Obsadzanie i zmiany na stanowiskach kierowników wydziałów prezydiów rad narodowych oraz kierowników przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podległych radom narodowym, jak również na niektórych innych stanowiskach pracowniczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1958 r.
w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach kierowników wydziałów prezydiów rad narodowych oraz kierowników przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podległych radom narodowym, jak również na niektórych innych stanowiskach pracowniczych.

Na podstawie art. 62 ust. 2 i 3 ustawy o radach narodowych z dnia 25 stycznia 1958 r. (Dz. U. Nr 5, poz. 16) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), z zastrzeżeniem przepisów ust. 3 oraz § 2 i 5, powołują, odwołują i awansują:
1)
kierowników wydziałów,
2)
zastępców kierowników wydziałów,
3)
kierowników działów i oddziałów kuratorium okręgu szkolnego,
4)
głównych księgowych budżetu województwa w wydziałach finansowych,
5)
wojewódzkich konserwatorów przyrody, wojewódzkich lekarzy weterynarii i inspektorów Państwowej Inspekcji Plonów,
6)
dyrektorów średnich szkół medycznych,
7)
dyrektorów (kierowników), ich zastępców i głównych księgowych przedsiębiorstw, zjednoczeń, zarządów, zakładów i instytucji objętych lub rozliczających się z jednostkowym budżetem województwa (miasta wyłączonego z województwa).
2.
Powoływanie, odwoływanie i awansowanie osób wymienionych w ust. 1 pkt 1, 5, 7 oraz zastępcy kierownika wydziału rolnictwa i leśnictwa do spraw leśnictwa, zastępcy kierownika wydziału zdrowia do spraw lecznictwa i do spraw ochrony macierzyństwa i zdrowia dziecka oraz kierownika komórki nadzoru farmaceutycznego następuje za uprzednią zgodą właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego). Niezgłoszenie zastrzeżeń w ciągu 30 dni przez właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) jest równoznaczne z wyrażeniem zgody.
3.
Kierowników wydziału finansowego, urzędu spraw wewnętrznych, przewodniczącego wojewódzkiej (miejskiej) komisji planowania gospodarczego, kuratora okręgu szkolnego i jego zastępcę, wojewódzkiego (miejskiego) komendanta straży pożarnych oraz komendanta wojewódzkiego (miejskiego) terenowej obrony przeciwlotniczej powołuje, odwołuje i awansuje właściwy minister w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
4.
Decyzje w sprawach pracowników, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3, 4 i 6, podejmuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) po wysłuchaniu opinii kierownika właściwego wydziału prezydium.
§  2.
Dyrektorów (kierowników) i ich zastępców oraz głównych księgowych przedsiębiorstw podległych zjednoczeniom (zarządom), objętych lub rozliczających się z jednostkowym budżetem wojewódzkim, powołuje, odwołuje i awansuje dyrektor zjednoczenia za zgodą kierownika właściwego wydziału prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego, po porozumieniu z właściwymi prezydiami rad narodowych niższego stopnia.
§  3.
1.
Prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw, z zastrzeżeniem przepisu § 5 powołują, odwołują i awansują:
1)
kierowników wydziałów,
2)
zastępców kierowników wydziałów,
3)
kierowników referatów (komórek równorzędnych) w wydziale,
4)
powiatowych lekarzy weterynarii,
5)
głównych księgowych budżetu powiatu w wydziałach finansowych,
6)
dyrektorów (kierowników), ich zastępców oraz głównych księgowych przedsiębiorstw, zakładów i instytucji objętych lub rozliczających się z jednostkowym budżetem powiatu (miasta, dzielnicy).
2.
Powoływanie, odwoływanie i awansowanie osób wymienionych w ust. 1 pkt 1, 4, 5, 6, powiatowego (miejskiego) komendanta straży pożarnych, komendanta powiatowego (miejskiego) terenowej obrony przeciwlotniczej oraz zastępców kierowników wydziałów finansowych i kierowników referatów wydziałów finansowych następuje za uprzednią zgodą kierownika właściwego wydziału prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa). Niezgłoszenie zastrzeżeń w ciągu 30 dni przez kierownika właściwego wydziału prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) jest równoznaczne z wyrażeniem zgody.
3.
Decyzje w sprawach pracowników, o których mowa w ust. 1 pkt 2-3, podejmuje prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej po wysłuchaniu opinii kierownika właściwego wydziału prezydium.
§  4.
1.
Prezydia miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty miejskie oraz rad narodowych osiedli powołują, odwołują i awansują:
1)
kierowników referatów,
2)
kierowników przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podległych miejskiej (dzielnicowej, osiedla) radzie narodowej.

Powołanie, odwołanie i awansowanie następuje za uprzednią zgodą prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej. Niezgłoszenie zastrzeżeń w ciągu 30 dni przez prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody.

2.
Kierowników (dyrektorów) przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podległych gromadzkiej radzie narodowej oraz ich zastępców powołuje, odwołuje i awansuje prezydium gromadzkiej rady narodowej za uprzednią zgodą prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
Zasady powoływania, odwoływania i awansowania sekretarzy gromadzkich regulują przepisy odrębne.
§  5.
W razie utworzenia wspólnych wydziałów prezydiów rad narodowych decyzje w sprawach powoływania, odwoływania, przenoszenia i awansowania kierowników i tych pracowników wydziałów, których rozporządzenie dotyczy, z zastrzeżeniem przepisów § 1 ust. 3, podejmuje prezydium, któremu wspólny wydział podlega pod względem organizacyjnym i osobowym, w porozumieniu z zainteresowanym prezydium. Poza tym stosuje się przepisy rozporządzenia dotyczące trybu powoływania, odwoływania, przenoszenia i awansowania kierowników i pracowników wydziałów.
§  6.
Przenoszenie pracowników, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, następuje na podstawie decyzji organu nowego miejsca zatrudnienia powziętej za zgodą organu dotychczasowego miejsca zatrudnienia przy zastosowaniu przez te organy trybu i zasad przewidzianych dla powoływania i odwoływania pracowników wydziałów.
§  7.
W razie utworzenia wydziału w trybie oznaczonym w § 3 ust. 3, § 6 ust. 3 i § 9 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1958 r. w sprawie zasad tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 103) organ wyrażający zgodę na utworzenie wydziału określi tryb powoływania, odwoływania i awansowania kierownika wydziału i w miarę potrzeby innych pracowników wydziału, stosując odpowiednio przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  8. 1
W § 4 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1958 r. w sprawie kuratoriów okręgów szkolnych i inspektoratów oświaty (Dz. U. Nr 25, poz. 104) po zdaniu trzecim dodaje się zdanie w brzmieniu: "W razie gdy do zakresu działania inspektora szkolnego należą sprawy kultury, wniosek kuratora okręgu szkolnego wymaga uzgodnienia z kierownikiem wydziału kultury prezydium wojewódzkiej rady narodowej".
§  9.
Prezydia rad narodowych informują radę narodową na najbliższej sesji rady o zmianach na stanowiskach kierowników wydziałów oraz dyrektorów przedsiębiorstw, zjednoczeń, zakładów i instytucji podległych radom narodowym.
§  10.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wydziałach, należy przez to rozumieć również jednostki równorzędne podporządkowane prezydium rady narodowej.
§  11.
Pozostają w mocy dotychczasowe przepisy dotyczące obsadzania i zmian na stanowiskach tych pracowników prezydiów rad narodowych, do których nie mają zastosowania przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  12.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 8 zmieniony przez pkt 3 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 listopada 1958 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.58.66.331).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.62.305

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obsadzanie i zmiany na stanowiskach kierowników wydziałów prezydiów rad narodowych oraz kierowników przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podległych radom narodowym, jak również na niektórych innych stanowiskach pracowniczych.
Data aktu: 04/10/1958
Data ogłoszenia: 20/10/1958
Data wejścia w życie: 20/10/1958