Zasady i wysokość opodatkowania podatkiem dochodowym organizacji politycznych, społecznych i zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 grudnia 1983 r.
w sprawie zasad i wysokości opodatkowania podatkiem dochodowym organizacji politycznych, społecznych i zawodowych.

Na podstawie art. 48 pkt 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1982 r. Nr 7, poz. 55 i Nr 45, poz. 289 oraz z 1983 r. Nr 71, poz. 318) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa zasady i wysokość opodatkowania podatkiem dochodowym organizacji politycznych, społecznych i zawodowych oraz zwolnienia i ulgi w tym podatku.
2. 1
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 45),
2)
organizacji społecznej - rozumie się przez to organizacje polityczne, społeczne i zawodowe,
3)
działalności gospodarczej - rozumie się przez to odpłatną działalność określoną w § 2 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 października 1985 r. w sprawie działalności gospodarczej organizacji społecznych (Dz. U. Nr 51, poz. 265), prowadzoną zarówno przez wyodrębnioną jednostkę organizacyjną, jak i bezpośrednio przez organizację społeczną.
3. 2
Nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym działalność gospodarcza, do której mają zastosowanie przepisy o podatku scalonym.
§  2. 3
Zwalnia się od podatku dochodowego zysk organizacji społecznych:
1)
z działalności innej niż działalność gospodarcza,
2)
nie przekraczający w roku podatkowym kwoty 700 tysięcy złotych, pod warunkiem że środki uzyskane z tego tytułu będą przeznaczone w całości na cele statutowe organizacji społecznej bądź na cele rozwojowe,
3)
ze sprzedaży wydawnictw przez organizacje społeczne prowadzące działalność naukową,
4)
z działalności wydawniczej związków zawodowych,
5)
z produkcji i usług nowo uruchomionej działalności gospodarczej przez okres pierwszych trzech lat tej działalności, pod warunkiem że środki uzyskane z tego tytułu będą przeznaczone na fundusz rozwoju organizacji lub inny fundusz o podobnym przeznaczeniu albo na cele statutowe organizacji społecznej; nie jest nową działalność prowadzona w wyniku podziału lub połączenia już istniejącego majątku trwałego i obrotowego bądź uruchomienia tylko nowych rodzajów produkcji lub usług w ramach prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej,
6)
z produkcji i usług zakładów doskonalenia zawodowego,
7)
z loterii fantowych.
§  3. 4
 
1.
Ustalenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym i wysokości opodatkowania następuje w sposób określony w art. 43-46 ustawy.
2.
Podatek dochodowy liczony w procencie podstawy opodatkowania wynosi:
1)
od organizacji społecznych działających w zakresie oświaty i wychowania, nauki i kultury, kultury fizycznej, sportu i turystyki, zdrowia i opieki społecznej, rzeczoznawstwa i doradztwa, od związków zawodowych oraz od organizacji społecznych naukowo-technicznych - 35%,
2)
od organizacji społecznych nie wymienionych w pkt 1 w zależności od wysokości wpłat z zysku do podziału na rzecz działalności statutowej:
a)
jeżeli wpłaty wynoszą do 20% - 65%,
b)
jeżeli wpłaty wynoszą ponad 20% do 30% - 60%,
c)
jeżeli wpłaty wynoszą ponad 30% do 40% - 55%,
d)
jeżeli wpłaty przekraczają 40% - 50%.
3.
Wpłatę z zysku do podziału, o której mowa w ust. 2 pkt 2, przyjmuje się dla celów opodatkowania w wysokości określonej przez organ statutowy organizacji społecznej i zatwierdzonej przez właściwy państwowy organ nadzorujący
4.
Stawki podatku dochodowego określone w ust. 2 obniża się o 5 punktów pod warunkiem przeznaczenia środków uzyskanych z obniżki podatku na cele rozwojowe.
§  4.
Organizacjom społecznym, które zatrudniają inwalidów i osoby traktowane na równi z inwalidami, przysługują ulgi w podatku dochodowym w wysokości i według zasad określonych w odrębnych przepisach dla spółdzielni inwalidów.
§  5.
Minister Finansów może udzielić organizacjom społecznym ulg i zwolnień od podatku dochodowego, w razie gdy przemawiają za tym ważne względy społeczno-gospodarcze.
§  6.
Organizacjom społecznym, poza ulgami i zwolnieniami, o których mowa w § 4 i 5, przysługują również ulgi w podatku dochodowym, określone w odrębnych przepisach dla jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1984 r.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) i b) rozporządzenia z dnia 10 marca 1986 r. (Dz.U.86.11.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 1986 r.
2 § 1 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 10 marca 1986 r. (Dz.U.86.11.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 1986 r.
3 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1986 r. (Dz.U.86.11.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 1986 r.
4 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 marca 1986 r. (Dz.U.86.11.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 1986 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.75.338

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i wysokość opodatkowania podatkiem dochodowym organizacji politycznych, społecznych i zawodowych.
Data aktu: 28/12/1983
Data ogłoszenia: 31/12/1983
Data wejścia w życie: 01/01/1984