Określenie przypadków, w których rencistom zaliczonym do III grupy inwalidów przysługują górnicze renty inwalidzkie w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 lipca 1983 r.
w sprawie określenia przypadków, w których rencistom zaliczanym do III grupy inwalidów przysługują górnicze renty inwalidzkie w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów.

Na podstawie art. 13 ust. 4 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz.U. Nr 5, poz. 32) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rencistom zaliczonym do III grupy inwalidów, uprawnionym do górniczych rent inwalidzkich, przysługuje - z zastrzeżeniem § 4 - prawo do górniczej renty inwalidzkiej w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów, jeżeli rencista:
1)
nie może podjąć pracy z powodu przebywania w ośrodkach (oddziałach) rehabilitacji zakładów opieki zdrowotnej zamkniętej w celu usprawnienia leczniczego lub w zakładach rehabilitacji zawodowej w celu usprawnienia zawodowego,
2)
ukończył 50 lat i ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej z pracą górniczą i okresami zaliczanymi do pracy górniczej co najmniej 20 lat kobieta i 25 lat mężczyzna, jeżeli nie został zatrudniony przez zakład pracy zatrudniający go przed uzyskaniem prawa do górniczej renty inwalidzkiej przy pracy odpowiedniej do jego stanu zdrowia i kwalifikacji, odpowiadającej wskazaniom ustalonym w orzeczeniu komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia,
3)
ukończył 45 lat i nie został zatrudniony przez zakład pracy zatrudniający go przed uzyskaniem prawa do górniczej renty inwalidzkiej przy pracy, o której mowa w pkt 2, ani też skierowany do takiej pracy przez właściwy terenowy organ administracji państwowej.
2.
W okresie przebywania w ośrodkach i zakładach wymienionych w ust. 1 pkt 1 górnicza renta inwalidzka w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów przysługuje bez względu na wiek rencisty, jednakże przez okres nie dłuższy niż 4 lata.
§  2.
1.
Zakład pracy zatrudniający pracownika przed uzyskaniem prawa do górniczej renty inwalidzkiej jest obowiązany zaproponować mu pracę odpowiednią do jego stanu zdrowia i kwalifikacji, a w razie braku możliwości przydzielenia takiej pracy - zawiadomić o tym zainteresowanego terenowy organ administracji państwowej.
2.
Właściwy terenowy organ administracji państwowej na podstawie zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany skierować rencistę do pracy odpowiedniej do jego stanu zdrowia i kwalifikacji w innym zakładzie pracy.
3.
Jeżeli organ określony w ust. 2 nie może zapewnić renciście pracy odpowiedniej do jego stanu zdrowia i kwalifikacji w innym zakładzie pracy, jest obowiązany najpóźniej w ciągu 30 dni od daty zawiadomienia przez zakład pracy o braku możliwości zatrudnienia rencisty wydać mu zaświadczenie stwierdzające niemożność skierowania go do pracy.
§  3.
1.
Ustalenie prawa do górniczej renty inwalidzkiej w wysokości i na warunkach określonych w § 1 następuje po przedstawieniu organowi rentowemu zaświadczenia wydanego przez:
1)
ośrodek lub zakład rehabilitacyjny, stwierdzającego fakt przebywania w tym zakładzie (ośrodku) - w przypadkach określonych w § 1 ust. 1 pkt 1,
2)
zakład pracy, stwierdzającego fakt niezatrudnienia rencisty - w przypadkach określonych w § 1 ust. 1 pkt 2,
3)
właściwy terenowy organ administracji państwowej, stwierdzającego niemożność skierowania rencisty do pracy odpowiedniej do jego stanu zdrowia i kwalifikacji w zakładzie pracy, w którym był zatrudniony przed uzyskaniem prawa do górniczej renty inwalidzkiej, lub w innym zakładzie - w przypadkach określonych w § 1 ust. 1 pkt 3.
2.
Okres ważności zaświadczeń, o których mowa w ust. 1, wynosi 6 miesięcy od daty ich wydania - dla rencistów, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego określonego w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin.
3.
Prawo do górniczej renty inwalidzkiej, o której mowa w ust. 1, powstaje od dnia pobytu rencisty w ośrodku lub zakładzie określonym w § 1 ust. 1 pkt. 1, a w razie niemożności uzyskania przez rencistę odpowiedniej pracy - od daty wystawienia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lub 3.
4.
Wypłata renty następuje od dnia powstania prawa do renty, jednak za okres nie dłuższy niż 3 miesiące wstecz od miesiąca, w którym przedstawiono organowi rentowemu odpowiednie zaświadczenie (ust. 1).
§  4.
1.
Górnicza renta inwalidzka w wysokości określonej w § 1 nie przysługuje, jeżeli rencista:
1)
nie podjął pracy odpowiedniej do jego stanu zdrowia i kwalifikacji, którą zaproponował mu zakład pracy lub do której skierował go organ określony w § 2 ust. 2 albo gdy zaprzestał takiej pracy przed osiągnięciem wieku emerytalnego określonego w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin.
2)
osiąga dochody, które powodują zawieszenie prawa do renty lub jej zmniejszenie w myśl przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin,
2.
Wysokość górniczej renty inwalidzkiej ustalona w myśl § 1 ulega ponownemu ustaleniu:
1)
w razie upływu ważności zaświadczeniu, o którym mowa w § 3 ust. 1 i nieprzedstawienia przez rencistę nowego zaświadczczenia,
2)
jeżeli zatrudnienie, do którego rencista został skierowany przez zakład pracy lub organ określony w § 2 ust. 2, ustało przed osiągnięciem wieku emerytalnego określonego w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin.
3.
Zmiana wysokości górniczej renty inwalidzkiej następuje od najbliższego miesiąca przypadającego po upływie ważności zaświadczenia (ust. 2 pkt 1) lub po ustaniu zatrudnienia (ust. 2 pkt 2).
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.40.180

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie przypadków, w których rencistom zaliczonym do III grupy inwalidów przysługują górnicze renty inwalidzkie w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów.
Data aktu: 05/07/1983
Data ogłoszenia: 27/07/1983
Data wejścia w życie: 27/07/1983