Obowiązkowe pośrednictwo pracy na niektórych terenach oraz obowiązek zatrudniania na całym terytorium kraju określonych kategorii osób ze względów społecznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 sierpnia 1983 r.
w sprawie obowiązkowego pośrednictwa pracy na niektórych terenach oraz obowiązku zatrudniania na całym terytorium kraju określonych kategorii osób ze względów społecznych.

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 21 lipca 1983 r. o szczególnej regulacji prawnej w okresie przezwyciężania kryzysu społeczno-ekonomicznego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 39, poz. 176) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się obowiązkowe pośrednictwo pracy na terenie województw: stołecznego warszawskiego, bielskiego, bydgoskiego, częstochowskiego, gdańskiego, jeleniogórskiego, katowickiego, miejskiego krakowskiego, lubelskiego, miejskiego łódzkiego, olsztyńskiego, poznańskiego, szczecińskiego, wrocławskiego i wałbrzyskiego.
2.
Upoważnia się Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do wprowadzenia na wniosek wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego) obowiązkowego pośrednictwa pracy również na terenie województw innych niż wymienione w ust. 1.
§  2.
1.
Obowiązkowe pośrednictwo pracy dotyczy kandydatów do pracy zatrudnianych na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą lub umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego - we wszystkich zakładach pracy, w tym również w zakładach pracy prowadzonych przez osoby fizyczne oraz przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne zatrudniające obywateli polskich, zwanych dalej "zakładami pracy".
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do kandydatów do pracy:
1)
w organizacjach politycznych,
2)
w organach administracji państwowej, w związkach zawodowych, centralnych związkach spółdzielczych, z wyjątkiem personelu pomocniczego i obsługi,
3)
w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz w przedsiębiorstwach resortu rolnictwa i gospodarki żywnościowej o kampanijnym i sezonowym charakterze produkcji,
4)
kierowanych do pracy za granicą przez organy administracji państwowej, instytucje i uspołecznione zakłady pracy na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do kandydatów na stanowiskach:
1)
na których stosunek pracy nawiązuje się na podstawie powołania, wyboru oraz mianowania,
2)
pracowników naukowych, naukowo-badawczych oraz nauczycieli i nauczycieli akademickich,
3)
dziennikarzy w redakcjach pism, czasopism, w radiu i telewizji, w agencjach prasowych i fotograficznych,
4)
muzyków i artystów,
5)
pracowników medycznych z wyższym i średnim wykształceniem,
6)
marynarzy i rybaków,
7)
pracowników służby weterynaryjnej działalności podstawowej,
8)
pracowników zatrudnionych pod ziemią,
9)
pracowników banków,
10)
pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z leśnictwem i gospodarką leśną.
4.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do absolwentów, z którymi stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy przedwstępnej lub umowy o stypendium fundowane albo umowy o naukę zawodu w szkole górniczej.
5.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może na wniosek wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego) województw, o których mowa w § 1, lub ministrów, w zależności od oceny zjawisk zachodzących na rynku pracy i w zatrudnieniu, wyłączyć z obowiązkowego pośrednictwa pracy niektóre inne kategorie kandydatów do pracy, stanowiska pracy lub zakłady pracy.
§  3.
Terenowe organy administracji państwowej wykonujące pośrednictwo pracy, zwane dalej "organami zatrudnienia", są obowiązane do:
1)
udzielania pomocy kandydatom do pracy w uzyskaniu zatrudnienia odpowiadającego posiadanym kwalifikacjom,
2)
kierowania do zakładów pracy kandydatów do pracy na zgłoszone przez zakłady zapotrzebowania na pracowników,
3)
udzielania kandydatom do pracy:
a)
informacji o wolnych miejscach pracy,
b)
porad zawodowych, zwłaszcza przy dokonywaniu wyboru zawodu bądź rodzaju szkolenia zawodowego,
4)
organizowania przemieszczeń pracowników,
5)
inicjowania i organizowania przygotowania zawodowego oraz przekwalifikowania osób poszukujących pracy,
6)
kierowania do pracy absolwentów szkół zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami.
§  4.
1.
Zakłady pracy są obowiązane do zgłaszania organom zatrudnienia każdego wolnego miejsca pracy i miejsca nauki zawodu.
2.
Zakłady pracy przed zgłoszeniem wolnych miejsc pracy są obowiązane przeanalizować możliwość wykonania planowych zadań bez przyjmowania nowych pracowników, w drodze podniesienia wydajności pracy lub wykorzystania własnych rezerw w zakresie zatrudnienia.
3.
Zakłady pracy są obowiązane informować organy zatrudnienia o:
1)
planowanym wzroście zatrudnienia przed rozpoczęciem każdego roku oraz przed każdym kwartałem,
2)
przewidzianych zwolnieniach pracowników wskutek zmniejszenia stanu zatrudnienia, co najmniej na miesiąc przed zamierzonym terminem zwolnienia pracowników.
4.
Zakłady pracy mogą przyjmować pracowników na wolne miejsca pracy wyłącznie na podstawie skierowania lub zezwolenia organu zatrudnienia.
5.
Zakłady pracy są obowiązane w ciągu 7 dni od dnia zatrudnienia zawiadomić organ zatrudnienia o każdym zatrudnieniu pracownika skierowanego przez ten organ.
6.
Zakłady pracy są obowiązane uzyskiwać zezwolenie organów zatrudnienia stopnia wojewódzkiego na zamieszczanie informacji o wolnych miejscach pracy w prasie, radiu i telewizji lub na ogłaszanie tych informacji w miejscu publicznym.
§  5.
1.
Zakłady pracy na terenie całego kraju - w ramach zgłoszonych wolnych miejsc pracy - są obowiązane na podstawie skierowań organu zatrudnienia zatrudniać:
1)
osoby uchylające się od pracy w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu wobec osób uchylających się od pracy (Dz. U. Nr 35, poz. 229),
2)
osoby zwolnione z zakładów karnych, w tym również na podstawie amnestii,
3)
osoby korzystające ze środków funduszu aktywizacji zawodowej,
4)
kobiety sprawujące opiekę nad małymi dziećmi,
5)
rekonwalescentów po przebytych chorobach i urazach,
6)
inwalidów III grupy.
2.
Zakłady pracy są obowiązane zatrudniać również absolwentów szkół na podstawie skierowań wydanych przez organy zatrudnienia lub pełnomocników Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych.
3.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może na wniosek wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego) lub ministrów wyłączyć niektóre zakłady pracy z obowiązku zatrudniania osób wymienionych w ust. 1.
§  6.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określi szczegółowe zasady wykonywania obowiązkowego pośrednictwa pracy oraz współdziałania zakładów pracy z organami zatrudnienia w zakresie pośrednictwa pracy i racjonalizacji zatrudnienia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.48.215

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązkowe pośrednictwo pracy na niektórych terenach oraz obowiązek zatrudniania na całym terytorium kraju określonych kategorii osób ze względów społecznych.
Data aktu: 08/08/1983
Data ogłoszenia: 26/08/1983
Data wejścia w życie: 26/08/1983