Umundurowanie niektórych pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 czerwca 1960 r.
w sprawie umundurowania niektórych pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Na podstawie art. 24 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przyznaje się prawo do umundurowania następującym pracownikom na terenie województw gdańskiego, szczecińskiego i koszalińskiego:
1)
wojewódzkim inspektorom sanitarnym,
2)
portowym inspektorom sanitarnym,
3)
pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin w oddziałach higieny portów i żeglugi wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz w portowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych na stanowiskach: kierownika oddziału, asystenta, starszego asystenta, instruktora higieny, pielęgniarki przeciwepidemicznej i instruktora oświaty sanitarnej.
2.
Rodzaj umundurowania i okres jego zużycia określają:
1)
dla wojewódzkich i portowych inspektorów sanitarnych oraz kierowników oddziałów, asystentów i starszych asystentów w oddziałach higieny portów i żeglugi wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz w portowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych - załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
dla instruktorów higieny, pielęgniarek przeciwepidemicznych i instruktorów oświaty sanitarnej w oddziałach higieny portów i żeglugi wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz w portowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych - załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Jako pełny wymiar zatrudnienia (ust. 1 pkt 3) przyjmuje się dla lekarzy co najmniej 30 godzin, a dla pozostałych pracowników - 46 godzin tygodniowo.
§  2.
1.
Prawo do otrzymania umundurowania nabywa pracownik po zawarciu umowy o pracę na czas nieokreślony.
2.
Pracownicy pokrywają 25% kosztów otrzymanego umundurowania.
3.
Na wniosek pracownika spłata należności za umundurowanie może być rozłożona na raty, na okres nie przekraczający 12 miesięcy.
4.
Umundurowanie po upływie okresu zużycia i uiszczeniu należności, o której mowa w ust. 2, staje się własnością pracownika.
5.
Pracownikowi nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za nie pobrane umundurowanie.
6.
Pracownik jest obowiązany nosić umundurowanie w czasie pełnienia obowiązków służbowych.
§  3.
1.
W razie utraty bądź zniszczenia umundurowania lub jego części przed upływem okresu zużycia w czasie wykonywania pracy lub w związku z pracą bez winy pracownika otrzymuje on nowe umundurowanie lub jego część na koszt zakładu pracy.
2.
W razie utraty bądź zniszczenia umundurowania lub jego części przed upływem okresu zużycia z winy pracownika jest on zobowiązany zwrócić równowartość utraconego umundurowania po potrąceniu stosownej części równowartości za normalne zużycie umundurowania, a zakład pracy obowiązany jest mu wówczas przydzielić nowe umundurowanie lub jego część na warunkach określonych w § 2 ust. 2 i 3.
3.
W razie przejścia na emeryturę lub w razie śmierci pracownika umundurowanie nie podlega zwrotowi.
4.
Pranie i konserwacja umundurowania należą do obowiązków pracownika.
§  4.
1.
W razie rozwiązania umowy o pracę przed upływem okresu zużycia umundurowania, jeżeli rozwiązanie umowy nastąpiło bez winy pracownika, umundurowanie nie podlega zwrotowi.
2.
W razie rozwiązania umowy o pracę przed upływem okresu zużycia umundurowania, jeżeli rozwiązanie nastąpiło z winy pracownika lub na jego prośbę, pracownik jest obowiązany zwrócić równowartość umundurowania po potrąceniu kwoty za normalne jego zużycie oraz kwot pokrytej przez niego części kosztów umundurowania.
§  5.
Minister Zdrowia ustali wzory umundurowania dla pracowników określonych w § 1 ust. 1.
§  6.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Zdrowia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

RODZAJE I OKRESY ZUŻYCIA UMUNDUROWANIA PRZYSŁUGUJĄCEGO WOJEWÓDZKIM I PORTOWYM INSPEKTOROM SANITARNYM ORAZ KIEROWNIKOM ODDZIAŁÓW, ASYSTENTOM I STARSZYM ASYSTENTOM W ODDZIAŁACH HIGIENY PORTÓW I ŻEGLUGI WOJEWÓDZKICH STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNYCH ORAZ W PORTOWYCH STACJACH SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNYCH

Lp. Rodzaje umundurowania Okres zużycia Uwagi
1 mundur zimowy (kurtka, spodnie – spódnica) – gabardyna, 100–80% wełny cienkoprzędnej, czesankowej, w kolorze granatowym 3 lata
2 mundur letni (kurtka, spodnie – spódnica) – gabardyna, 100–80% wełny cienkoprzędnej, czesankowej, w kolorze beżowym 3 lata
3 płaszcz sukienny – 100–80% wełny cienkoprzędnej, czesankowej, w kolorze granatowym 3 lata
4 czapka gabardynowa w kolorze granatowym typu marynarskiego z dwoma białymi pokrowcami 2 lata dla kobiet na lato gabardynowe furażerki w kolorze beżowym
5 2 koszule białe 2 lata
6 2 krawaty czarne, wełniane 2 lata
7 półbuty skórzane, czarne 2 lata

ZAŁĄCZNIK Nr 2

RODZAJE I OKRESY ZUŻYCIA UMUNDUROWANIA PRZYSŁUGUJĄCEGO INSTRUKTOROM HIGIENY, PIELĘGNIARKOM PRZECIWEPIDEMICZNYM I INSTRUKTOROM OŚWIATY SANITARNEJ W ODDZIAŁACH HIGIENY PORTÓW I ŻEGLUGI WOJEWÓDZKICH STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNYCH ORAZ W PORTOWYCH STACJACH SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNYCH

Lp. Rodzaj umundurowania Okres zużycia Uwagi
1 mundur zimowy (kurtka, spodnie – spódnica) – gabardyna, 80–60% wełny z dodatkiem włókien sztucznych, w kolorze granatowym 3 lata
2 mundur letni (kurtka, spodnie – spódnica) – gabardyna, 80–60% wełny z dodatkiem włókien sztucznych, w kolorze beżowym 2 lata
3 płaszcz sukienny – 80–60% wełny z dodatkiem włókien sztucznych, w kolorze granatowym 3 lata
4 czapka gabardynowa w kolorze granatowym typu marynarskiego z dwoma białymi pokrowcami 2 lata dla kobiet na lato gabardynowe furażerki w kolorze beżowym
5 2 koszule białe 2 lata
6 2 krawaty czarne, wełniane 2 lata
7 półbuty skórzane, czarne 2 lata

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.34.194

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Umundurowanie niektórych pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Data aktu: 28/06/1960
Data ogłoszenia: 16/07/1960
Data wejścia w życie: 16/07/1960