Protokół zmieniający artykuł IV Konwencji o wystawach międzynarodowych, podpisanej w Paryżu dnia 22 listopada 1928 r. Paryż.1966.11.11.

PROTOKÓŁ
sporządzony w Paryżu dnia 11 listopada 1966 r.,
zmieniający artykuł IV Konwencji o wystawach międzynarodowych, podpisanej w Paryżu dnia 22 listopada 1928 r.

Przekład.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 16 listopada 1966 r. sporządzony został w Paryżu Protokół zmieniający artykuł IV Konwencji o wystawach międzynarodowych, podpisanej w Paryżu dnia 22 listopada 1928 roku.

Po zaznajomieniu się z powyższym Protokołem Rada Państwa uznała go i uznaje za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadcza, że wymieniony Protokół jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 8 czerwca 1968 roku.

ZAŁĄCZNIK

PROTOKÓŁ

sporządzony w Paryżu dnia 11 listopada 1966 r.

zmieniający artykuł IV Konwencji o wystawach międzynarodowych, podpisanej w Paryżu dnia 22 listopada 1928 r.

Przekład.

PROTOKÓŁ ZMIENIAJĄCY ARTYKUŁ IV KONWENCJI O WYSTAWACH MIĘDZYNARODOWYCH

PODPISANEJ W PARYŻU DNIA 22 LISTOPADA 1928 R.

Rządy-Strony niniejszego Protokołu,

biorąc pod uwagę, że najkrótszy okres dzielący dwie wystawy powszechne, jaki jest określony w Konwencji z dnia 22 listopada 1928 r. o wystawach międzynarodowych, zmienionej Protokołem z dnia 10 maja 1948 r. (zwanej dalej Konwencją), został uznany za zbyt krótki zważywszy na wysokie koszty i złożone przygotowania techniczne związane z udziałem w takich wystawach,

pragnąc zmniejszyć w możliwie najkrótszym terminie częstość wystaw powszechnych przewidzianych przez Konwencję,

zgodziły się na następujące postanowienia:

Artykuł  1

Artykuł 4 Konwencji zostaje uchylony i zastąpiony przez nowy artykuł 4 o następującej treści:

Częstość wystaw.

Częstość wystaw przewidzianych przez niniejszą Konwencję regulują następujące zasady:

1)
Wystawy powszechne dzielą się na dwie kategorie:

pierwsza kategoria - wystawy powszechne, które nakładają na zaproszone kraje obowiązek budowy własnych pawilonów narodowych;

druga kategoria - wystawy powszechne, na których zaproszone kraje nie są uprawnione do budowy własnych pawilonów narodowych.

2)
W ciągu piętnastu lat może być urządzona w tym samym kraju tylko jedna wystawa powszechna pierwszej kategorii; przerwa dziesięcioletnia powinna dzielić dwie wystawy powszechne jednej lub drugiej kategorii.
3)
Jeśli chodzi o wystawy powszechne organizowane w różnych krajach, przerwa dzieląca te wystawy wynosi:
a)
sześć lat dla wystaw powszechnych pierwszej kategorii;
b)
cztery lata dla wystaw powszechnych drugiej kategorii tego samego rodzaju;
c)
dwa lata dla wystaw powszechnych drugiej kategorii, ale różnego rodzaju;
d)
dwa lata dla wystaw powszechnych pierwszej i drugiej kategorii.
4)
Terminy przewidziane w powyższych ustępach stosuje się do wszelkich wystaw powszechnych, bez względu na to, czy wystawy są organizowane przez rządy, które są lub nie są Stronami Konwencji.
5)
Wystawy specjalne tego samego rodzaju nie mogą być jednocześnie urządzane na terytorium kilku Układających się krajów. Okres pięcioletni jest obowiązkowy dla powtórzenia wystaw w tym samym kraju. Jednakże Międzynarodowe Biuro Wystaw może w wyjątkowych wypadkach skrócić ten okres, nie więcej jednak niż do lat trzech, o ile będzie uważało, że uzasadnia to szybki rozwój tej lub innej gałęzi wytwórczości. Takie samo skrócenie okresu czasu może mieć zastosowanie do wystaw, które dotychczas odbywają się w niektórych krajach tradycyjnie w okresie krótszym od pięcioletniego.
6)
Wystawy specjalne różnego rodzaju nie mogą odbywać się w tym samym kraju przed upływem trzymiesięcznej przerwy między nimi.
7)
Bieg terminów określonych w niniejszym artykule rozpoczyna się z dniem efektywnego otwarcia wystawy.
Artykuł 2
1)
Niniejszy Protokół będzie otwarty do podpisu dla Rządów-Stron Konwencji w Paryżu od dnia 1 stycznia 1966 r. do dnia 31 grudnia 1966 r. włącznie. Rządy te mogą stać się Stronami niniejszego Protokołu przez:
a)
podpisanie bez zastrzeżenia ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia;
b)
notyfikowanie, po podpisaniu, Rządowi depozytariuszowi o dopełnieniu formalności przewidzianych przez ich konstytucje;
c)
przystąpienie do niego po dniu 31 grudnia 1966 r.
2)
Dokumenty ratyfikacyjne, przyjęcia, zatwierdzenia lub przystąpienia będą składane w archiwach Rządu Republiki Francuskiej.
Artykuł  3

Niniejszy Protokół wejdzie w życie w dniu, w którym dwadzieścia Rządów stanie się jego Stronami na warunkach przewidzianych w artykule 2.

Artykuł  4
1)
Począwszy od dnia 30 czerwca 1966 r., nawet gdyby niniejszy Protokół nie wszedł w życie do tego czasu, każdy Rząd, który podpisał niniejszy Protokół lub przystąpił do niego, będzie mógł powiadomić Międzynarodowe Biuro Wystaw, że nie weźmie udziału w żadnej wystawie powszechnej, której zarejestrowanie zostało uniemożliwione przez wejście w życie niniejszego Protokołu.
2)
Biuro poinformuje wszystkie Rządy-Strony Konwencji o każdej notyfikacji dokonanej na podstawie powyższego postanowienia i udostępni każdemu rządowi na jego życzenie, bez względu na to, czy jest on lub nie jest Stroną Konwencji, jak również na czyjekolwiek życzenie, listę państw, które dokonały takiej notyfikacji.
Artykuł 5

Po wejściu w życie niniejszego Protokołu każde nowe przystąpienie do Konwencji nakłada obowiązek przystąpienia do tego Protokołu.

Artykuł  6

Postanowienia niniejszego Protokołu nie mają zastosowania do zarejestrowania wystawy, co do której wniosek o jej zarejestrowanie został przyjęty przez Biuro przed posiedzeniem Rady Administracyjnej w dniu 17 listopada 1965 r.

Artykuł 7
1)
Rząd Republiki Francuskiej powiadomi wszystkie Rządy, które są Stronami Konwencji, o każdym podpisaniu, ratyfikacji, przyjęciu lub zatwierdzeniu tego Protokołu, jak również o każdym przystąpieniu do niego oraz o dacie jego wejścia w życie.
2)
Niniejszy Protokół zostanie złożony w archiwach Rządu Republiki Francuskiej, który prześle każdemu Rządowi sygnatariuszowi jego uwierzytelniony odpis.

Na dowód czego niżej podpisani, należycie w tym celu upełnomocnieni przez swoje Rządy, podpisali niniejszy Protokół.

Sporządzono w Paryżu, dnia 16 listopada 1966 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.42.293

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Protokół zmieniający artykuł IV Konwencji o wystawach międzynarodowych, podpisanej w Paryżu dnia 22 listopada 1928 r. Paryż.1966.11.11.
Data aktu: 11/11/1966
Data ogłoszenia: 19/11/1968
Data wejścia w życie: 10/11/1967