Badanie stanu zdrowia osób ubiegających się o prawo jazdy i kierowców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 10 grudnia 1983 r.
w sprawie badań stanu zdrowia osób ubiegających się o prawo jazdy i kierowców. *

Na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Badania sprawności fizycznej i psychicznej osób ubiegających się o prawo jazdy i kierowców, zwane dalej "badaniami lekarskimi", obejmują badanie ogólne stanu zdrowia oraz w razie potrzeby badania pomocnicze i badania specjalistyczne, w tym również badania psychologiczne; w przypadkach określonych w art. 80 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35), zwanej dalej "ustawą", przeprowadzanie badań psychologicznych jest obowiązkowe.
2.
Badanie lekarskie ma na celu ocenę sprawności fizycznej i psychicznej osoby badanej, a w szczególności ustalenie zdolności do prowadzenia pojazdu przez długie okresy, zdolności widzenia i słyszenia oraz ustalenie, czy nie zachodzi możliwość utraty świadomości podczas prowadzenia pojazdu. Badania lekarskie przeprowadza się zgodnie z ustalonymi odrębnie wskazówkami metodologicznymi.
3.
Osoby ubiegające się o prawo jazdy kategorii C i D oraz kategorii trolejbusowej, a także osoby wykonujące zawód kierowcy podlegają specjalistycznym badaniom wzroku i słuchu.
§  2.
Badania lekarskie dzielą się na:
1)
badania wstępne, którym podlegają osoby ubiegające się o prawo jazdy lub zmianę jego kategorii,
2)
badania okresowe, którym podlegają osoby wykonujące zawód kierowcy,
3)
badania kontrolne, którym podlegają osoby wymienione w art. 80 ust. 1 pkt 2-4 ustawy oraz kierowcy skierowani przez lekarza przeprowadzającego badania wstępne lub okresowe.
§  3.
1. 1
Badania lekarskie przeprowadzają - na wniosek zainteresowanego albo na podstawie skierowania wydanego przez uprawniony do tego organ lub zakład pracy - zakłady społeczne służby zdrowia oraz zakłady służby zdrowia prowadzone przez spółdzielnie lub spółki.
2.
Jeżeli osoba ubiegająca się o prawo jazdy lub kierowca objęci są opieką przemysłowej służby zdrowia, badania lekarskie przeprowadzają, na podstawie skierowania wydanego przez zakład pracy, właściwe ze względu na miejsce zatrudnienia przyzakładowe ośrodki zdrowia oraz przemysłowe przychodnie przyzakładowe lub międzyzakładowe.
3.
Badania lekarskie przeprowadzają również placówki służby zdrowia podległe:
1)
Ministrowi Spraw Wewnętrznych - w stosunku do osób pełniących służbę lub zatrudnionych w jednostkach podległych temu ministrowi, jak również w stosunku do pełniących służbę lub zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych więziennictwa,
2)
Ministrowi Komunikacji - w stosunku do osób zatrudnionych lub ubiegających się o zatrudnienie w podległych mu zakładach.
§  4. 2
Badania lekarskie przeprowadzają lekarze imiennie do tego upoważnieni przez właściwy miejscowo zespół opieki zdrowotnej, którzy odbyli szkolenie dotyczące przeprowadzania badań i w zakresie objętym rozporządzeniem.
§  5.
1.
Po przeprowadzeniu badania lekarskiego osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub kierowcy lekarz orzeka o zdolności do kierowania pojazdami silnikowymi.
2.
W razie stwierdzenia u badanego objawów chorobowych, które mogą ulegać nasileniu w miarę upływu czasu, oraz z innych względów zdrowotnych, mogących w przyszłości ograniczyć zdolność do prowadzenia pojazdów silnikowych, lekarz ustala odpowiedni termin badania kontrolnego.
§  6.
Na podstawie orzeczenia o zdolności do kierowania pojazdami silnikowymi osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub kierowcy lekarz wydaje zainteresowanemu świadectwo według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
§  7.
1.
Po przeprowadzeniu badania kontrolnego lub badania okresowego osoby wykonującej zawód kierowcy lekarz orzeka:
1)
o braku przeciwwskazań do dalszego kierowania pojazdami silnikowymi lub
2)
o czasowej niezdolności do kierowania pojazdami silnikowymi na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
2.
W razie istnienia okoliczności powodujących niezdolność do kierowania pojazdami silnikowymi na okres dłuższy niż 6 miesięcy lub bezterminowo - lekarz kieruje kierowcę na badanie do właściwej poradni przemysłowego specjalistycznego zespołu opieki zdrowotnej lub wojewódzkiej przychodni przemysłowej.
3.
W wyniku przeprowadzonego badania właściwa poradnia orzeka o zdolności do kierowania pojazdami silnikowymi lub o konieczności zaniechania kierowania tymi pojazdami na czas określony lub bezterminowo.
4.
W odniesieniu do osób, o których mowa w § 3 ust. 3, badania przeprowadzają wyznaczone placówki służby zdrowia podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych lub Ministrowi Komunikacji.
5.
Przepis § 5 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  8.
1. 3
Osoba zainteresowana, organ uprawniony do kierowania na badanie lekarskie lub zakład pracy może wystąpić do kierownika zakładu służby zdrowia, w którym przeprowadzane były badania, o ponowne badanie lekarskie.
2.
Ponowne badanie przeprowadza właściwa poradnia przemysłowego specjalistycznego zespołu opieki zdrowotnej lub wojewódzkiej przychodni przemysłowej.
3.
Przepisy § 5 ust. 2 i § 7 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
§  9.
1.
Badania lekarskie przedpoborowych i poborowych, w tym również osób ubiegających się o powołanie do służby wojskowej w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych, przeprowadzają komisje poborowe albo wojskowe komisje lekarskie działające na podstawie odrębnych przepisów.
2.
Wpisy w książeczkach wojskowych osób wymienionych w ust. 1 dotyczące uznania ich za zdolne do służby wojskowej zastępują świadectwo, o którym mowa w § 6, jeżeli osoby te zostały skierowane na szkolenie kierowców przez właściwy organ wojskowy.
§  10.
1.
Badania lekarskie osób pełniących czynną służbę wojskową lub zatrudnionych w jednostkach wojskowych przeprowadza się w placówkach wojskowej służby zdrowia.
2.
Badania, o których mowa w ust. 1, przeprowadzają lekarze imiennie do tego upoważnieni przez właściwy organ wojskowy. Przepisy § 5, 6 i 7 stosuje się odpowiednio.
3.
Jeżeli badana osoba lub uprawniony organ wojskowy nie zgadza się z treścią wydanego orzeczenia, może wystąpić o ponowne badanie lekarskie, które przeprowadza wyznaczona placówka wojskowej służby zdrowia.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1984 r.

ZAŁĄCZNIK

................................................

(pieczątka nagłówkowa zakładu

służby zdrowia)

ŚWIADECTWO LEKARSKIE

W wyniku badania lekarskiego przeprowadzonego stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 10 grudnia 1983 r. w sprawie badań stanu zdrowia osób ubiegających się o prawo jazdy i kierowców (Dz. U. Nr 70, poz. 315) stwierdzono, że Ob. ....................................... urodzony(a) dnia ................... miesiąca .................. roku .......... zamieszkały(a) w ........................... z zawodu .................................... jest .........................................................................................................................................

(zdolny lub niezdolny do kierowania - wymienić rodzaj pojazdu, silnikowego oraz podać kategorię prawa jazdy; bez prawa wykonywania zawodu kierowcy)

Konieczna jest powtórna kontrola stanu zdrowia w okresie: ..................................................... ...............................................................................................................................................

(wymienić okres)

Uwagi lekarza .......................................................................................................................... .................................................................................................................................................

................ dnia ............ 198 r.

(pieczątka i podpis lekarza

uprawnionego)

*Z dniem 1 stycznia 1998 r. rozporządzenie zachowuje moc w części niesprzecznej z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.97.98.602), nie dłużej jednak niż do dnia 2 lipca 1999 r. - zobacz art. 151 ust. 2 powołanej ustawy.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 lipca 1990 r. (Dz.U.90.46.276) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 1990 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 stycznia 1985 r. (Dz.U.85.5.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lutego 1985 r
3 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 lipca 1990 r. (Dz.U.90.46.276) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 1990 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024