Pobór w formie ryczałtu podatku obrotowego od organizacji społecznych od obrotów z działalności w zakresie noclegów i żywienia prowadzonej na zasadach rozliczenia zryczałtowanego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 września 1966 r.
w sprawie poboru w formie ryczałtu podatku obrotowego od organizacji społecznych od obrotów z działalności w zakresie noclegów i żywienia prowadzonej na zasadach rozliczenia zryczałtowanego.

Na podstawie art. 11 i art. 12 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61, z 1960 r. Nr 51, poz. 300 i z 1961 r. Nr 33, poz. 166) oraz art. 3, art. 76 ust. 3 i art. 101 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Na wniosek organizacji społecznych prowadzących działalność w zakresie sportu i turystyki pobiera się w formie ryczałtu podatek obrotowy od obrotów z działalności uspołecznionych zakładów w zakresie noclegów i żywienia (pensjonaty, domy wycieczkowe, schroniska, motele, obozowiska turystyczne), zwanych dalej "zakładami", prowadzonych przez osoby fizyczne na zasadach rozliczenia zryczałtowanego ustalonych przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki. Jeżeli rozliczeniem zryczałtowanym objęta się również prowadzona przy zakładach sprzedaż pamiątek, wydawnictw, widokówek i drobnych artykułów codziennego użytku, podatek obrotowy w formie ryczałtu pobiera się także od obrotów z tej działalności.
2.
Wniosek o zastosowanie ryczałtu podatkowego składa się do właściwego dla danego zakładu organu finansowego, nie później niż na miesiąc przed rozpoczęciem roku podatkowego (rozpoczęciem działalności na zasadach rozliczenia zryczałtowanego). We wniosku o zastosowanie ryczałtu dla zakładu czynnego przez okres krótszy od roku podatkowego lub czynnego w okresach sezonowych podaje się dokładne daty uruchomienia i zaprzestania działalności zakładu.
§  2.
1.
O wysokości ryczałtu podatkowego orzeka organ finansowy opierając się na przewidywanym obrocie zakładu w danym roku podatkowym (części roku) przy zastosowaniu właściwych stawek podatku obrotowego.
2.
Organ finansowy zawiadamia organizację społeczną o decyzji w sprawie wysokości ryczałtu w terminie dwutygodniowym od złożenia wniosku, podając zarazem wysokość miesięcznych rat ryczałtu. Za miesiące niepełne ryczałt ustala się w wysokości 1/30 pełnej miesięcznej raty ryczałtu za każdy dzień działalności obiektu w danym miesiącu.
§  3.
Od decyzji w sprawie wysokości ryczałtu przysługuje prawo wniesienia odwołania w terminie miesięcznym. Odwołanie to podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym dla załatwiania odwołań.
§  4.
W zakresie działalności zakładów opodatkowanych podatkiem obrotowym w formie ryczałtu organizacja społeczna wolna jest od obowiązku prowadzenia ksiąg dla celów podatkowych, składania zeznań podatkowych i deklaracji miesięcznych o obrocie oraz opłacania zaliczek miesięcznych na podatek obrotowy.
§  5.
1.
Organizacja społeczna obowiązana jest zawiadomić organ finansowy o przedłużeniu okresu działalności zakładu, który miał być czynny przez okres krótszy od roku podatkowego lub w okresie sezonowym. Zawiadomienia należy dokonać na 7 dni przed upływem terminu zaprzestania działalności zakładu wskazanego we wniosku o zastosowanie ryczałtu, podając nową przewidywaną datę zaprzestania działalności zakładu.
2.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1, organ finansowy zawiadamia o wysokości dalszej raty (dalszych rat) ryczałtu w trybie przewidzianym w § 2 ust. 2.
§  6.
Organizacja społeczna obowiązana jest zawiadomić organ finansowy o zamierzonym zaprzestaniu prowadzenia działalności na zasadach rozliczenia zryczałtowanego i w związku z tym zrzeczeniu się prawa opłacania podatku obrotowego w formie ryczałtu nie później niż na 14 dni przed datą zamierzonego zaprzestania prowadzenia działalności na tych zasadach.
§  7.
1.
Ryczałt podatkowy płatny jest bez wezwania organu finansowego w ratach miesięcznych do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
2.
W razie czasowej przerwy w działalności zakładu spowodowanej nadzwyczajnymi okolicznościami, trwającej nieprzerwanie co najmniej 15 dni, nie pobiera się ryczałtu za pełny okres trwania przerwy w wysokości po 1/30 miesięcznej raty za każdy dzień przerwy pod warunkiem zgłoszenia przerwy w terminie 7 dni po powstaniu okoliczności powodujących przerwę.
3.
Przepis ust. 2 ma odpowiednie zastosowanie w razie zaprzestania w ciągu roku na stałe wykonywania działalności przez zakład przed terminem określonym we wniosku o zastosowaniu ryczałtu lub w razie zaprzestania prowadzenia działalności na zasadach zryczałtowanego rozliczenia (§ 6).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 czerwca 1971 r. (Dz.U.71.17.171) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1971 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.40.239

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pobór w formie ryczałtu podatku obrotowego od organizacji społecznych od obrotów z działalności w zakresie noclegów i żywienia prowadzonej na zasadach rozliczenia zryczałtowanego.
Data aktu: 08/09/1966
Data ogłoszenia: 26/09/1966
Data wejścia w życie: 26/09/1966