Ratyfikacja przez szereg państw oraz zastosowanie Przez Wielką Brytanię do niektórych terytoriów niesamodzielnych Konwencji (nr 87) dotyczącej wolności związkowej i ochrony praw związkowych, przyjętej w San Francisco dnia 9 lipca 1948 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 17 października 1960 r.
w sprawie ratyfikacji przez szereg państw oraz zastosowania przez Wielką Brytanię do niektórych terytoriów niesamodzielnych Konwencji (nr 87) dotyczącej wolności związkowej i ochrony praw związkowych, przyjętej w San Francisco dnia 9 lipca 1948 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z art. 14 Konwencji (nr 87) dotyczącej wolności związkowej i ochrony praw związkowych, przyjętej w San Francisco dnia 9 lipca 1948 r. (Dz. U. z 1958 r. Nr 29, poz. 125), zostały zarejestrowane ratyfikacje powyższej Konwencji przez następujące państwa:
Rumunia dnia 28 maja 1957 r.

Albania dnia 3 czerwca 1957 r.

Węgry dnia 6 czerwca 1957 r.

Tunis dnia 18 czerwca 1957 r.

Egipt dnia 6 listopada 1957 r.

Luksemburg dnia 3 marca 1958 r.

Włochy dnia 13 maja 1958 r.

Panama dnia 3 czerwca 1958 r.

Jugosławia dnia 23 lipca 1958 r.

Gwinea dnia 21 stycznia 1959 r.

Bułgaria dnia 8 czerwca 1959 r.

Argentyna dnia 18 stycznia 1960 r.

Peru dnia 2 marca 1960 r.

Jednocześnie podaje się do wiadomości, że zgodnie z art. 35 Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy zostały zarejestrowane następujące deklaracje Wielkiej Brytanii:

dnia 19 czerwca 1958 r. deklaracje stwierdzające przyjęcie postanowień powyższej Konwencji w imieniu Federacji Indii Zachodnich (Trynidad), Malty i Nigerii bez zmian oraz w imieniu Sierra Leone z następującymi zmianami:

Artykuł 2: Związek zawodowy, określony wewnętrznym ustawodawstwem, nie może być utworzony, jeżeli według opinii władzy publicznej istnieje już związek zawodowy właściwie reprezentujący odnośne interesy.

dnia 19 czerwca 1958 r. deklaracje stwierdzające stosowanie postanowień wymienionej Konwencji do terytoriów niemetropolitalnych:

Adenu bez zmian oraz do Gujany Brytyjskiej i Gibraltaru z następującymi zmianami:

Gujana Brytyjska -

Artykuł 4: Zgodnie z obecnym prawem unieważnienie rejestracji związku zawodowego przez władzę administracyjną pociągające za sobą jego rozwiązanie może być przedmiotem odwołania do Sądu Najwyższego z wyjątkiem niewielkiej ilości określonych przypadków.

Gibraltar -

Artykuły 2 i 3: Istnieją pewne prawne ograniczenia funkcji, które cudzoziemcy mogą wykonywać jako członkowie związków zawodowych.

dnia 29 grudnia 1958 r. deklaracje stwierdzające przyjęcie postanowień powyższej Konwencji do następujących terytoriów ze zmianami podanymi poniżej:

Honduras Brytyjski -

Artykuł 3: Użytkowanie funduszów związków zawodowych przeznaczonych na cele polityczne ogranicza się do normalnych zadań politycznych, takich, jak udzielanie poparcia kandydatom w wyborach, organizowanie zebrań i rozprowadzanie literatury politycznej.

Borneo Północne -

Sarawak -

Artykuł 2: Związek zawodowy nie może być utworzony, jeżeli według opinii władzy publicznej istniejący już związek zawodowy właściwie reprezentuje ten zawód, którego proponowany związek dotyczy.

Pracownicy państwowi mogą przyłączać się jedynie do tych związków zawodowych, w których członkostwo zastrzeżone jest dla osób zatrudnionych przy rządzie albo przez rząd, z tym że rzemieślnicy, po uzyskaniu uprzednio zgody, mogą przyłączyć się do cechu, w którym nie ma takiego ograniczenia.

Artykuł 3: Wymagane jest, aby funkcjonariusze związków zawodowych (w Borneo Północnym, z wyjątkiem sekretarza) byli osobami rzeczywiście zatrudnionymi w rzemiośle, handlu i przemyśle, chociaż od wymagania tego można odstąpić w zależności od uznania władzy publicznej.

Wymagane jest, aby związki zawodowe składające się z osób zatrudnionych w kilku zawodach lub dziedzinach poczyniły odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia swych właściwych zawodowych interesów.

(Tylko w odniesieniu do Sarawaku) -

Fundusze związków zawodowych mogą być wykorzystywane jedynie na cele przewidziane w ustawodawstwie wewnętrznym albo uznane przez władzę publiczną, a nie na jakiekolwiek cele polityczne.

Artykuł 5: Do przyłączania się albo utrzymywania łączności z organizacjami założonymi za granicą wymagane jest w pewnych okolicznościach zezwolenie władzy publicznej.

Artykuł 6: Zmiany wymienione w artykułach 2 i 3 stosuje się, o ile to jest możliwe, do federacji związków zawodowych.

Ponadto tylko te związki zawodowe, które związane są z podobnym zawodem, zajęciem lub gałęzią przemysłu, mogą tworzyć federacje lub łączyć się w nie, natomiast związki zawodowe funkcjonariuszy rządowych albo urzędników mogą łączyć się jedynie z innymi związkami zrzeszającymi pracowników rządowych.

dnia 29 grudnia 1958 r. deklaracja stwierdzająca przyjęcie postanowień wymienionej Konwencji w imieniu Mauritius z następującymi zmianami:

Artykuł 2: Związek zawodowy może być złożony jedynie z osób normalnie zatrudnionych w rzemiośle, handlu albo w przemyśle.

Artykuł 3: Wymagane jest, aby kandydaci na urzędników w związku zawodowym byli normalnie zatrudnieni w rzemiośle, handlu lub przemyśle (albo w ich sekcjach) w ciągu ostatnich 18 miesięcy, jednakże od wymagania tego można odstąpić w zależności od uznania władzy publicznej.

Związki zawodowe zrzeszające członków zatrudnionych w kilku dziedzinach rzemiosła, handlu lub przemysłu powinny poczynić odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia ich właściwych zawodowych interesów.

dnia 29 grudnia 1958 r. deklaracje stwierdzające przyjęcie postanowień powyższej Konwencji w imieniu Federacji Indii Zachodnich w stosunku do Dominiki i St. Lucia bez zmian oraz Grenady, Jamajki i St. Vincent z następującymi zmianami:

Grenada -

Artykuł 3: Jest wymagane przez prawo, aby zasady związków zawodowych przewidywały, że decyzje co do pewnych spraw dużej wagi powinny być podejmowane w tajnym głosowaniu.

Jamajka -

Artykuł 4: Zgodnie z obecnym prawem nie ma wyraźnego postanowienia o możliwości odwołania się do władzy sądowej w przypadku odmownej decyzji administracyjnej w sprawie zarejestrowania związku zawodowego lub zawiadomienia o wykreśleniu z rejestru związku, co pociągnęłoby za sobą jego rozwiązanie.

St. Vincent -

Artykuł 3: Wymagane jest przez prawo, aby zasady związków zawodowych przewidywały, że komitet kierowniczy powinien być tak utworzony, aby większość jego członków była pracownikami zatrudnionymi w gałęzi przemysłu reprezentowanego przez związek.

Jest wymagane, aby głosowanie w odniesieniu do pewnych spraw dużej wagi odbywało się w sposób tajny.

Fundusze związków zawodowych mogą być wydatkowane jedynie na cele wymienione w ustawodawstwie wewnętrznym lub na cele zatwierdzone przez władzę publiczną.

Użytkowanie funduszów związków zawodowych przeznaczonych na cele polityczne ogranicza się do normalnych zadań politycznych takich, jak udzielanie poparcia na rzecz kandydatów w wyborach, organizowanie zebrań i rozprowadzanie literatury politycznej.

dnia 23 lutego 1959 r. deklaracje stwierdzające przyjęcie postanowień wymienionej Konwencji w imieniu Federacji Rodezji i Niasy. Niasa z następującą zmianą:

Artykuły 2 i 7: Związek zawodowy, określony wewnętrznym ustawodawstwem, nie może być utworzony, jeżeli według opinii władzy publicznej istniejący już związek zawodowy właściwie reprezentuje ten zawód, którego proponowany związek dotyczy.

dnia 17 marca 1959 r. deklaracja stwierdzająca stosowanie postanowień powyższej Konwencji do Ugandy z następującymi zmianami:

Artykuł 2: Związek zawodowy określony wewnętrznym ustawodawstwem nie może być utworzony, jeżeli według opinii władzy publicznej istnieje już związek zawodowy właściwie reprezentujący odnośne interesy.

Funkcjonariusze więzienni mogą łączyć się w stowarzyszenie funkcjonariuszy więziennych zatwierdzone przez władzę publiczną, a nie w żaden inny związek.

Artykuł 3: Związki zawodowe zrzeszające członków zatrudnionych w kilku dziedzinach rzemiosła lub przemysłu powinny poczynić odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia i popierania swych właściwych zawodowych interesów.

Związki zawodowe reprezentujące kilka dziedzin rzemiosła lub przemysłu nie mogą łączyć się bez uzyskania zgody władzy publicznej.

Wymagane jest, aby wszyscy funkcjonariusze związku zawodowego, z wyjątkiem sekretarza, byli aktualnie zatrudnieni w tej gałęzi przemysłu, z którą dany Związek jest bezpośrednio związany, i aby byli tam zatrudnieni w ciągu ostatnich trzech lat, jednakże to wymaganie może być uchylone w zależności od uznania władzy publicznej. Żadna osoba nie może być funkcjonariuszem więcej niż jednego związku.

Podejmowanie wszystkich decyzji co do wyboru funkcjonariuszy, wprowadzania zmian do przepisów, strajków, lokautów, rozwiązania się i jakiejkolwiek innej sprawy dotyczącej członków w ogóle powinno odbywać się w tajnym głosowaniu.

Osoby nie zatrudnione lub nie zamieszkałe na terytorium Ugandy, a także osoby zalegające w składkach członkowskich przez okres czasu ponad 13 tygodni nie mają prawa głosowania w związkach zawodowych.

Fundusze związków zawodowych mogą być wydatkowane jedynie na cele przewidziane w ustawodawstwie wewnętrznym lub uznane przez władzę publiczną.

Dnia 17 marca 1959 r. deklaracje stwierdzające stosowanie postanowień wymienionej Konwencji do Basuto, Beczuany i Suazi z następującą zmianą:

Artykuł 2: Funkcjonariusze służby więziennej podlegają tym samym prawom i przepisom co policja.

Ponadto podaje się do wiadomości, że w dniu 9 grudnia 1959 r. zarejestrowany został przez Dyrektora Generalnego Międzynarodowego Biura Pracy dokument Rządu Wielkie] Brytanii stwierdzający stosowanie postanowień wspomnianej Konwencji do Irlandii Północnej.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.46.281

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Ratyfikacja przez szereg państw oraz zastosowanie Przez Wielką Brytanię do niektórych terytoriów niesamodzielnych Konwencji (nr 87) dotyczącej wolności związkowej i ochrony praw związkowych, przyjętej w San Francisco dnia 9 lipca 1948 r.
Data aktu: 17/10/1960
Data ogłoszenia: 29/10/1960
Data wejścia w życie: 29/10/1960