Koszty postępowania w sprawach nieletnich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 maja 1983 r.
w sprawie kosztów postępowania w sprawach nieletnich.

Na podstawie art. 32 § 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rodzice lub inne osoby zobowiązane do alimentacji nieletniego albo nieletni obciążeni przez sąd kosztami postępowania ponoszą je w formie należności zryczałtowanej.
§  2.
1.
Należność zryczałtowana w stosunku miesięcznym wynosi kwotę:
1)
za pobyt nieletniego w pogotowiu opiekuńczym, milicyjnej izbie dziecka, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, zakładzie wychowawczym albo innej placówce opieki całkowitej, zakładzie pomocy społecznej, w instytucji powołanej do przygotowania zawodowego, rodzinnym ośrodku diagnostyczno-konsultacyjnym lub w rodzinie zastępczej - odpowiadającą wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy, zwanego dalej "najniższym wynagrodzeniem",
2)
za nadzór kuratora - 5-10% najniższego wynagrodzenia,
3)
za pobyt nieletniego w kuratorskim ośrodku pracy z młodzieżą - 10-20% najniższego wynagrodzenia,
4)
za pobyt w internacie, bursie lub innej placówce opieki częściowej - 25-50% najniższego wynagrodzenia,
5)
za badanie i sporządzenie opinii o nieletnim w rodzinnym ośrodku diagnostyczno-konsultacyjnym - 10-30% najniższego wynagrodzenia.
2.
Za niepełny miesiąc pobytu nieletniego w placówce, zakładzie lub w instytucjach, o których mowa w ust.1, albo za wykonywanie nadzoru kuratora osoby zobowiązane do ponoszenia kosztów postępowania uiszczają część należności zryczałtowanej proporcjonalnie do okresu pobytu nieletniego lub czasu wykonywania nadzoru przez kuratora, nie mniej jednak niż za jeden dzień.
§  3.
1.
Wysokość należności zryczałtowanej określa sąd kierując się możliwościami zarobkowymi i majątkowymi osób zobowiązanych do jej uiszczenia, w szczególności wynikającymi z:
1)
zaświadczeń właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego o ich stanie rodzinnym, majątku i dochodach,
2)
innych dowodów dotyczących stanu majątkowego i rodzinnego tych osób oraz ich możliwości zarobkowych i majątkowych.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie sąd może obniżyć wysokość zryczałtowanej należności, jeżeli jej uiszczenie w granicach, o których mowa w § 2 ust. 1, byłoby dla osób zobowiązanych zbyt uciążliwe, bądź też w całości odstąpić od obciążenia kosztami postępowania.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w toku wykonywania orzeczenia, z tym że sąd może również obniżyć wysokość należności już orzeczonej bądź ustalić tę należność, jeżeli w orzeczeniu kończącym sprawę odstąpiono od obciążenia kosztami postępowania; sąd rodzinny wydaje orzeczenie z urzędu lub na wniosek osoby zobowiązanej.
§  4.
1.
Jeżeli należność zryczałtowana ustalona została w orzeczeniu w wysokości niższej niż określona w § 2 ust. 1, sąd rodzinny jest obowiązany z urzędu w okresie trwania postępowania wykonawczego corocznie badać aktualność wysokości tej należności.
2.
Na każde rozstrzygnięcie dotyczące należności przysługuje zażalenie, chyba że od orzeczenia wniesiona jest rewizja.
§  5.
Jeżeli nieletni przebywający w placówce, zakładzie lub w instytucjach wymienionych w § 2 ust. 1 z otrzymywanego wynagrodzenia za pracę pokrywa częściowo koszty swego utrzymania, sąd rodzinny wykonujący orzeczenie zmniejsza wysokość należności zryczałtowanej, uiszczanej przez osobę zobowiązaną do ponoszenia kosztów postępowania, albo zwalnia od uiszczenia należności.
§  6.
Nie pobiera się należności zryczałtowanej w razie:
1)
pozostawania nieletniego na urlopie powyżej 3 dni,
2)
pobytu nieletniego w szpitalu powyżej 3 dni,
3)
skreślenia nieletniego z ewidencji wychowanków zakładu,
4)
umieszczenia nieletniego poza placówką, zakładem lub instytucjami wymienionymi w § 2 ust. 1, jeżeli rodzice lub inne osoby zobowiązane do alimentacji ponoszą koszty jego utrzymania albo dochody nieletniego wystarczają na jego utrzymanie,
5)
umieszczenia nieletniego w celu przygotowania zawodowego w szkole.
§  7.
Kierownik placówki, zakładu lub instytucji wymienionych w § 2 ust. 1 zawiadamia w terminie 7 dni sąd, do którego dyspozycji nieletni pozostaje, o dacie przybycia, zwolnienia, jak również innej przyczynie nieobecności nieletniego.
§  8.
Przy ustalaniu wysokości i zasad obliczania kosztów postępowania nie wymienionych w § 2 mają odpowiednie zastosowanie przepisy o kosztach sądowych w postępowaniu cywilnym i kosztach w postępowaniu karnym.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 sierpnia 1964 r. w sprawie kosztów utrzymania osób zatrzymanych w schroniskach dla nieletnich oraz umieszczonych w zakładach poprawczych i wychowawczych (Dz. U. z 1964 r. Nr 31, poz. 194, z 1975 r. Nr 32, poz. 175 oraz z 1982 r. Nr 29, poz. 209).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.26.125

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Koszty postępowania w sprawach nieletnich.
Data aktu: 07/05/1983
Data ogłoszenia: 13/05/1983
Data wejścia w życie: 13/05/1983