Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz dostosowania przepisów ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych do specyfiki niektórych przedsiębiorstw.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 października 1984 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz dostosowania przepisów ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych do specyfiki niektórych przedsiębiorstw.

Na podstawie art. 3 ust. 6, art. 7 ust. 3, art. 22 ust. 4, art. 38 ust. 1 pkt 1 i 3-13 oraz ust. 2 i art. 39 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 74) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1982 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz dostosowania przepisów ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych do specyfiki niektórych przedsiębiorstw (Dz. U. z 1984 r. Nr 20, poz. 95) wprowadza się następujące zmiany:
1)
po § 50 dodaje się § 50a w brzmieniu:

"§ 50a. Przedsiębiorstwa przemysłu ziemniaczanego, zielarskiego i lniarskiego, prowadzące kontraktację, skup, przerób i sprzedaż materiału siewnego i szkółkarskiego, mogą tworzyć fundusz ryzyka i przeznaczać jego środki na zasadach określonych w § 67 ust. 1 i 2.";

2)
w § 57 w ust. 7 na końcu zdania skreśla się kropkę i dodaje wyrazy: "albo zakładowy fundusz mieszkaniowy.";
3)
w § 58 w ust. 2:
a)
w pkt 1 skreśla się wyrazy: "oraz utrzymania gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, zgodnie z odrębnymi przepisami",
b)
dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

"4) refundację części kosztów poniesionych na opłacenie składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości 53,5% obowiązującej stawki.";

4)
w § 63 ust. 2 skreśla się;
5)
w § 65 po wyrazach: "§ 58 ust. 2" dodaje się wyrazy: "pkt 1-3";
6)
w § 66 ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. Część marży, o której mowa w ust. 1, pobranej przez przedsiębiorstwo przy sprzedaży materiału siewnego jest przekazywana przedsiębiorstwom, które zajmują się hodowlą zachowawczą roślin, na utworzenie funduszu hodowli roślin.

4. Przedsiębiorstwo, które zajmuje się hodowlą roślin, może przekazać część środków funduszu hodowli roślin na fundusz rozwoju przedsiębiorstwa i na realizację wspólnych przedsięwzięć w zakresie hodowli w ramach zrzeszenia.";

7)
w § 68 po wyrazach: "§ 58 ust. 2" dodaje się wyrazy: "pkt 1-3";
8)
po § 72 dodaje się § 72a w brzmieniu:

"§ 72a. 1. Środki finansowe pochodzące z wpłat przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych, dla których organem założycielskim jest Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej lub wojewoda, na rachunki scentralizowane z tytułu nadwyżek wyników przeszacowania zapasów, obciążeń przyrostu wynagrodzeń, premii i nagród oraz środki budżetowe, przeznaczone na refundację kosztów poniesionych na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości 14% obowiązującej stawki, są gromadzone na utworzonym przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej scentralizowanym rachunku wyrównawczym.

2. Środki zgromadzone na rachunku, o którym mowa w ust. 1, są przeznaczone na pomoc finansową dla przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych prowadzących działalność w trudnych warunkach glebowo-klimatycznych, z tym że środki pochodzące z wpłat nadwyżek wyników przeszacowania zapasów oraz obciążeń przyrostu wynagrodzeń, premii i nagród mogą być przeznaczone wyłącznie na zasilenie funduszów przedsiębiorstw.

3. Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej określa szczegółowe zasady oraz tryb gromadzenia i wykorzystywania środków scentralizowanego rachunku wyrównawczego.

4. Ministrowie Sprawiedliwości oraz Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, a także Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk mogą tworzyć dla przedsiębiorstw gospodarki rolnej, dla których są organami założycielskimi, scentralizowany rachunek wyrównawczy ze środków i na cele, o których mowa w ust. 1 i 2, określając zasady oraz tryb gromadzenia i wykorzystywania środków tego rachunku.";

9)
dodaje się § 101 i 102 w brzmieniu:

"§ 101. 1. W okresie do dnia 31 grudnia 1985 r. przedsiębiorstwom gospodarki rolnej i państwowym gospodarstwom rolnym oraz przedsiębiorstwom określonym w § 65 i 68 są przyznawane dotacje w wysokości określonej w ustawie budżetowej na utrzymanie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej zgodnie z odrębnymi przepisami.

2. Do dotacji wymienionych w ust. 1 stosuje się przepis § 60.

§ 102. Przedsiębiorstwa gospodarki rolnej i państwowe gospodarstwa rolne mogą nie wykorzystane na koniec roku obrachunkowego 1983/1984 środki funduszu rozwoju przeznaczyć na zasilenie zakładowego funduszu mieszkaniowego."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.51.264

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz dostosowania przepisów ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych do specyfiki niektórych przedsiębiorstw.
Data aktu: 12/10/1984
Data ogłoszenia: 08/11/1984
Data wejścia w życie: 08/11/1984