Bezpieczeństwo i higiena pracy przy używaniu urządzeń mikrofalowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 października 1961 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy używaniu urządzeń mikrofalowych.

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 10 listopada 1954 r. o przejęciu przez związki zawodowe zadań w dziedzinie wykonywania ustaw o ochronie, bezpieczeństwie i higienie pracy oraz sprawowania inspekcji pracy (Dz. U. Nr 52, poz. 260) na wniosek Centralnej Rady Związków Zawodowych - zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych przy urządzeniach mikrofalowych.
§  2.
1.
Urządzeniami mikrofalowymi w rozumieniu rozporządzenia są urządzenia zawierające wzmacniacze lub generatory wytwarzające drgania o częstotliwości od 300 MHz do 300.000 MHz, tj. o długości fal elektromagnetycznych mierzonych w próżni wynoszącej odpowiednio od 100 cm do 0,1 cm, nazywanych dalej "mikrofalami".
2.
Pole elektromagnetyczne mikrofal może być wytworzone:
1)
w sposób celowy w postaci pola promieniowanego przez antenę urządzenia albo
2)
w sposób nie zamierzony w postaci pola rozproszonego wskutek istnienia szczelin w falowodach, promieniowania obwodów żarzenia lamp generacyjnych, nieszczelności łączówek odcinków falowodowych bądź wskutek istnienia innych przypadkowych źródeł promieniowania w generatorze mikrofalowym lub w torze falowodowym.
§  3.
Ustala się następujące najwyższe dopuszczalne średnie wartości gęstości mocy pola elektromagnetycznego mikrofal w miejscach przebywania ludzi:
1)
gęstość do 10 mikrowatów na cm2, przy której czas pracy lub przebywania w tym polu nie podlega ograniczeniu,
2)
gęstość od 10 do 100 mikrowatów na cm2, przy której łączny czas pracy lub przebywania w tym polu nie może przekraczać 2 godzin na dobę,
3)
gęstość od 100 do 1.000 mikrowatów na cm2, przy której łączny czas pracy lub przebywania w tym polu nie może przekraczać 20 minut na dobę.
§  4.
Przebywanie ludzi w polu elektromagnetycznym mikrofal o gęstości przekraczającej 1.000 mikrowatów na cm2 jest dozwolone jedynie w przypadku uzasadnionym wyjątkową koniecznością oraz pod warunkiem zachowania szczególnych środków ostrożności ustalonych każdorazowo przez kierownika zakładu pracy.
§  5.
1.
Do pracy narażającej na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal nie wolno dopuszczać młodocianych, kobiet w ciąży oraz osób ze schorzeniami, których objawy i przebieg pod wpływem pola elektromagnetycznego mikrofal mogą ulec pogorszeniu.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustali wykaz schorzeń, przy których zabroniona jest praca narażająca na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal.
§  6.
1.
Kandydaci do pracy powodującej narażenia na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal powinni być poddani wstępnemu badaniu lekarskiemu i mogą być dopuszczeni do tej pracy po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do zatrudnienia ich ze względu na stan zdrowia.
2.
Pracownicy narażeni na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal podlegają kontrolnym badaniom lekarskim co najmniej jeden raz w roku.
3.
Wstępne i kontrolne badania lekarskie przeprowadzają zakłady leczniczo-zapobiegawcze przy zakładach pracy, a w razie braku takich zakładów - przychodnie obwodowe właściwe ze względu na położenie zakładu pracy.
4.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określi zasady przeprowadzania badań, prowadzenia dokumentacji lekarskiej oraz tryb postępowania w razie stwierdzenia u pracownika schorzenia powstałego w związku z pracą przy urządzeniach mikrofalowych.
§  7.
1.
W razie stwierdzenia u pracownika zmian chorobowych, pociągających za sobą czasową niezdolność do pracy tylko w warunkach narażenia na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal, należy przenieść okresowo pracownika na wniosek lekarza do innej pracy nie narażającej na działanie takiego pola.
2.
Pracownikowi przeniesionemu w myśl ust. 1 do innej pracy przysługuje przez okres tego przeniesienia, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy, wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia dotychczas pobieranego.
3.
Jeżeli leczenie nie odnosi skutku lub zmiany chorobowe powtarzają się, należy pracownika przesunąć na stałe do innej pracy nie narażającej go na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal.
§  8.
1.
Urządzenia mikrofalowe eksploatowane w terenie otwartym należy umieszczać w taki sposób i w takim oddaleniu od budynków mieszkalnych i stałych miejsc pracy, aby gęstość mocy promieniowanego pola elektromagnetycznego mikrofal w miejscach przebywania ludzi nie przekraczała 10 mikrowatów na cm2 oraz aby w budynkach mieszkalnych średnia gęstość mocy promieniowanego pola była możliwie jak najniższa i nie przekraczała 10 mikrowatów na cm2.
2.
W pobliżu wszystkich promieniujących urządzeń mikrofalowych należy ustalić i oznaczyć w sposób trwały i dobrze widoczny strefy gęstości mocy pól elektromagnetycznych określonych w § 3 pkt 2 i 3.
3.
W strefie gęstości mocy pola elektromagnetycznego mikrofal przekraczającej 10 mikrowatów na cm2 nie mogą przebywać osoby nie zatrudnione bezpośrednio przy obsłudze lub eksploatacji urządzeń mikrofalowych.
§  9.
Lokalizacja urządzeń promieniujących pole elektromagnetyczne mikrofal wymaga zatwierdzenia przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
§  10.
1.
W celu zmniejszenia gęstości mocy rozproszonego pola elektromagnetycznego mikrofal w bezpośrednim sąsiedztwie urządzeń mikrofalowych należy starannie usuwać wszelkie szczeliny i układy promieniujące lub, jeżeli to jest niemożliwe, ekranować je w taki sposób, aby zlikwidować lub zmniejszyć pole rozproszone do gęstości o wartości poniżej 10 mikrowatów na cm2.
2.
Jeżeli w pomieszczeniu gęstość pola elektromagnetycznego mikrofal przekracza 10 mikrowatów na cm2, należy zastosować osłony ekranujące, wykonane z odpowiedniej siatki metalowej lub blachy, bądź maty zmniejszające nadmierną gęstość powstającą wskutek nieszczelności urządzeń mikrofalowych.
3.
W przypadkach gdy ze względu na rodzaj urządzenia mikrofalowego jest to możliwe, należy zamiast anten stosować obciążenia sztuczne, zwłaszcza przy używaniu urządzeń o dużej mocy.
§  11.
Do pracy lub przebywania w zasięgu pola elektromagnetycznego mikrofal o gęstości przekraczającej 100 mikrowatów na cm2 wolno dopuszczać jedynie osoby wyposażone w specjalne okulary lub inny specjalny sprzęt ochrony osobistej.
§  12.
Wzory sprzętu ochrony osobistej na wniosek zainteresowanych zatwierdza Centralny Instytut Ochrony Pracy po uzgodnieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym.
§  13.
Na stanowiskach pracy i w miejscach przebywania ludzi, gdzie występuje pole elektromagnetyczne mikrofal, należy przeprowadzać systematyczne pomiary kontrolne gęstości mocy tego pola w okresach co najmniej 6-miesięcznych oraz każdorazowo na wniosek zainteresowanego użytkownika.
§  14.
Pomiary kontrolne gęstości mocy pól elektromagnetycznych powstających od anten urządzeń zainstalowanych na stałe powinny być dokonywane w okresach nie dłuższych niż co 3 lata oraz każdorazowo na wniosek zainteresowanego użytkownika.
§  15.
1.
Pomiary kontrolne należy przeprowadzać również przy każdorazowej zmianie warunków pracy pod względem gęstości mocy pola mikrofal na stanowiskach narażających na działanie mikrofal.
2.
O potrzebie przeprowadzania pomiarów kontrolnych ze względu na okoliczności określone w ust. 1 użytkownik obowiązany jest zawiadomić organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz instytucję upoważnioną do przeprowadzania takich pomiarów.
3.
Pomiary kontrolne wykonuje się przy maksymalnym, możliwym dla danego urządzenia, promieniowaniu.
§  16.
1.
Do przeprowadzania pomiarów kontrolnych, wydawania opinii dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu urządzeń mikrofalowych oraz do prowadzenia na zlecenie szkolenia w tym zakresie upoważniony jest Przemysłowy Instytut Telekomunikacji, który w tych sprawach działa w porozumieniu i przy współpracy z właściwymi organami Technicznej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
2.
Usługi Przemysłowego Instytutu Telekomunikacji na rzecz użytkowników urządzeń mikrofalowych są odpłatne.
3.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej na wniosek ministra (kierownika urzędu centralnego), któremu podlegają zakłady pracy posługujące się urządzeniami mikrofalowymi, może wyrazić zgodę na wykonywanie zadań określonych w ust. 1 przez inne instytucje do tych zadań przygotowane, pod warunkiem stosowania metod ustalonych w porozumieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym.
§  17.
1.
Kierownik zakładu pracy obowiązany jest zapewnić przeszkolenie pracowników w zakresie czynności, jakie mają wykonywać, a także w zakresie stosowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach mikrofalowych. Do pracy takiej mogą być dopuszczeni pracownicy, którzy zostali uprzednio przeszkoleni.
2.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, obowiązani są stwierdzić swym podpisem, że zaznajomili się z treścią niniejszego rozporządzenia.
§  18.
1.
W każdym zakładzie pracy, w którym istnieje narażenie na działanie mikrofal, powinien być wyznaczony przez kierownika zakładu jeden z pracowników do systematycznej kontroli przestrzegania w codziennej pracy przepisów niniejszego rozporządzenia.
2.
Kierownicy zakładów pracy stosujących urządzenia mikrofalowe obowiązani są w terminie do dnia 30 czerwca 1962 r. zapewnić obsługę tych urządzeń przez personel przeszkolony w zagadnieniach bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie przestrzegania przepisów niniejszego rozporządzenia.
3.
Zasady i organizację wykonywania kontroli, o której mowa w ust. 1, określą ministrowie, którym podlegają zakłady pracy posługujące się urządzeniami mikrofalowymi, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  19.
Z kontroli i pomiarów pola elektromagnetycznego mikrofal przeprowadzanych w zakładzie, w którym istnieje możliwość narażenia na działanie mikrofal, należy sporządzać protokół. Odpisy takich protokołów powinny być przechowywane w zakładzie pracy.
§  20.
Kierownik zakładu pracy jest obowiązany do sprawdzania raz na rok umiejętności pracowników w zakresie bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami mikrofalowymi. Wyniki tego sprawdzenia powinny być ujęte w formę protokołu.
§  21.
O zamierzonym uruchomieniu zakładu lub stanowiska pracy, na którym pracownicy mogliby być narażeni na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal, należy zawiadomić właściwe terenowe organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i technicznej inspekcji pracy.
§  22.
Użytkownicy stosujący urządzenia mikrofalowe w dniu wejścia w życie rozporządzenia obowiązani są do dopełnienia warunków określonych w niniejszym rozporządzeniu w terminie 6 miesięcy od dnia jego ogłoszenia.
§  23.
Minister Żeglugi w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej może uregulować w sposób odbiegający od przepisów § 6 ust. 2 i §§ 13-15 sprawy okresowych badań pracowników, okresowych pomiarów kontrolnych i zgłaszania zmian warunków pracy na polskich morskich statkach handlowych, odbywających rejsy trwające dłużej niż 6 miesięcy.
§  24.
1.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do podległych Ministrowi Obrony Narodowej jednostek i zakładów wojskowych używających urządzeń mikrofalowych.
2.
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej wyda przepisy normujące zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach mikrofalowych w jednostkach określonych w ust. 1.
§  25.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.48.255

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezpieczeństwo i higiena pracy przy używaniu urządzeń mikrofalowych.
Data aktu: 20/10/1961
Data ogłoszenia: 14/11/1961
Data wejścia w życie: 14/11/1961