Posiadanie przez podatników opłacających podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu rachunków na zakup niektórych materiałów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 grudnia 1965 r.
w sprawie posiadania przez podatników opłacających podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu rachunków na zakup niektórych materiałów.

Na podstawie art. 11 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61, z 1960 r. Nr 51, poz. 300 i z 1961 r. Nr 33, poz. 166) oraz art. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podatnicy będący podmiotami gospodarki nie uspołecznionej, prowadzący zakłady rzemieślnicze i przemysłowe i opłacający na podstawie szczególnych przepisów podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu, jeżeli z mocy tych przepisów są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, a wykonują rodzaje działalności gospodarczej wymienione w wykazie stanowiącym załącznik do niniejszego rozporządzenia i używają przy produkcji materiałów wymienionych w tym wykazie, obowiązani są posiadać oraz przechowywać rachunki na zakup tych materiałów.
2.
Rachunki na zakupione materiały powinny odpowiadać warunkom określonym w przepisach art. 103 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60). Za rachunki uważa się także dowody wewnętrzne w wypadkach określonych w art. 103 ust. 3 tego dekretu.
3.
Rachunki powinny być kolejno ponumerowane i wpisane w kolejności numerów do ewidencji rachunków na zakupione materiały. Ewidencja powinna być zbroszurowana i ponumerowana oraz zawierać: numer kolejny, imię i nazwisko (nazwę firmy) sprzedającego (dostawcy) i jego dokładny adres, oznaczenie rodzaju i ilości materiału, datę i numer rachunku dostawcy oraz ogólną sumę należności.
4.
Po zakończeniu miesiąca kalendarzowego zapisy w ewidencji dokonane w danym miesiącu należy zsumować. Po zakończeniu roku podatkowego należy na oddzielnej karcie w ewidencji sporządzić ogólne roczne zestawienie i zsumować je.
§  2.
1.
Przed rozpoczęciem okresu rachunkowego ewidencja rachunków na zakupione materiały powinna być przedstawiona przez podatnika do poświadczenia organowi finansowemu właściwemu w sprawach podatku obrotowego.
2.
Podatnik obowiązany jest złożyć właściwemu organowi finansowemu (ust. 1) ewidencję w terminie do dnia 15 stycznia roku następującego po roku podatkowym.
§  3.
1.
Podatnicy wymienieni w § 1 powinni wpisywać do ewidencji rachunki na zakupione materiały w dniu ich nadejścia do zakładu (magazynu).
2.
Jeżeli materiały nadeszły do zakładu (magazynu) przed otrzymaniem rachunku, należy sporządzić szczegółowy opis materiałów, podając nazwisko, imię (firmę) i adres dostawcy oraz ilość i rodzaj materiałów i dokonać zapisu w ewidencji na podstawie opisu. Opis powinien być przechowywany jako dowód wewnętrzny zakupu i połączony z nadesłanym następnie rachunkiem. Wartość tych materiałów, wynikająca z rachunku, powinna być wpisana do ewidencji w dniu otrzymania rachunku. Jeżeli rachunek nadszedł po zakończeniu miesiąca kalendarzowego, wartość wynikającą z rachunku wpisuje się do ewidencji w dniu otrzymania rachunku jako nową pozycję z powołaniem pozycji, pod którą wpisany został przychód materiałów na podstawie opisu.
§  4.
1.
Podatnicy wymienieni w § 1 obowiązani są przed zaprowadzeniem po raz pierwszy ewidencji i na koniec każdego okresu rachunkowego sporządzić spis z natury remanentu materiałów oznaczonych w wykazie stanowiącym załącznik do niniejszego rozporządzenia. Spis remanentu tych materiałów zawierający dane ilościowe (ust. 2) powinien być wpisany na oddzielnych kartach ewidencji.
2.
Pierwopisy (brudnopisy) remanentu materiałów powinny zawierać dane ilościowe według rodzajów lub grup rodzajowych i gatunków, a ponadto w wypadkach, gdy o zaliczeniu nabytego materiału do określonego rodzaju lub gatunku decyduje cena - również i cenę jednostkową. Przed wznowieniem transakcji w nowym okresie rachunkowym pierwopisy te powinny być zakończone, ponumerowane, zszyte i na ostatniej stronie lub karcie zaopatrzone w datę i podpis (czytelny) osoby lub osób, które je sporządziły. Pierwopisy powinny być sporządzone atramentem, ołówkiem kopiowym lub długopisem.
§  5.
Przepisów §§ 1-4 nie stosuje się do materiałów powierzonych przez zamawiającego świadczenie, z tym jednak że w czasie kontroli podatnik powinien wskazać osobę (firmę), która powierzyła mu materiał.
§  6.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do podatników:
1)
opłacających podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 1964 r. w sprawie kart podatkowych dla drobnych rzemieślników (Dz. U. z 1965 r. Nr 4, poz. 14),
2)
opłacających podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 października 1956 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób trudniących się przemysłem domowym i przemysłem ludowym, wykonujących świadczenia na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 50, poz. 222),
3)
opłacających podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 maja 1965 r. w sprawie ulg podatkowych dla rolników i zespołów wiejskich prowadzących działalność w zakresie pozyskiwania i produkcji materiałów budowlanych z miejscowych surowców (Dz. U. Nr 19, poz. 126).
§  7. 1
(uchylony).
§  8.
1.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 września 1958 r. w sprawie nałożenia na niektórych rzemieślników opłacających podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu obowiązku posiadania rachunków na zakupiony towar (Dz. U. Nr 66, poz. 322).
2.
W § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 kwietnia 1962 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od przychodów zakładów rzemieślniczych i przemysłowych z tytułu dostaw i usług na eksport oraz o charakterze antyimportowym (Dz. U. Nr 25, poz. 114, z 1963 r. Nr 51, poz. 286 i z 1965 r. Nr 4, poz. 16) wprowadza się następujące zmiany:
1)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Obowiązek posiadania i przechowywania rachunków na zakupione materiały oraz ewidencji tych rachunków regulują odrębne przepisy.",

2)
skreśla się ust. 3.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ RODZAJÓW DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ ORAZ MATERIAŁÓW

Lp. Rodzaj działalności gospodarczej Obowiązek posiadania, przechowywania i ewidencjonowania rachunków powstaje przy używaniu w produkcji następujących materiałów
A. Rzemiosło
1. Metalowe
1 Brązownictwo Metale nieżelazne *)
2 Elektromechanika Przewody*), kable*)
3 Kotlarstwo Metale nieżelazne*)
4 Mechanika pojazdowa Metale nieżelazne*)
5 Odlewnictwo Metale nieżelazne*)
2. Mineralne
6 Betoniarstwo Cement
7 Kamieniarstwo Cement
3. Drzewne
8 Stolarstwo Tarcica iglasta, okleina
4. Skórzane
9 Garbarstwo skór bez włosa Skóry surowe, barwniki, garbniki
10 Kaletnictwo Skóra twarda i miękka, folie z tworzyw sztucznych *)
11 Rękawicznictwo Skóra miękka *)
12 Szewstwo wykonywane w

zakresie wymagającym

zezwolenia

Skóra twarda*) i miękka
13 Wyprawa skór futerkowych Barwniki, garbniki
5. Odzieżowe i włókiennicze
14 Dziewiarstwo Przędza*), barwniki*)
15 Krawiectwo damskie

wykonywane w zakresie

wymagającym zezwolenia

Tkaniny *), skóra miękka *)
16 Krawiectwo męskie

wykonywane w zakresie

wymagającym zezwolenia

Tkaniny *), skóra miękka *)
17 Tkactwo artystyczne Przędza *)
6. Pozostałe przemysłowe
18 Introligatorstwo Papier, kartony
19 Wyrób drobnych

przedmiotów użytku

osobistego i domowego

oraz zabawek

Części do wyrobu wiecznych piór i ołówków automatycznych, metale nieżelazne *), polietylen *), polistyren *), polichlorek winylu*), folie z tworzyw sztucznych*)
7. Budowlane
20 Instalatorstwo sanitarne

i ogrzewania

Rury*), wanny*), grzejniki*), metale nieżelazne*)
21 Instalatorstwo

elektryczne

Przewody*), kable*)
B. Przemysł
22 Chemiczny Biel cynkowa*), gliceryna*), kauczuk naturalny*), olejki zapachowe*) i kompozycyjne *), szkło organiczne *), polietylen*), polistyren*), polichlorek winylu*)
23 Drzewny Drewno*), tarcica iglasta*), okleina*)
24 Metalowy Metale nieżelazne*), kable*), przewody*)
25 Mineralny Cement*)
26 Odzieżowy i włókienniczy Przędza*), skóra miękka*), skóry futerkowe*), tkaniny*), folie z tworzyw sztucznych*), barwniki*)
27 Papierniczy i materiałów

pisemnych

Papier*), kartony*), części do wyrobu wiecznych piór i ołówków automatycznych*)
28 Skórzany Skóra miękka*) i twarda*), skóry futerkowe*), folia z tworzyw sztucznych*)
Uwaga: Jeżeli w wykazie obok nazwy materiału zamieszczony jest znak *), istnieje co do tego materiału obowiązek sporządzania spisu remanentów z natury (§ 4 rozporządzenia).
1 § 7 uchylony przez § 18 ust. 3 rozporządzenia z dnia 4 marca 1966 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze (Dz.U.66.11.67) z dniem 21 marca 1966 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1965.52.324

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Posiadanie przez podatników opłacających podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu rachunków na zakup niektórych materiałów.
Data aktu: 07/12/1965
Data ogłoszenia: 18/12/1965
Data wejścia w życie: 01/01/1966