Dokonywanie potrąceń z emerytur i rent osobom przebywającym w domach rencistów lub w innych zakładach pomocy społecznej, w zamkniętych zakładach społecznych służby zdrowia oraz w zakładach szkolenia inwalidów.

ROZPORZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 15 sierpnia 1968 r.
w sprawie dokonywania potrąceń z emerytur i rent osobom przebywającym w domach rencistów lub w innych zakładach pomocy społecznej, w zamkniętych zakładach społecznych służby zdrowia oraz w zakładach szkolenia inwalidów.

Na podstawie art. 63 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6) oraz art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 11) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do osób pobierających emerytury lub renty, zwanych dalej "rencistami", w razie ich pobytu w domach rencistów lub w innych zakładach pomocy społecznej, w zamkniętych zakładach społecznych służby zdrowia i w zakładach szkolenia inwalidów, zwanych dalej "zakładami".
§  2.
1.
Na pokrycie kosztów utrzymania rencistów dokonuje się potrąceń z emerytury lub renty:
1)
w razie pobytu w domu rencistów lub w innym zakładzie pomocy społecznej - w wysokości kosztów utrzymania, nie więcej jednak niż 80% emerytury lub renty,
2)
w razie pobytu w zakładzie szkolenia inwalidów - w wysokości kosztów wyżywienia, nie więcej jednak niż 50% renty,
3)
w razie nieprzerwanego pobytu ponad 6 miesięcy w zamkniętym zakładzie społecznym służby zdrowia, poczynając od miesiąca siódmego - w wysokości kosztów wyżywienia, nie więcej jednak niż 50% emerytury lub renty.
2.
Potrąceń, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie dokonuje się w razie pobytu rencisty w zamkniętym zakładzie (oddziale) przeciwgruźliczym.
§  3.
1.
Przy dokonywaniu potrąceń (§ 2 ust. 1) bierze się pod uwagę emeryturę lub rentę wraz z wszystkimi wzrostami i dodatkami, z wyjątkiem dodatków rodzinnych oraz kwot podlegających potrąceniu na zaspokojenie należności alimentacyjnych; dodatki rodzinne wypłaca się w całości bezpośrednio osobom, dla których zostały przyznane, lub ich opiekunom.
2.
W razie pobytu w zakładzie rencisty pobierającego rentę rodzinną, do której uprawnione są również inne osoby, potrąceń dokonuje się z części renty przypadającej renciście z podziału dokonanego w myśl przepisów o podziale renty rodzinnej.
3.
Pozostałą po potrąceniu część emerytury lub renty, nie mniej jednak niż 200 zł miesięcznie, wypłaca się renciście lub wskazanej przez niego osobie.
§  4.
1.
Potrąceń dokonuje organ wypłacający emeryturę lub rentę, zwany dalej "organem rentowym".
2.
Potrąceń dokonuje się poczynając od najbliższego terminu płatności emerytury lub renty przypadającego po otrzymaniu przez organ rentowy zawiadomienia o przyjęciu rencisty do zakładu, z tym że w razie pobytu rencisty w zamkniętym zakładzie społecznym służby zdrowia potrąceń dokonuje się nie wcześniej niż od siódmego miesiąca nieprzerwanego pobytu w tym zakładzie.
§  5.
1.
Zakład przyjmujący rencistę obowiązany jest zawiadomić o tym organ rentowy.
2.
W razie przyjęcia rencisty do zakładu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, zakład obowiązany jest zawiadomić organ rentowy bezzwłocznie, a w razie przyjęcia rencisty do zakładu, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 - przed upływem szóstego miesiąca pobytu rencisty w zakładzie, jeżeli przewiduje się, że pobyt będzie trwał dłużej niż 6 miesięcy.
3.
Zawiadomienie powinno zawierać nazwisko i imię rencisty, numer jego emerytury lub renty, datę przyjęcia do zakładu oraz wysokość kosztów utrzymania lub wyżywienia.
4.
Wysokość kosztów utrzymania i wyżywienia ustala się według norm określonych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  6.
1.
Rencistę przebywającego w zakładzie szkolenia inwalidów lub w zamkniętym zakładzie społecznym służby zdrowia zwalnia się od potrąceń z emerytury lub renty, jeżeli ma co najmniej jednego członka rodziny (małżonka, dzieci, wnuki, rodzeństwo i rodziców), który:
1)
spełnia warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej,
2)
nie osiąga zarobku z tytułu zatrudnienia ani dochodu z innych źródeł.
2.
Rencista przebywający w domu rencisty lub w innym zakładzie pomocy społecznej może być częściowo, a nawet całkowicie zwolniony od potrąceń z emerytury lub renty, jeżeli ma co najmniej jednego członka rodziny spełniającego warunki, o których mowa w ust. 1, i znajdującego się w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej.
3.
Częściowe, a nawet całkowite zwolnienie od potrąceń z emerytury lub renty może nastąpić również ze względu na wyjątkowo trudną sytuację materialną rencisty, spowodowaną zdarzeniem losowym, bez względu na to, w którym z zakładów on przebywa.
§  7.
W razie częściowego lub całkowitego zwolnienia od potrąceń z emerytury lub renty wypłaca się:
1)
renciście lub wskazanej przez niego osobie należną kwotę w całości - jeżeli zwolnienie nastąpiło ze względu na sytuację materialną rencisty (§ 6 ust. 3),
2)
renciście lub wskazanej przez niego osobie określoną w § 3 ust. 3 część należnej kwoty, a członkom rodziny pozostałą część tej kwoty - jeżeli zwolnienie nastąpiło ze względu na sytuację rodzinną rencisty (§ 6 ust. 1 i 2).
§  8.
1.
Decyzję o zwolnieniu od potrąceń z emerytury lub renty wydaje na wniosek rencisty lub jego rodziny właściwy do spraw opieki społecznej organ prezydium powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat, dzielnicowej w mieście wyłączonym z województwa) rady narodowej, po przeprowadzeniu wywiadu społecznego.
2.
Decyzję o zwolnieniu od potrąceń wydaje się na określony czas nie przekraczający jednego roku.
3.
O decyzji zawiadamia się rencistę, jego rodzinę i zakład, a w razie wydania decyzji zwalniającej od potrąceń również organ rentowy.
4.
Zwolnienie od potrąceń na dalsze okresy następuje w trybie określonym w ust. 1-3.
§  9.
1.
Rencistom opuszczającym zakład na stale lub - za zgodą kierownika zakładu - czasowo na okres dłuższy niż 2 tygodnie wypłaca się emeryturę lub rentę w pełnej wysokości za okres od następnego dnia po opuszczeniu zakładu.
2.
Wypłata emerytury lub renty w pełnej wysokości następuje na podstawie zaświadczenia wydanego przez zakład, stwierdzającego datę opuszczenia zakładu oraz okres pozostawania rencisty poza zakładem.
§  10.
Potrąceń z emerytury lub renty nie dokonuje się, jeżeli rencista przebywa w zakładach, w których wydatki nie są pokrywane w całości z budżetu Państwa lub ze środków finansowych przedsiębiorstw państwowych.
§  11.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio również do rencistów pobierających emerytury i renty przyznane na podstawie:
1)
ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 19),
2)
ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i nadterminowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1963 r. Nr 55, poz. 299),
3)
ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 12, poz. 70),
4)
ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 69, poz. 436),
5)
ustawy z dnia 28 czerwca 1962 r. o zaopatrzeniu emerytalnym członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, ich domowników oraz ich rodzin (Dz. U. z 1966 r. Nr 1, poz. 1),
6)
ustawy z dnia 29 marca 1965 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników (Dz. U. Nr 13, poz. 90),
7)
ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 8),
8)
ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 10),
9)
ustawy z dnia 24 stycznia 1968 r. o rentach i innych świadczeniach dla rolników przekazujących nieruchomości rolne na własność Państwa (Dz. U. Nr 3, poz. 15) oraz w związku z art. 20 ust. 3 tej ustawy również - ustawy z dnia 28 czerwca 1962 r. o przejmowaniu niektórych nieruchomości rolnych w zagospodarowanie lub na własność Państwa oraz o zaopatrzeniu emerytalnym właścicieli tych nieruchomości i ich rodzin (Dz. U. Nr 38, poz. 166).
§  12.
W stosunku do rencistów przebywających w kolejowych domach rencistów:
1)
uprawnienia i obowiązki organów określonych w § 8 wykonuje powołana przez Ministra Komunikacji komisja do spraw przyjmowania rencistów do kolejowych domów rencistów,
2)
wysokość kosztów utrzymania (§ 5 ust. 4) ustala się według norm określonych przez Ministra Komunikacji.
§  13.
1.
Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 10 października 1958 r. w sprawie zasad dokonywania potrąceń z rent na pokrycie kosztów utrzymania rencistów przebywających w zakładach opieki społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 315).
2.
Decyzje o częściowym lub całkowitym zwolnieniu od potrąceń, wydane na podstawie rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1, zachowują moc na czas ich wydania.
§  14.
Okres sześciu miesięcy, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 i w § 5 ust. 2, liczy się od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1968 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.33.229

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dokonywanie potrąceń z emerytur i rent osobom przebywającym w domach rencistów lub w innych zakładach pomocy społecznej, w zamkniętych zakładach społecznych służby zdrowia oraz w zakładach szkolenia inwalidów.
Data aktu: 15/08/1968
Data ogłoszenia: 29/08/1968
Data wejścia w życie: 01/10/1968