Kambodża-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Warszawa.1984.08.06.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kampuczańskiej Republiki Ludowej o współpracy kulturalnej i naukowej,
podpisana w Warszawie dnia 6 sierpnia 1984 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 6 sierpnia 1984 r. została podpisana w Warszawie Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kampuczańskiej Republiki Ludowej o współpracy kulturalnej i naukowej w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kampuczańskiej Republiki Ludowej o współpracy kulturalnej i naukowej.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

i Rząd Kampuczańskiej Republiki Ludowej,

kierując się pragnieniem zacieśniania więzów przyjaźni między narodami polskim i kampuczańskim, opartych na zasadach marksizmu i leninizmu oraz internacjonalizmu proletariackiego,

w celu udzielania sobie wzajemnie pomocy w budowie socjalizmu przez wnoszenie istotnego wkładu w dalszy rozwój i wzbogacanie kultur obu narodów,

postanowiły zawrzeć niniejszą umowę i uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą współpracować w dziedzinach: kultury i sztuki, nauki, szkolnictwa wyższego i oświaty, prasy, radia, telewizji i kinematografii oraz ochrony zdrowia, kultury fizycznej, sportu i turystyki. W tym celu będą popierać nawiązywanie i rozwijanie stosunków między właściwymi organami, instytucjami i organizacjami obu Państw.

Artykuł  2

Każda z Umawiających się Stron będzie dążyć do zapoznawania swego społeczeństwa z dorobkiem kulturalnym, historią oraz osiągnięciami narodu drugiej Strony. W tym celu Umawiające się Strony będą w szczególności popierać:

a)
bezpośrednie kontakty, współpracę i wymianę doświadczeń z zakresu polityki kulturalnej między organami kierującymi działalnością kulturalną obu Państw,
b)
wymianę delegacji kulturalnych, twórców kultury, solistów oraz zespołów artystycznych,
c)
wymianę informacji i materiałów z dziedziny kultury,
d)
prezentowanie utworów artystycznych w telewizji, radiu, teatrach, kinach i salach koncertowych,
e)
organizowanie wystaw artystycznych i informacyjnych poświęconych osiągnięciom każdej ze Stron, jak również innych imprez kulturalnych i artystycznych,
f)
współpracę między kinematografiami obu Państw, polegającą w szczególności na wymianie filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, w tym filmów o charakterze naukowym, oraz organizowaniu pokazów filmów,
g)
tłumaczenie i wydawanie dzieł literackich, naukowych i artystycznych drugiego Państwa,
h)
współpracę w dziedzinie ochrony zabytków kultury narodowej, ewentualnie na podstawie odrębnego porozumienia,
i)
wzajemne ułatwienia w korzystaniu ze zbiorów muzeów, bibliotek i archiwów,
j)
uczestnictwo przedstawicieli jednego Państwa w kongresach, konferencjach, sympozjach i innych spotkaniach na terytorium drugiego Państwa oraz współpracę na forum międzynarodowych organizacji, stowarzyszeń i instytucji naukowych, kulturalnych i społecznych.
Artykuł  3

Umawiające się Strony rozwijać będą współpracę w dziedzinie nauki, szkolnictwa i oświaty, w szczególności przez:

a)
współpracę między szkołami wszystkich typów i stopni oraz instytucjami i organizacjami zajmującymi się wychowaniem młodzieży,
b)
wymianę pracowników naukowych, nauczycieli i stażystów,
c)
wymianę informacji i materiałów oraz doświadczeń z dziedziny nauki i systemu oświaty,
d)
wzajemne przyznawanie stypendiów na studia i staże w uczelniach wyższych, instytutach badawczych i ośrodkach szkoleniowych,
e)
wymianę lektorów i wykładowców języka i literatury obu krajów.
Artykuł  4

Umawiające się Strony rozważą możliwość zawarcia porozumienia o wzajemnym uznawaniu równoważności świadectw, stopni i tytułów naukowych, przyznawanych przez uczelnie, szkoły i instytucje naukowe obu Państw.

Artykuł  5

Każda z Umawiających się Stron będzie podejmować niezbędne kroki w kierunku lepszego poznania kultury, historii oraz życia i osiągnięć narodu drugiego Państwa w budowie socjalizmu, przez uwzględnienie odpowiednich informacji, zwłaszcza w podręcznikach szkolnych, wydawnictwach encyklopedycznych i innych publikacjach.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą popierać współpracę między stowarzyszeniami dziennikarzy, agencjami prasowymi, redakcjami dzienników i czasopism, a także wymianę dziennikarzy oraz wymianę materiałów prasowych, fotograficznych i innych, służących wzajemnemu poznawaniu się obu narodów.

Artykuł  7

Umawiające się Strony będą popierać rozwój bezpośredniej współpracy między organizacjami do spraw radia i telewizji obu Państw i ułatwiać kontakty między przedstawicielami tych instytucji.

Artykuł  8

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie ochrony zdrowia.

Artykuł  9

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Artykuł  10

W celu realizacji postanowień niniejszej umowy Umawiające się Strony będą uzgadniać okresowe programy współpracy kulturalnej i naukowej między obu Państwami.

Artykuł  11

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Phnom Penh.

Artykuł  12

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużaniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Warszawie dnia 6 sierpnia 1984 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, khmerskim i francuskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne; w razie rozbieżności przy ich interpretacji, tekst francuski uważany będzie za rozstrzygający.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 13 grudnia 1984 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024