Szczegółowy zakres działania, skład, tryb postępowania oraz organizacja Państwowej Rady Górnictwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 lipca 1962 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania, składu, trybu postępowania oraz organizacji Państwowej Rady Górnictwa.

Na podstawie art. 128 ust. 3 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Państwowa Rada Górnictwa działa przy Ministrze Przemysłu.
§  2.
Do zakresu działania Państwowej Rady Górnictwa, zwanej w dalszych przepisach "Radą", należy:
1)
opiniowanie kierunków rozwoju górnictwa, postępu technicznego w górnictwie oraz organizacji górnictwa;
2)
przygotowywanie i opiniowanie zasad metodologicznych w dziedzinie racjonalnej gospodarki eksploatacyjnej złóż kopalin oraz opiniowanie zagadnień dotyczących bezpiecznego prowadzenia robót górniczych, prawidłowej gospodarki złożami kopalin i ochrony powierzchni;
3)
opiniowanie kierunków prac geologicznych oraz bilansów zasobów surowców mineralnych w zakresie dotyczącym zabezpieczenia prawidłowego rozwoju górnictwa i właściwego wykorzystania krajowej bazy surowcowej;
4)
opiniowanie zagadnień z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych oraz opieki socjalnej i zdrowotnej dla członków załóg górniczych, jak również opracowywanie w oparciu o sprawozdania zainteresowanych ministrów i kierowników urzędów centralnych rocznych sprawozdań o stanie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych i zakładach prowadzących w ramach prac geologicznych roboty, górnicze lub wiercenia na zasadach prawa górniczego;
5)
opiniowanie i wnioskowanie w przedmiocie zagadnień dotyczących działalności urzędów górniczych, a także organów państwowej administracji geologicznej w zakresie górnictwa;
6)
opiniowanie i wnioskowanie w przedmiocie zagadnień dotyczących organizacji oraz programów szkolenia i specjalizacji kadr technicznych dla górnictwa w szkolnictwie wyższym i średnim;
7)
opiniowanie projektów ustaw oraz innych przepisów dotyczących górnictwa i geologii, a w szczególności projektów przepisów wykonawczych do prawa górniczego lub prawa geologicznego w zakresie dotyczącym górnictwa, jak również inicjowanie prac nad podstawowymi przepisami wykonawczymi do prawa górniczego i prawa geologicznego, a w szczególności nad przepisami w sprawach bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach górniczych;
8)
opiniowanie spraw z zakresu górnictwa przekazanych przez zainteresowanych ministrów (kierowników urzędów centralnych);
9) 2
wykonywanie innych zadań w zakresie zlecanym przez Ministra Przemysłu.
§  3.
1.
W skład Rady wchodzą: przewodniczący Rady, zastępcy przewodniczącego Rady, sekretarz Rady oraz członkowie stali i niestali.
2.
Przewodniczącego Rady i jego zastępców oraz sekretarza Rady powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
§  4. 3
Członków stałych Rady w liczbie nie przekraczającej 40 osób powołuje Prezes Rady Ministrów na okres 3 lat spośród wybitnych przedstawicieli nauki i praktyki z zakresu górnictwa, geologii, prawa i ekonomii, na wniosek Ministra Przemysłu, złożony w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Rady Górnictwa oraz zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych).
§  5.
Członkami niestałymi Rady, zapraszanymi przez Przewodniczącego Rady na poszczególne posiedzenia Rady, są przedstawiciele ministrów (kierowników urzędów centralnych) nie wymienionych w § 4 oraz stowarzyszeń naukowo-technicznych i innych instytucji, których zakresu działania dotyczy sprawa rozpatrywana przez Radę.
§  6.
1.
Organami Rady są:
1)
prezydium Rady,
2)
przewodniczący Rady,
3)
sekretariat Rady.
2. 4
Prezydium Rady stanowią: przewodniczący Rady, jego zastępcy, sekretarz Rady oraz sześciu stałych członków Rady powołanych do prezydium uchwałą Rady.
§  7.
1.
Rada, w sprawach należących do zakresu jej działania, podejmuje na posiedzeniach uchwały większością głosów, przy obecności co najmniej 3/5 stałych członków Rady.
2.
Rada może upoważniać prezydium do podejmowania w określonym zakresie uchwał w jej imieniu.
3. 5
Przewodniczący Rady przekazuje opinie i wnioski Rady Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Przemysłu, jak również innym zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych), jeżeli sprawa była rozpatrywana przez Radę na ich wniosek.
§  8. 6
Ministerstwa (urzędy centralne), urzędy wojewódzkie oraz urzędy miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi, a także jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są dostarczać i udostępniać Radzie na jej żądanie materiały i informacje niezbędne do wydania opinii w sprawach należących do zakresu działania Rady.
§  9.
1.
Dla wykonania swych zadań Rada może powoływać w razie potrzeby komisje lub zespoły robocze spośród swych członków lub spoza ich grona oraz inicjować albo prowadzić konieczne prace analityczne.
2.
Przewodniczący Rady może zlecać w trybie określonym obowiązującymi przepisami opracowanie poszczególnych spraw i zagadnień członkom Rady, ich zespołom lub rzeczoznawcom spoza grona członków Rady.
§  10. 7
Szczegółowy tryb pracy Rady oraz zakres działania jej organów określi regulamin Rady nadany przez Ministra Przemysłu.
§  11. 8
Za udział w posiedzeniach członkowie Rady, jej komisji i zespołów otrzymują wynagrodzenie zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  12. 9
1.
Wydatki Rady pokrywane są z budżetu centralnego w części dotyczącej Ministerstwa Przemysłu.
2.
Pracownicy sekretariatu Rady są pracownikami Ministerstwa Przemysłu.
§  13.
1.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 października 1954 r. w sprawie Państwowej Rady Górnictwa (Dz. U. Nr 47, poz. 225).
2.
Przepisy wydane na podstawie rozporządzenia określonego w ust. 1 zachowują moc do czasu zastąpienia ich przepisami wydanymi na podstawie niniejszego rozporządzenia.
§  14.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz zainteresowanym ministrom.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.31.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1988 r.
2 § 2 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.31.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1988 r.
3 § 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 lutego 1987 r. (Dz.U.87.7.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1987 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.31.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1988 r.

4 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 lutego 1987 r. (Dz.U.87.7.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1987 r.
5 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.31.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1988 r.
6 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.31.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1988 r.
7 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.31.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1988 r.
8 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.31.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1988 r.
9 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.31.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 sierpnia 1988 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.42.196

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres działania, skład, tryb postępowania oraz organizacja Państwowej Rady Górnictwa.
Data aktu: 16/07/1962
Data ogłoszenia: 27/07/1962
Data wejścia w życie: 27/07/1962