Obowiązkowe dostawy ziemniaków.

DEKRET
z dnia 28 sierpnia 1952 r.
o obowiązkowych dostawach ziemniaków.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Zmiany niniejszego dekretu, wprowadzone zgodnie z art. II § 2 pkt 4 ustawy z dnia 20 maja 1970 r. - Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. 71.12.117), nie zostały naniesione na tekst, gdyż data wejścia tych zmiana jest póżniejsza niż data utraty mocy przez niniejszy dekret.

..................................................

W celu zabezpieczenia stałego i równomiernego zaopatrzenia miast i przemysłu przetwórczego w ziemniaki oraz popierania dalszego rozwoju produkcji rolnej - na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 22 lipca 1952 r. - Przepisy wprowadzające Konstytucję Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 33, poz. 233) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

Art.  1.

Wprowadza się obowiązek dostaw ziemniaków z gospodarstw rolnych.

Art.  2.

Obowiązkowi dostaw ziemniaków podlegają:

1)
indywidualne gospodarstwa rolne,
2)
spółdzielnie produkcyjne,
3)
państwowe gospodarstwa rolne podległe Ministrowi Rolnictwa,
4)
inne uspołecznione gospodarstwa rolne.
Art.  3.
1.
Obowiązek dostawy ziemniaków z poszczególnego gospodarstwa rolnego ustalony będzie na każdy rok gospodarczy.
2.
Rokiem gospodarczym jest okres od dnia 1 września do dnia 31 sierpnia następnego roku.
Art.  4.
1.
Rada Ministrów ustala na każdy rok gospodarczy państwowy plan obowiązkowych dostaw ziemniaków.
2.
W ramach państwowego planu sporządza się terenowe plany obowiązkowych dostaw ziemniaków. Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia zasady i tryb sporządzania i zatwierdzania terenowych planów dostaw.
Art.  5.

Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu planuje, organizuje i nadzoruje wykonanie obowiązkowych dostaw ziemniaków.

Rozdział  2.

Obowiązek dostaw.

Art.  6.

Do dostaw ziemniaków obowiązany jest właściciel gospodarstwa rolnego, a gdy gospodarstwo zostało wydzierżawione lub jest faktycznie użytkowane przez inną osobę - dzierżawca lub użytkownik.

Art.  7.

Do dostaw ziemniaków obowiązani są wszyscy, którzy w ciągu roku gospodarczego użytkowali dane gospodarstwo jako właściciele, dzierżawcy lub użytkownicy, z tym że wykonanie obowiązku dostawy przez jednego z zobowiązanych zwalnia pozostałych od tego obowiązku.

Art.  8.
1.
Wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków z indywidualnego gospodarstwa rolnego ustala się w zależności od obszaru gruntów ornych, wyrażonego w hektarach fizycznych, oraz od grupy gospodarstwa.
2.
Nie uważa się za grunty orne:
1)
gruntów pod wodami otwartymi lub zamkniętymi,
2)
gruntów leśnych i pod lasami,
3)
gruntów pod naturalnymi łąkami i pastwiskami,
4)
nieużytków, do których zalicza się: lotne piaski, bagna, mokradła, strome stoki i parowy, skały, szutrowiska, okopy, doły po żwirze, glinie, torfie, piasku itp.
Art.  9.

W przypadku gdy właściciel (dzierżawca, użytkownik) gospodarstwa rolnego użytkuje dwa lub więcej gospodarstw rolnych położonych w jednym województwie, wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków ustala się z łącznego obszaru gruntów ornych przez niego użytkowanych.

Art.  10.

W przypadku gdy dwie lub więcej osób prowadzi na danym gospodarstwie rolnym wspólną gospodarkę, wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków ustala się z całego obszaru gruntów ornych danego gospodarstwa.

Art.  11.

Wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków z indywidualnego gospodarstwa rolnego ustala się mnożąc ilość hektarów fizycznych gruntów ornych tego gospodarstwa przez ilość kilogramów ziemniaków, przypadających z jednego hektara fizycznego w danym powiecie (powiatowa norma obowiązkowych dostaw ziemniaków).

Art.  12.

W przypadku gdy indywidualne gospodarstwo rolne położone jest w dwóch lub więcej gromadach na terenie jednego województwa, stosuje się normę obowiązującą w gromadzie, w której znajdują się główne zabudowania gospodarcze danego gospodarstwa.

Art.  13.

Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia:

1)
podział indywidualnych gospodarstw rolnych na grupy w zależności od obszaru gruntów ornych wyrażonego w hektarach przeliczeniowych oraz zasady przeliczania gruntów ornych na hektary przeliczeniowe w zależności od jakości i położenia tych gruntów,
2)
powiatowe normy obowiązkowych dostaw ziemniaków oraz sposób ich stosowania.
Art.  14.
1.
Wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków ze spółdzielni produkcyjnych ustala się mnożąc ilość hektarów fizycznych gruntów ornych spółdzielni wraz z działkami przyzagrodowymi członków spółdzielni przez normę wyrażoną w kilogramach.
2.
Przepis art. 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Art.  15.
1.
W przypadku gdy wszyscy lub część członków spółdzielni produkcyjnej dokonuje zbiorów indywidualnie, obowiązek dostawy ziemniaków ustala się oddzielnie dla spółdzielni oraz dla poszczególnych jej członków, którzy dokonują zbiorów indywidualnie.
2.
Obowiązek dostawy spółdzielni oraz jej członków, którzy dokonują zbiorów indywidualnie, ustala się według następujących zasad:
1)
łączną wysokość dostaw spółdzielni oraz jej członków stanowi ilość, jaka przypadałaby od spółdzielni, gdyby wszyscy członkowie dokonywali zbiorów zespołowo,
2)
łączną wysokość dostaw (pkt 1) dzieli się między spółdzielnię a jej członków dokonujących zbiorów indywidualnie, w zależności od ilości hektarów fizycznych gruntów, z których dokonuje się zbiorów zespołowo oraz indywidualnie.
3.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu ustali szczegółowy sposób obliczania wysokości obowiązkowych dostaw spółdzielni oraz jej członków, którzy dokonują zbiorów indywidualnie.
Art.  16.

Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia sposób ustalania norm obowiązkowych dostaw ziemniaków z gospodarstw rolnych spółdzielni produkcyjnych.

Art.  17.

Przy obliczaniu wysokości obowiązkowych dostaw ziemniaków z indywidualnych gospodarstw rolnych oraz spółdzielni produkcyjnych stosuje się zaokrąglenie w górę zobowiązań zakończonych cyfrą poniżej 5 kg do 5 kg, a zakończonych powyżej 5 kg do 10 kg.

Art.  18.
1.
Ilość ziemniaków objętą obowiązkiem dostaw z innych uspołecznionych gospodarstw rolnych:
1)
nie włączonych do państwowych gospodarstw rolnych, podległych Ministrowi Rolnictwa,
2)
pozostających w tymczasowym zarządzie prezydium powiatowej lub gromadzkiej (miejskiej, osiedla) rady narodowej i uprawianych na jego zlecenie,

stanowi cała nadwyżka towarowa.

2.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu określi sposób ustalania nadwyżki towarowej z gospodarstw, wymienionych w ust. 1, na podstawie preliminarza przychodów i rozchodów ziemniaków.
Art.  19.
1.
Wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków przez państwowe gospodarstwa rolne, podległe Ministrowi Rolnictwa, określa się zgodnie z planem gospodarczym Ministerstwa Rolnictwa.
2.
Rada Ministrów określa tryb i sposób opracowania kwartalnych i miesięcznych planów dostaw oraz wykonania dostaw przez poszczególne gospodarstwa rolne, podległe Ministrowi Rolnictwa.

Rozdział  3.

Zwolnienia i obniżenia wysokości dostaw.

Art.  20.

Zwalnia się od obowiązku dostaw ziemniaków gospodarstwa rolne o obszarze gruntów ornych poniżej 2 hektarów przeliczeniowych.

Art.  21.

Gospodarstwa rolne o obszarze gruntów ornych poniżej trzech hektarów przeliczeniowych zwalnia się od obowiązku dostaw ziemniaków, gdy użytkownikiem tego gospodarstwa jest osadnik rybacki, zatrudniony w uspołecznionym przedsiębiorstwie połowów morskich.

Art.  22.
1.
Zwalnia się od obowiązku dostaw ziemniaków zespoły uprawowe oraz gospodarstwa, należące do tuczarń Centrali Przemysłu Mięsnego, oddziałów zaopatrzenia robotniczego, Funduszu Wczasów Pracowniczych i do zakładów podległych Ministrom: Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Oświaty.
2.
Zwalnia się od obowiązku dostaw ziemniaków gospodarstwa rolne, położone na terenie powiatu ustrzyckiego województwa rzeszowskiego w części przyłączonej do Polski w roku 1951.
Art.  23.

Gospodarstwo rolne może być częściowo lub całkowicie zwolnione od obowiązku dostaw ziemniaków, jeżeli na skutek nadzwyczajnych okoliczności jego zdolność produkcyjna została w takim stopniu zmniejszona, iż zobowiązany nie może bez swej winy wykonać częściowo lub całkowicie obowiązku dostawy.

Rozdział  4.

Właściwość władz, postępowanie i wykonanie obowiązkowych dostaw ziemniaków.

Art.  24.
1.
Wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków z indywidualnych gospodarstw rolnych ustalają właściwe do spraw skupu organy prezydiów gromadzkich (miejskich, dzielnicowych, osiedli) rad narodowych.
2.
Do ustalenia wysokości obowiązkowych dostaw właściwy jest organ do spraw skupu prezydium gromadzkiej (dzielnicowej, miejskiej, osiedla) rady narodowej tej gromady (miasta, osiedla), na terenie której położone jest dane gospodarstwo.
3.
Jeżeli gospodarstwo położone jest na terenie dwóch lub więcej gromad, właściwość określa się w zależności od miejsca, w którym znajdują się główne zabudowania gospodarcze danego gospodarstwa.
Art.  25.

Wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków ze spółdzielni produkcyjnych i innych uspołecznionych gospodarstw rolnych, oprócz podległych Ministrowi Rolnictwa, ustalają właściwe do spraw skupu organy prezydiów powiatowych rad narodowych.

Art.  26.
1.
Ustala się terminy wykonania obowiązkowych dostaw ziemniaków od dnia 1 września do dnia 31 grudnia każdego roku.
2.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu określi tryb ustalania terminów wykonania dostaw przez poszczególne rodzaje gospodarstw.
Art.  27.

Terminy wykonania obowiązkowych dostaw ziemniaków z poszczególnych gospodarstw w ramach terminów określonych w art. 26 ustalają:

1)
właściwe do spraw skupu organy prezydiów gromadzkich (miejskich, dzielnicowych, osiedli) rad narodowych - dla indywidualnych gospodarstw rolnych,
2)
właściwe do spraw skupu organy prezydiów powiatowych rad narodowych - dla spółdzielni produkcyjnych oraz innych uspołecznionych gospodarstw rolnych, oprócz podległych Ministrowi Rolnictwa,

z tym że termin wykonania obowiązkowych dostaw z gospodarstw, które zakontraktowały ziemniaki - ustala się zgodnie z terminem dostawy przewidzianym w umowie kontraktacyjnej.

Art.  28.
1.
Ziemniaki dostarczone w wykonaniu umów kontraktacyjnych zalicza się na poczet obowiązkowych dostaw.
2.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu określi tryb i warunki przyjmowania i zaliczania kontraktowanych i nie kontraktowanych ziemniaków wczesnych na poczet obowiązkowych dostaw.
Art.  29.
1.
Zobowiązany powinien dostarczyć ziemniaki na koszt własny do punktu skupu.
2.
Dostarczone ziemniaki powinny odpowiadać obowiązującym normom jakościowym (standardom).
3.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu określi tryb i warunki przyjmowania i zaliczania na poczet obowiązkowych dostaw kontraktowanych i nie kontraktowanych ziemniaków na cele przemysłowe.
Art.  30.

Za dostarczone w ramach obowiązkowych dostaw ziemniaki wypłaca się należność w gotówce, obliczoną według obowiązujących cen.

Art.  31.

Indywidualne gospodarstwa rolne oraz spółdzielnie produkcyjne mogą zbywać nadwyżki ziemniaków po wykonaniu obowiązkowych dostaw.

Art.  32.

Nie wykonane obowiązkowe dostawy ziemniaków podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie postępowania przymusowego w administracji.

Rozdział  5.

Postępowanie odwoławcze.

Art.  33.
1.
Od decyzji ustalającej wysokość obowiązkowych dostaw ziemniaków przysługuje odwołanie.
2.
Odwołanie wnosi się za pośrednictwem właściwego do spraw skupu organu prezydium rady narodowej, który wydał zaskarżoną decyzję, do właściwego do spraw skupu organu prezydium rady narodowej bezpośrednio wyższego stopnia.
Art.  34.

Odwołanie od decyzji właściwego do spraw skupu organu prezydium gromadzkiej (miejskiej, osiedla) rady narodowej rozstrzyga właściwy do spraw skupu organ prezydium powiatowej rady narodowej.

Art.  35.
1.
Odwołanie od decyzji właściwego do spraw skupu organu prezydium powiatowej rady narodowej rozstrzyga właściwy do spraw skupu organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Decyzja właściwego do spraw skupu organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej jest ostateczna.
Art.  36.
1.
Odwołanie powinno być wniesione w terminie 30 dni od daty doręczenia zawiadomienia o obowiązku dostawy ziemniaków.
2.
Odwołanie powinno być rozpatrzone i ostatecznie załatwione najpóźniej w ciągu jednego miesiąca od daty wniesienia odwołania.
3.
Odwołanie może być wniesione ustnie na piśmie.
4.
Odwołanie jest wolne od wszelkich opłat.
5.
Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania zaskarżonej decyzji.
6.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach właściwy do spraw skupu organ prezydium rady narodowej, który wydał zaskarżoną decyzję, może odroczyć wykonanie obowiązku dostaw w części lub w całości do czasu wydania decyzji przez właściwy do spraw skupu organ prezydium rady narodowej stopnia wyższego.
Art.  37.

W przypadku gdy odwołanie zostanie uwzględnione, a zobowiązanie wykonane, część dostawy ziemniaków, o jaką zmniejszono zobowiązanie, zalicza się na obowiązkowe dostawy w roku następnym.

Art.  38.

Przepisy art. 33-37 mają odpowiednie zastosowanie do wniosków o zmianę lub uchylenie decyzji z powodu powstania nowych okoliczności uniemożliwiających wykonanie decyzji.

Rozdział  6.

Przepisy karne.

Art.  39.
1.
Kto nie wykonywa ciążącego na nim obowiązku dostaw ziemniaków lub powoduje obniżenie jakości dostarczonych ziemniaków - podlega karze grzywny do 3.000 zł.
2.
Orzeczenie następuje w trybie postępowania karno-administracyjnego.
3.
Kierownik państwowego gospodarstwa rolnego podległego Ministrowi Rolnictwa, który nie wykonywa obowiązku dostaw ziemniaków lub powoduje obniżenie ich jakości (ust. 1), podlega karze pieniężnej do 1.000 zł, a o ile czyn jego zawiera znamiona przestępstwa określonego w art. 40 - podlega karze w wymienionym artykule przewidzianej.
4.
Karę pieniężną (ust. 3) nakłada kierownik właściwego do spraw skupu organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
5.
Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa określi tryb postępowania przy nakładaniu kary pieniężnej, o której mowa w ust. 3.
Art.  40.

Kto złośliwie uchyla się od wykonania obowiązkowych dostaw, utrudnia lub udaremnia wykonanie obowiązkowych dostaw przez inne osoby albo publicznie nawołuje do uchylania się od wykonania obowiązkowych dostaw - podlega karze więzienia do lat 3 lub aresztu do lat 3.

Rozdział  7.

Przepisy przejściowe i końcowe.

Art.  41.

Gospodarstwom rolnym, które nie wykonały obowiązku dostaw ziemniaków, ustanowionego na podstawie dekretu z dnia 8 października 1951 r. o zabezpieczeniu dostaw ziemniaków ze zbiorów 1951 r. (Dz. U. Nr 52, poz. 368), podwyższa się wysokość dostaw w roku gospodarczym 1952/53 o zaległości przeniesione na ten rok.

Art.  42.
1.
Gospodarstwa rolne przydzielone osiedleńcom zwolnione są od obowiązku dostaw ziemniaków w roku, w którym nastąpiło osiedlenie, i w roku następnym.
2.
Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia przedłużyć dla niektórych gospodarstw rolnych, przydzielonych osiedleńcom, okres zwolnienia od obowiązku dostaw ziemniaków (ust. 1).
Art.  43.

Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia:

1)
ulgi i zwolnienia gospodarstw rolnych od obowiązkowych dostaw ziemniaków, przysługujące z tytułu zagospodarowania odłogów,
2)
produkty roślinne i hodowlane, jakie mogą być przyznawane zamiast ziemniaków, oraz normy zamiany,
3)
zasady tworzenia funduszu nagród na cele premiowania akcji obowiązkowych dostaw ziemniaków oraz przyznawania nagród,
4)
zasady stosowania obniżeń wysokości obowiązkowych dostaw ziemniaków z tytułu zakontraktowania upraw i innych produktów rolnych oraz wykaz tych upraw,
5)
zasady stosowania obniżeń wysokości obowiązkowych dostaw ziemniaków dla indywidualnych gospodarstw rolnych, w których grunty orne V i VI klasy stanowią co najmniej 40% ogólnego obszaru gruntów ornych.
Art.  44.
1.
Traci moc dekret z dnia 8 października 1951 r. o ubezpieczeniu dostaw ziemniaków ze zbiorów 1951 r. (Dz. U. Nr 52, poz. 368).
2.
W sprawach wszczętych na podstawie przepisów art. 11, 14 lub 15 dekretu, o którym mowa w ust. 1, a nie zakończonych ostatecznie do dnia wejścia w życie niniejszego dekretu, postępowanie toczy się do końca według procesów dotychczasowych.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.35.183 t.j.

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Obowiązkowe dostawy ziemniaków.
Data aktu: 28/08/1952
Data ogłoszenia: 04/08/1961
Data wejścia w życie: 01/09/1952