Przejściowy tryb nabywania uprawnień pielęgniarki (pielęgniarza).

USTAWA
z dnia 14 czerwca 1960 r.
o przejściowym trybie nabywania uprawnień pielęgniarki (pielęgniarza).

Art.  1.
1.
Osoby posiadające obywatelstwo polskie mogą w trybie przejściowym uzyskać tytuł pielęgniarki (pielęgniarza) oraz stałe prawo wykonywania praktyki pielęgniarskiej określone w ustawie z dnia 21 lutego 1955 r. o pielęgniarstwie (Dz. U. Nr 27, poz. 193), jeżeli z wynikiem pomyślnym złożą egzamin przewidziany w niniejszej ustawie.
2.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest ukończenie z pomyślnym wynikiem kursu przygotowawczego.
3.
O przyjęciu na kurs przygotowawczy i dopuszczenia do egzaminu decyduje komisja kwalifikacyjna.
4.
Egzaminy przeprowadzają komisje egzaminacyjne w okresie 5 lat od daty wejścia w życie ustawy.
Art.  2.
1.
O przyjęcie na kurs przygotowawczy mogą ubiegać się osoby, które:
1)
ukończyły co najmniej 7 klas szkoły podstawowej lub mają wykształcenie uznane za równorzędne przez organy administracji szkolnej,
2)
ukończyły 20 lat życia,
3)
były zatrudnione w zakładach społecznych służby zdrowia lub zakładach pomocy społecznej przez okres:
a)
5 lat jako przyuczone pielęgniarki (przyuczeni pielęgniarze) albo
b)
4 lat jako młodsze pielęgniarki, jeżeli ukończyły 6 lub 8-miesięczny kurs dla młodszych pielęgniarek, albo
c)
3 lat jako młodsze pielęgniarki, jeżeli ukończyły roczny kurs dla młodszych pielęgniarek,
4)
posiadają praktyczną znajomość pielęgnowania chorych.
2.
O przyjęcie na kurs przygotowawczy mogą ubiegać się również osoby odpowiadające warunkom określonym w ust. 1 pkt 1, 2 i 4, jeżeli:
1)
przez okres co najmniej 5 lat były zatrudnione w zakładach społecznych służby zdrowia opieki zdrowotnej zamkniętej przy wykonywaniu czynności wchodzących w zakres pielęgniarstwa, a nie są zarejestrowane jako pielęgniarki przyuczone (pielęgniarze przyuczeni) lub młodsze bądź
2)
wykażą się pracą i przeszkoleniem za granicą uznanymi przez komisję kwalifikacyjną za równorzędne z wymaganiami przewidzianymi w ust. 1 pkt 3.
Art.  3.
1.
Podanie o przyjęcie na kurs przygotowawczy można wnieść w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
2.
Osoby, którym w dniu wejścia w życie ustawy do wymaganego okresu zatrudnienia brakuje nie więcej niż jeden rok, mogą wnieść podanie o przyjęcie na kurs przygotowawczy w ciągu 6 miesięcy od dnia uzupełnienia okresu zatrudnienia, nie później jednak niż w ciągu 1 roku i 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
3.
Podanie składa się we właściwym do spraw zdrowia organie prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), według miejsca zatrudnienia zainteresowanego. Niezłożenie podania w terminie powoduje utratę uprawnień określonych w art. 1 ust. 1.
Art.  4.
1.
Właściwe do spraw zdrowia organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) powołują komisje kwalifikacyjne i egzaminacyjne.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustali skład komisji kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych, ich uprawnienia i tryb postępowania, zasady i tryb rozpatrywania odwołań od decyzji komisji kwalifikacyjnych, program i terminy egzaminów oraz program i organizację kursu przygotowawczego, jak również zasady i tryb stwierdzania kwalifikacji, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4.
Art.  5.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, na wniosek komisji kwalifikacyjnej, może nadać tytuł pielęgniarki (pielęgniarza) oraz stałe prawo wykonywania praktyki pielęgniarskiej, określone w ustawie z dnia 21 lutego 1935 r. o pielęgniarstwie, osobom, które w okresie od dnia 1 stycznia 1959 r. do dnia wejścia w życie ustawy złożyły egzamin według zasad określonych w dekrecie z dnia 21 września 1950 r. o przejściowym trybie nabywania uprawnień pielęgniarki (pielęgniarza) (Dz. U. Nr 44, poz. 410).

Art.  6.

Osobom nie posiadającym obywatelstwa polskiego Minister Zdrowia i Opieki Społecznej może zezwolić na ubieganie się w trybie przewidzianym niniejszą ustawą o tytuł pielęgniarki (pielęgniarza) oraz stałe prawo wykonywania praktyki pielęgniarskiej określone w ustawie z dnia 21 lutego 1935 r. o pielęgniarstwie.

Art.  7.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.29.165

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Przejściowy tryb nabywania uprawnień pielęgniarki (pielęgniarza).
Data aktu: 14/06/1960
Data ogłoszenia: 22/06/1960
Data wejścia w życie: 22/06/1960