) oddziale rehabilitacyjno-readaptacyjnym nie powinien przekraczać 3 miesięcy.
3.
W dziennym (nocnym) oddziale rehabilitacyjno-readaptacyjnym nie powinno przebywać równocześnie więcej niż 20 pacjentów.
§  11.
1.
Hostel jest tworzony jako komórka organizacyjna placówek wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1, 3 i 4 lub jako samodzielna placówka.
2.
Do zadań hostelu należy udostępnianie pacjentom, którzy przebyli leczenie i rehabilitację, tymczasowego zakwaterowania do czasu usamodzielnienia się.
3.
Hostel zapewnia osobom zakwaterowanym możliwości przygotowywania posiłków we własnym zakresie oraz wykonywanie czynności higienicznosanitarnych.
4.
Hostel kształtuje samodzielność i umiejętność współżycia w grupie oraz utrzymania się z pracy zarobkowej poza hostelem.
5.
Okres pobytu pacjenta w hostelu nie powinien przekraczać 12 miesięcy.
6.
W hostelu nie powinno przebywać równocześnie więcej niż 12 pacjentów.
§  12.
1.
Świadczenia placówek leczniczych i rehabilitacyjno-readaptacyjnych dla osób uzależnionych są udzielane osobom dobrowolnie zgłaszającym się do placówki albo skierowanym przez sąd rodzinny na leczenie przymusowe i rehabilitację.
2.
Do osób uzależnionych, skierowanych przez sąd rodzinny na leczenie przymusowe i rehabilitację, stosuje się odpowiednio rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 6 maja 1983 r. w sprawie zasad pobytu nieletnich w zakładach społecznych służby zdrowia i zakładach pomocy społecznej (Dz.U. Nr 26, poz. 129).
§  13.
1.
Osoby przyjmowane do placówek leczniczych i rehabilitacyjno-readaptacyjnych dla osób uzależnionych, zapewniających całodobową opiekę leczniczą i rehabilitacyjno-readaptacyjną, oraz oddziałów dziennych, nocnych i hosteli powinny być zapoznane z regulaminem danej placówki.
2.
Osoby zgłaszające się dobrowolnie na leczenie, rehabilitację i readaptację do placówek wymienionych w ust. 1 składają zobowiązanie na piśmie, że będą się stosowały do regulaminu danej placówki. Odmowa poddania się leczeniu lub udziału w postępowaniu rehabilitacyjno-readaptacyjnym albo inne rażące naruszenie przez tę osobę regulaminu może być podstawą jej wypisania z placówki, chyba że zachodzi obawa, iż może to spowodować bezpośrednio skutki groźne dla życia lub zdrowia tej osoby.
§  14.
Do zadań placówek podstawowej opieki zdrowotnej, sprawujących opiekę nad osobami uzależnionymi lub zagrożonymi uzależnieniem, należy:
1)
wczesne wykrywanie osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem oraz przeprowadzanie rozeznania zagrożonych środowisk,
2)
udzielanie świadczeń leczniczych,
3)
kierowanie na konsultacje lub leczenie do placówek leczniczych i rehabilitacyjno-readaptacyjnych dla osób uzależnionych bądź do placówek psychiatrycznej opieki zdrowotnej,
4)
prowadzenie działalności oświatowo-zdrowotnej oraz współdziałanie z organizacjami społecznymi zajmującymi się przeciwdziałaniem narkomanii.
§  15.
Poradnie zdrowia psychicznego sprawujące opiekę nad osobami uzależnionymi wykonują zadania określone w § 3 pkt 1-7.
§  16.
1.
Placówki stacjonarnej opieki psychiatrycznej wykonują zadania określone w § 4 ust. 2, § 5 ust. 2 i § 6 ust. 2.
2.
Szpitale oraz inne placówki opieki stacjonarnej wykonują zadania określone w § 4 ust. 2 pkt 1 i 4.
§  17.
Do czasu utworzenia poradni, o której mowa w § 3, jej zadania wykonuje poradnia zdrowia psychicznego wskazana przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego.
§  18.
Placówki, o których mowa w § 1, współpracują z organami i instytucjami państwowymi oraz organizacjami społecznymi, zwłaszcza zajmującymi się zapobieganiem narkomanii.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.45.226

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i zasady funkcjonowania placówek leczniczych i rehabilitacyjno-readaptacyjnych dla osób uzależnionych.
Data aktu: 03/08/1985
Data ogłoszenia: 09/10/1985
Data wejścia w życie: 09/10/1985