Zmiana granic niektórych miast w województwach bielskim, jeleniogórskim, kaliskim, płockim i toruńskim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 24 czerwca 1976 r.
w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwach bielskim, jeleniogórskim, kaliskim, płockim i toruńskim.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
W województwie bielskim włącza się:
1)
do miasta Suchej Beskidzkiej z miasta Makowa Podhalańskiego obszary przysiółków: Garce, Jasnochowa, Pikieta, Spiwle i Zbój o powierzchni 154 ha,
2)
do miasta Żywca:
a)
z gminy Łękawica obszar sołectwa Moszczanica,
b)
z gminy Czernichów z sołectwa Tresna część obszaru Jeziora Żywieckiego,
c)
z gminy Łodygowice z sołectwa Zarzecze część obszaru Jeziora Żywieckiego.
§  2.
W województwie jeleniogórskim włącza się:
1)
do miasta Piechowice z miasta Sobieszowa obszar miejscowości Jagniątków,
2)
do miasta Jeleniej Góry
a)
obszary miast Cieplice Śląskie-Zdrój i Sobieszów,
b)
z gminy Janowice Wielkie obszar sołectwa Maciejowa.
§  3.
W województwie kaliskim włącza się do miasta Kalisza:
1)
z gminy Dobrzec obszary sołectw Majków-Kolonia, Nosków, Piwonice, Piwonice-Wschód, Piwonice-Zachód i Szczypiorno,
2)
z gminy Opatówek obszary sołectw Rajsków i Winiary.
§  4.
W województwie płockim
1)
do miasta Kutna włącza się:
a)
z gminy Krzyżanów: część obszaru sołectwa Psurze o powierzchni 48,82 ha oraz część obszaru sołectwa Żakowice obejmującą miejscowości Puśniki i Stodółki o łącznej powierzchni 194,43 ha,
b)
z gminy Kutno: część obszaru sołectwa Bielawki obejmującą miejscowości Bielawki i Stara Wieś o łącznej powierzchni 134,27 ha, część obszaru sołectwa Florek obejmującą miejscowości Dybów i Walentynów o łącznej powierzchni 110,30 ha, część obszaru sołectwa Gnojno-Parcel o powierzchni 76,86 ha, część obszaru sołectwa Kotliska obejmującą miejscowość Kotliska Wielkie o powierzchni 186,64 ha, część obszaru sołectwa Leszczynek obejmującą miejscowość Dudki o powierzchni 5,22 ha, część obszaru sołectwa Łąkoszyn obejmującą miejscowości Antoniew, Łąkoszyn i Wiktoryn o łącznej powierzchni 268,55 ha, część obszaru sołectwa Malina o powierzchni 148,52 ha, część obszaru sołectwa Nowy Gołębiewek o powierzchni 58,11 ha, część obszaru sołectwa Piwki o powierzchni 11,47 ha, część obszaru sołectwa Sieciechów o powierzchni 141,30 ha, część obszaru sołectwa Sklęczki obejmującą miejscowości Kotliska Małe, Sklęczki i Wyręby Sklęczkowskie o łącznej powierzchni 171,55 ha i część obszaru sołectwa Stary Gołębiewek o powierzchni 62,89 ha;
2)
do gminy Kutno włącza się z miasta Kutna część obszaru sołectwa Piwki, część terenu ulicy Wiejskiej oraz tereny położone na południe od trasy E-8 wzdłuż ulicy Konduktorskiej o łącznej powierzchni 76,39 ha.
§  5.
W województwie toruńskim włącza się:
1)
do miasta Grudziądza z gminy Grudziądz obszary sołectw Owczarki i Wielkie Tarpno, część obszaru sołectwa Lniska Wielkie obejmującą przysiółek Sadowo o powierzchni 40,80 ha, część obszaru sołectwa Kobylanka obejmującą obręb Pastwisko o powierzchni 310,36 ha oraz część obrębu Węgrowo o powierzchnia 211,26 ha.
2)
do miasta Torunia:
a)
z gminy Lubicz części obszarów wsi Grębocin o powierzchni 577,54 ha, Kaszczorek o powierzchni 792,85 ha, Lubicz Dolny o powierzchni 626,40 ha i Złotoria o powierzchni 40,84 ha,
b)
z gminy Wielka Nieszawka części obszarów wsi Brzoza o powierzchni 24,04 ha, Cierpice o powierzchni 100,73 ha i Mała Nieszawka o powierzchni 18,36 ha.
§  6.
Szczegółowego opisu granic miast wymienionych w § 1-5 dokonają wojewodowie w drodze zarządzeń. Zarządzenia podlegają opublikowaniu w Dziennikach Urzędowych Wojewódzkich Rad Narodowych.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1976.24.144

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana granic niektórych miast w województwach bielskim, jeleniogórskim, kaliskim, płockim i toruńskim.
Data aktu: 24/06/1976
Data ogłoszenia: 02/07/1976
Data wejścia w życie: 02/07/1976