Koszty postępowania w sprawach nieletnich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 maja 1983 r.
w sprawie kosztów postępowania w sprawach nieletnich.

Na podstawie art. 32 § 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rodzice lub inne osoby zobowiązane do alimentacji nieletniego albo nieletni obciążeni przez sąd kosztami postępowania ponoszą je w formie należności zryczałtowanej.
§  2.
1.
Należność zryczałtowana w stosunku miesięcznym wynosi kwotę:
1)
za pobyt nieletniego w pogotowiu opiekuńczym, milicyjnej izbie dziecka, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, zakładzie wychowawczym albo innej placówce opieki całkowitej, zakładzie pomocy społecznej, w instytucji powołanej do przygotowania zawodowego, rodzinnym ośrodku diagnostyczno-konsultacyjnym lub w rodzinie zastępczej - odpowiadającą wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy, zwanego dalej "najniższym wynagrodzeniem",
2)
za nadzór kuratora - 5-10% najniższego wynagrodzenia,
3)
za pobyt nieletniego w kuratorskim ośrodku pracy z młodzieżą - 10-20% najniższego wynagrodzenia,
4)
za pobyt w internacie, bursie lub innej placówce opieki częściowej - 25-50% najniższego wynagrodzenia,
5)
za badanie i sporządzenie opinii o nieletnim w rodzinnym ośrodku diagnostyczno-konsultacyjnym - 10-30% najniższego wynagrodzenia.
2.
Za niepełny miesiąc pobytu nieletniego w placówce, zakładzie lub w instytucjach, o których mowa w ust.1, albo za wykonywanie nadzoru kuratora osoby zobowiązane do ponoszenia kosztów postępowania uiszczają część należności zryczałtowanej proporcjonalnie do okresu pobytu nieletniego lub czasu wykonywania nadzoru przez kuratora, nie mniej jednak niż za jeden dzień.
§  3.
1.
Wysokość należności zryczałtowanej określa sąd kierując się możliwościami zarobkowymi i majątkowymi osób zobowiązanych do jej uiszczenia, w szczególności wynikającymi z:
1)
zaświadczeń właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego o ich stanie rodzinnym, majątku i dochodach,
2)
innych dowodów dotyczących stanu majątkowego i rodzinnego tych osób oraz ich możliwości zarobkowych i majątkowych.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie sąd może obniżyć wysokość zryczałtowanej należności, jeżeli jej uiszczenie w granicach, o których mowa w § 2 ust. 1, byłoby dla osób zobowiązanych zbyt uciążliwe, bądź też w całości odstąpić od obciążenia kosztami postępowania.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w toku wykonywania orzeczenia, z tym że sąd może również obniżyć wysokość należności już orzeczonej bądź ustalić tę należność, jeżeli w orzeczeniu kończącym sprawę odstąpiono od obciążenia kosztami postępowania; sąd rodzinny wydaje orzeczenie z urzędu lub na wniosek osoby zobowiązanej.
§  4.
1.
Jeżeli należność zryczałtowana ustalona została w orzeczeniu w wysokości niższej niż określona w § 2 ust. 1, sąd rodzinny jest obowiązany z urzędu w okresie trwania postępowania wykonawczego corocznie badać aktualność wysokości tej należności.
2.
Na każde rozstrzygnięcie dotyczące należności przysługuje zażalenie, chyba że od orzeczenia wniesiona jest rewizja.
§  5.
Jeżeli nieletni przebywający w placówce, zakładzie lub w instytucjach wymienionych w § 2 ust. 1 z otrzymywanego wynagrodzenia za pracę pokrywa częściowo koszty swego utrzymania, sąd rodzinny wykonujący orzeczenie zmniejsza wysokość należności zryczałtowanej, uiszczanej przez osobę zobowiązaną do ponoszenia kosztów postępowania, albo zwalnia od uiszczenia należności.
§  6.
Nie pobiera się należności zryczałtowanej w razie:
1)
pozostawania nieletniego na urlopie powyżej 3 dni,
2)
pobytu nieletniego w szpitalu powyżej 3 dni,
3)
skreślenia nieletniego z ewidencji wychowanków zakładu,
4)
umieszczenia nieletniego poza placówką, zakładem lub instytucjami wymienionymi w § 2 ust. 1, jeżeli rodzice lub inne osoby zobowiązane do alimentacji ponoszą koszty jego utrzymania albo dochody nieletniego wystarczają na jego utrzymanie,
5)
umieszczenia nieletniego w celu przygotowania zawodowego w szkole.
§  7.
Kierownik placówki, zakładu lub instytucji wymienionych w § 2 ust. 1 zawiadamia w terminie 7 dni sąd, do którego dyspozycji nieletni pozostaje, o dacie przybycia, zwolnienia, jak również innej przyczynie nieobecności nieletniego.
§  8.
Przy ustalaniu wysokości i zasad obliczania kosztów postępowania nie wymienionych w § 2 mają odpowiednie zastosowanie przepisy o kosztach sądowych w postępowaniu cywilnym i kosztach w postępowaniu karnym.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 sierpnia 1964 r. w sprawie kosztów utrzymania osób zatrzymanych w schroniskach dla nieletnich oraz umieszczonych w zakładach poprawczych i wychowawczych (Dz. U. z 1964 r. Nr 31, poz. 194, z 1975 r. Nr 32, poz. 175 oraz z 1982 r. Nr 29, poz. 209).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.26.125

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Koszty postępowania w sprawach nieletnich.
Data aktu: 07/05/1983
Data ogłoszenia: 13/05/1983
Data wejścia w życie: 13/05/1983