Porozumienie o statusie prawnym i ułatwieniach międzynarodowych branżowych organizacji współpracy gospodarczej. Warszawa.1966.09.09.

POROZUMIENIE O STATUSIE PRAWNYM I UŁATWIENIACH MIĘDZYNARODOWYCH BRANŻOWYCH ORGANIZACJI WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ
sporządzone w Warszawie dnia 9 września 1966 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 9 września 1966 roku sporządzone zostało w Warszawie Porozumienie o statusie prawnym i ułatwieniach międzynarodowych branżowych organizacji współpracy gospodarczej o następującym brzmienia dosłownym:

Przekład.

POROZUMIENIE O STATUSIE PRAWNYM I UŁATWIENIACH MIĘDZYNARODOWYCH BRANŻOWYCH ORGANIZACJI WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ

Umawiające się Strony,

pragnąc przyczyniać się do dalszego rozwoju działalności międzynarodowych branżowych organizacji współpracy gospodarczej, utworzonych na podstawie odpowiednich umów międzynarodowych, i tym samym popierać dalsze umacnianie przyjacielskich stosunków między państwami,

postanowiły zawrzeć niniejsze Porozumienie:

Artykuł  I

Dla celów niniejszego Porozumienia podane niżej wyrażenia mają następujące znaczenie:

a)
"międzynarodowa branżowa organizacja", zwana dalej "Organizacją", oznacza organizację współpracy gospodarczej mającą międzypaństwowy charakter, w której akcie powołującym ją do życia lub w innym dokumencie przewiduje się stosowanie do niej niniejszego Porozumienia;
b)
"przedstawiciele" oznacza wszystkich członków delegacji państw, włącznie z doradcami i ekspertami, biorących udział w naradach i konferencjach, zwoływanych przez organizację, a także przedstawicieli państw w organizacji;
c)
"funkcjonariusze" oznacza wszystkie osoby, przyjęte do pracy przez organizację i wymienione w wykazie funkcjonariuszy, który organizacja przekazuje władzom państwa, w którym ma siedzibę, a także innym państwom-członkom.
Artykuł  II
1.
Organizacja jest osobą prawną zgodnie z ustawodawstwem państwa, w którym ma siedzibę. Jest ona uprawniona w szczególności do:
a)
zawierania umów;
b)
nabywania, dzierżawienia i zbywania mienia;
c)
występowania przed sądami.
2.
Mienie organizacji nie podlega konfiskacie i zajęciu w trybie administracyjnym.
3.
Organizacja zwolniona jest od bezpośrednich podatków i opłat, zarówno ogólnopaństwowych, jak i lokalnych, z wyjątkiem opłat za komunalne i inne podobne usługi.
4.
Organizacja zwolniona jest od opłat celnych i ograniczeń przy przywozie i wywozie przedmiotów, przeznaczonych do użytku służbowego.
5.
Archiwa i dokumenty organizacji, a także pomieszczenie przeznaczone do ich przechowywania, są nietykalne.
Artykuł  III
1.
Przedstawiciele korzystają:
a)
z nietykalności korespondencji służbowej i dokumentów;
b)
ze zwolnień od świadczeń osobistych i bezpośrednich podatków i opłat w odniesieniu do wynagrodzenia wypłacanego im przez państwo, które ich wydelegowało.
2.
Przedstawiciele zwolnieni są od obowiązku meldunkowego i rejestracji. Ich wnioski o wydanie wiz powinny być rozpatrywane w trybie pilnym.
3.
Postanowienia niniejszego artykułu nie naruszają immunitetów, przyznanych przez prawo międzynarodowe, dotyczących nietykalności osobistej i wyłączenia spod jurysdykcji sądowej lub administracyjnej w odniesieniu do przedstawicieli państw w organizacji w tych przypadkach, gdy wykonują oni swe obowiązki stosownie do poleceń swych państw.
Artykuł  IV
1.
Funkcjonariusze korzystają:
a)
ze zwolnienia od świadczeń osobistych i bezpośrednich podatków i opłat w odniesieniu do wynagrodzenia wypłacanego im przez organizację;
b)
ze zwolnienia od opłat celnych za przedmioty, przeznaczone do użytku osobistego, włącznie z przedmiotami do urządzenia się przy pierwotnym wjeździe do państwa, w którym organizacja ma siedzibę, a także ze zwolnienia od uzyskania zezwolenia na wywóz tych przedmiotów przy wyjeździe z tego państwa.

Przywiezione przez funkcjonariuszy przedmioty mogą być zbywane zgodnie z zasadami, ustanowionymi w państwie, w którym organizacja ma siedzibę.

2.
Wnioski o wydanie wiz dla funkcjonariuszy powinny być rozpatrywane w trybie pilnym.
Artykuł  V

Właściwe organy państwa, w którym organizacja ma siedzibę, udzielają organizacji, przedstawicielom i funkcjonariuszom ułatwień i pomocy w uzyskaniu lokali służbowych i mieszkalnych, w wyposażeniu lokali służbowych, a także w uzyskaniu pomocy lekarskiej i innych usług socjalnych i komunalnych, zgodnie z zasadami, ustanowionymi w państwie, w którym organizacja ma siedzibę.

Artykuł  VI

Postanowienia artykułów III, IV i V stosuje się odpowiednio do członków rodzin, mieszkających razem z osobami, wymienionymi w tych artykułach.

Artykuł  VII

Ułatwienia, przewidziane w niniejszym Porozumieniu, nie przysługują osobom, będącym obywatelami państwa, w którym organizacja ma siedzibę, bądź stale mieszkającym na terytorium tego państwa.

Artykuł  VIII

Niniejsze Porozumienie otwarte jest do podpisu do dnia 31 grudnia 1966 roku. Po tej dacie państwa mogą do niego przystępować.

Niniejsze Porozumienie podlega przyjęciu zgodnie z ustawodawstwem Umawiających się Stron.

Artykuł  IX

Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie po upływie trzydziestu dni od złożenia przez co najmniej sześć państw dokumentów przyjęcia lub przystąpienia.

Po wejściu w życie Porozumienia wchodzi ono w życie dla każdego państwa przystępującego w dniu złożenia dokumentu przystąpienia.

Artykuł  X

Niniejsze Porozumienie zawarte jest na czas nieograniczony.

Porozumienie może być wypowiedziane. Wypowiedzenie nabiera mocy w stosunku do państwa, które złożyło oświadczenie o wypowiedzeniu, po upływie sześciu miesięcy od dnia przekazania depozytariuszowi takiego oświadczenia.

Artykuł  XI

Depozytariuszem niniejszego Porozumienia jest Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, który przekaże wszystkim Umawiającym się Stronom uwierzytelnione kopie niniejszego Porozumienia, będzie notyfikować o wszystkich przypadkach podpisania i przyjęcia Porozumienia, przystąpienia do niego i jego wejściu w życie.

Porozumienie sporządzono w Warszawie, dnia 9 września 1966 roku w jednym egzemplarzu w języku rosyjskim.

Po zaznajomieniu się z powyższym Porozumieniem Rada Państwa uznała je i uznaje za słuszne zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadcza, że jest ono przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 23 maja 1967 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1967.45.223

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Porozumienie o statusie prawnym i ułatwieniach międzynarodowych branżowych organizacji współpracy gospodarczej. Warszawa.1966.09.09.
Data aktu: 09/09/1966
Data ogłoszenia: 11/12/1967
Data wejścia w życie: 20/08/1967