Czechosłowacja-Polska. Umowa o ułatwieniach w ruchu osobowym obywateli obu Państw. Warszawa.1977.07.20.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej o ułatwieniach w ruchu osobowym obywateli obu Państw,
podpisana w Warszawie dnia 20 lipca 1977 r.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej,

kierując się pragnieniem pogłębienia przyjaznych stosunków między narodami obu Państw,

dążąc do ułatwienia obywatelom obu Państw wszechstronnego poznawania osiągnięć budownictwa socjalistycznego, historii, kultury, sposobu życia ludności i piękna przyrody drugiego kraju,

powodowane dążeniem do stwarzania w tym celu obywatelom obu Państw jak najdogodniejszych warunków podróżowania oraz popierania wszelkich form turystyki między obu Państwami i ich współpracy w tej dziedzinie,

postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu wyznaczyły swych pełnomocników:

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - Mariana Dmochowskiego,

Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,

Rząd Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej - Miloša Vejvodę,

Zastępcę Ministra Spraw Zagranicznych Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej,

którzy po wymianie pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, uzgodnili, co następuje:
Artykuł  1

Obywatele obu Państw zwolnieni są z obowiązku posiadania wiz w zakresie i na warunkach określonych niniejszą Umową.

Artykuł  2
1.
Obywatele jednego Państwa, stale przebywający na jego terytorium albo na terytorium innego państwa socjalistycznego, zwolnieni są z obowiązku posiadania wiz przy podróżach na terytorium lub przez terytorium drugiego Państwa, jeżeli posiadają jeden z dokumentów podróży, wymienionych w załączniku nr 1 do niniejszej Umowy.
2.
Postanowienia artykułu 1 stosuje się również do obywateli obu Państw, stale przebywających na terytoriach państw innych niż określone w ustępie 1, w przypadku przejazdu przez terytorium jednego z Państw na terytorium Państwa ojczystego. Przejazd przez terytorium danego Państwa powinien nastąpić w terminie określonym przez jego przepisy.
3.
Osoby małoletnie, nie mające własnego dokumentu podróży, powinny być wpisane do dokumentu podróży osoby, z którą odbywają podróż.
4.
Umawiające się Strony w ciągu trzydziestu dni od dnia podpisania niniejszej Umowy wymienią w drodze dyplomatycznej wzory dokumentów podróży. O zmianach tych dokumentów Umawiające się Strony będą się informować w tej samej drodze najpóźniej na trzydzieści dni przed ich wprowadzeniem, z równoczesnym przekazaniem wzorów.
Artykuł  3

Obywatele jednego Państwa mogą przekraczać granice drugiego Państwa w przejściach granicznych udostępnianych dla ruchu osobowego na podstawie odrębnych porozumień.

Artykuł  4
1.
Obywatele jednego Państwa mogą przebywać na terytorium drugiego Państwa przez okres nie przekraczający trzydziestu dni.
2.
W uzasadnionych przypadkach właściwe organy Państwa pobytu mogą zezwolić na dłuższy pobyt w okresie ważności dokumentu podróży, z tym jednak, że łączny czas pobytu nie może przekroczyć sześciu miesięcy. W przypadku upływu okresu ważności dokumentu podróży przedłużenie prawa pobytu może nastąpić tylko wówczas, gdy przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny Państwa ojczystego wznowi ważność dokumentu. Zezwoleń na przedłużenie pobytu udziela się bezpłatnie.
3.
Obywatele jednego Państwa mogą przebywać na terytorium drugiego Państwa przez okres wykonywania swych obowiązków służbowych lub czynności wynikających z odpowiednich porozumień międzynarodowych. Postanowienie to stosuje się odpowiednio do członków rodzin osób wykonujących obowiązki służbowe na terytorium drugiego Państwa.
Artykuł  5
1.
Obywatele jednego Państwa, udający się na terytorium drugiego Państwa, powinni posiadać niezbędne środki płatnicze na pokrycie kosztów pobytu.
2.
Właściwe organy Umawiających się Stron będą ustalać w drodze porozumienia:
a)
minimum środków płatniczych, które podróżny obowiązany jest posiadać na każdy dzień pobytu,
b)
przypadki, w których nie będzie stosowany obowiązek posiadania minimum środków płatniczych.
Artykuł  6

Obywatele jednego Państwa, przebywający stosownie do postanowień artykułu 4 ustępy 1 i 2 na terytorium drugiego Państwa, nie mogą wykonywać tam działalności zarobkowej.

Artykuł  7
1.
Obywatele obu Państw mogą korzystać ze wspólnej "Drogi Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej", wiodącej grzbietem Karkonoszy, jeżeli posiadają przy sobie dokumenty tożsamości.
2.
Szczegółowy przebieg drogi, wymienionej w ustępie 1, określony jest na mapie stanowiącej załącznik nr 2 do niniejszej Umowy. Właściwe organy obu Umawiających się Stron oznaczają w terenie przebieg tej drogi.
3.
Warunki korzystania ze wspólnej "Drogi Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej" określają postanowienia Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną o stosunkach prawnych na polsko-czechosłowackiej granicy państwowej oraz o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach granicznych, podpisanej w Pradze dnia 2 grudnia 1967 roku.
Artykuł  8

Graniczne odcinki rzek Dunajca i Popradu udostępnione są dla żeglugi turystycznej i sportowej z zachowaniem następujących warunków:

a)
żegluga może odbywać się od świtu do zmroku,
b)
wysiadanie obywateli jednego Państwa na brzeg rzeki należący do drugiego Państwa jest dozwolone tylko w miejscach, które wyznaczą w drodze porozumienia organy ochrony granic Umawiających się Stron, w innych zaś miejscach - tylko w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa żeglugi,
c)
osoby korzystające z żeglugi powinny posiadać przy sobie dokumenty tożsamości.
Artykuł  9
1.
Obywatele jednego Państwa w czasie pobytu na terytorium drugiego Państwa obowiązani są do przestrzegania obowiązujących tam przepisów.
2.
Postanowienia niniejszej Umowy nie naruszają prawa każdego Państwa do zakazu wjazdu osoby niepożądanej lub dalszego pobytu takiej osoby na jego terytorium.
3.
W przypadku podjęcia środków określonych w ustępie 2 właściwe organy danego Państwa zawiadamiają o tym przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny drugiego Państwa.
Artykuł  10
1.
Postanowienia niniejszej Umowy nie dotyczą obywateli jednego Państwa, którzy zamierzają osiedlić się na terytorium drugiego Państwa. Są oni obowiązani uzyskać odpowiednie zezwolenie właściwych organów obu Państw.
2.
Obywatele jednego Państwa, stale przebywający na terytorium drugiego Państwa, mogą wyjeżdżać na terytorium Państwa ojczystego bez wizy Państwa stałego pobytu.
3.
Obywatele jednego Państwa, stale przebywający na terytorium drugiego Państwa, mogą wyjeżdżać na terytorium państwa trzeciego pod warunkiem zachowania przepisów Państwa stałego pobytu.
Artykuł  11

Właściwe organy Umawiających się Stron będą w miarę potrzeby wzajemnie informować się o zagadnieniach związanych z wykonywaniem niniejszej Umowy oraz wspólnie podejmować środki potrzebne dla zapewnienia jej realizacji.

Artykuł  12

Z dniem wejścia w życie niniejszej Umowy traci moc Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Czechosłowackiej o turystycznym ruchu pogranicznym, podpisana w Pradze dnia 6 września 1955 roku, w brzmieniu ustalonym w drodze wymiany not z dnia 20 maja 1961 roku i dnia 3 maja 1962 roku.

Artykuł  13

Umowa niniejsza zawarta jest na czas nieokreślony. Traci moc po upływie sześciu miesięcy od dnia wypowiedzenia jej w drodze notyfikacji przez jedną z Umawiających się Stron.

Artykuł  14

Umowa niniejsza wejdzie w życie po upływie trzydziestu dni od dnia podpisania.

Sporządzono w Warszawie dnia 20 lipca 1977 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i czeskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Dokumenty podróży obywateli Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej:

paszport dyplomatyczny

paszport służbowy

paszport

paszport zbiorowy

wkładka paszportowa wraz z dowodem osobistym lub tymczasowym dowodem osobistym

dowód osobisty lub tymczasowy dowód osobisty z odpowiednim wpisem oraz kartą przekroczenia granicy

paszport konsularny

licencja lotnicza

książeczka żeglarska z delegacją służbową.

Dokumenty podróży obywateli Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej:

paszport dyplomatyczny

paszport specjalny

paszport służbowy

paszport

zaświadczenie podróży

wkładka paszportowa do dowodu osobistego

wkładka paszportowa do dowodu osobistego z fotografią - dla dzieci do lat 15

paszport zbiorowy

książeczka żeglarska z delegacją służbową.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

DROGA PRZYJAŹNI POLSKO-CZECHOSŁOWACKIEJ

(grafikę pominięto)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1977.26.108

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czechosłowacja-Polska. Umowa o ułatwieniach w ruchu osobowym obywateli obu Państw. Warszawa.1977.07.20.
Data aktu: 20/07/1977
Data ogłoszenia: 19/08/1977
Data wejścia w życie: 20/08/1977