Rejestracja upraw maku lekarskiego i wykup słomy makowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 10 czerwca 1983 r.
w sprawie rejestracji upraw maku lekarskiego i wykupu słomy makowej.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 oraz z 1971 r. Nr 12, poz. 115) oraz w związku z § 1 zarządzenia nr 18 Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1983 r. w sprawie przekazania uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu słomą makową (Monitor Polski Nr 20, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
maku lekarskim - oznacza to roślinę gatunku Papaver somniferum L, zwaną również makiem ogrodowym lub makiem uprawnym,
2)
mleczku makowym - oznacza to mleczny sok torebki (makówki) maku lekarskiego,
3)
słomie makowej - oznacza to torebkę (makówkę) bez nasion wraz z odcinkiem łodygi o długości około 7 cm pozostającym przy ścinaniu ręcznym,
4)
uprawie maku lekarskiego - oznacza to plantację tej rośliny o powierzchni przekraczającej 50 m2 w przeliczeniu na obszar zwarty.
§  2.
1.
Uprawy maku lekarskiego podlegają rejestracji, a zbiory słomy makowej z tych upraw przymusowemu wykupowi za odszkodowaniem.
2.
Wysokość odszkodowania ustala się na kwotę 30 zł za 1 kg słomy makowej.
§  3.
1.
Właściciel lub posiadacz gruntu, na którym prowadzona jest uprawa maku lekarskiego, obowiązany jest zgłosić uprawę do rejestracji w terminie do dnia 15 lipca każdego roku.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje upraw maku lekarskiego prowadzonych przez instytuty naukowo-badawcze i ogrody botaniczne.
3.
Rejestracji upraw maku lekarskiego dokonują terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
§  4.
Pobieranie lub zezwalanie na pobieranie mleczka makowego, a także inne czynności podejmowane w tym celu są niedozwolone niezależnie od powierzchni uprawy, o której mowa w § 1 pkt 4.
§  5.
Właściciel lub posiadacz gruntu, na którym prowadzona jest uprawa maku lekarskiego, obowiązany jest dostarczyć słomę makową z całej uprawy do punktu skupu upoważnionej jednostki gospodarki uspołecznionej do dnia 31 grudnia każdego roku, chyba że z umowy kontraktacji wynika inny termin.
§  6.
1.
Do przeprowadzenia przymusowego wykupu słomy makowej upoważnione są wyłącznie:
1)
gminne spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska",
2)
przedsiębiorstwa państwowe przemysłu zielarskiego "Herbapol".
2.
Jednostki, o których mowa w ust. 1, obowiązane są wykupić całą dostarczoną słomę makową w terminie określonym w § 5 oraz sprzedać zakładom przemysłu farmaceutycznego "Polfa" ilość odpowiadającą ich potrzebom i możliwościom produkcyjnym; pozostałą słomę makową obowiązane są zniszczyć przez spalenie.
3.
Koszty obrotu wynikające z różnicy pomiędzy kwotą odszkodowania za przymusowy wykup słomy makowej, a ceną sprzedaży oraz ze zniszczenia części słomy makowej pokryte zostaną z budżetu Państwa według zasad określonych odrębnie.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REJESTR UPRAW MAKU LEKARSKIEGO

Województwo ..................
Lp. Data zgłoszenia uprawy Imię, nazwisko

i adres plantatora

Obszar uprawy Położenie plantacji Imię, nazwisko i adres zgłaszającego uprawę Podpis zgłaszającego

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.33.160

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestracja upraw maku lekarskiego i wykup słomy makowej.
Data aktu: 10/06/1983
Data ogłoszenia: 17/06/1983
Data wejścia w życie: 17/06/1983