Obsadzanie i zmiany na stanowiskach kierowników wydziałów prezydiów rad narodowych oraz kierowników przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podległych radom narodowym, jak również na niektórych innych stanowiskach pracowniczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1958 r.
w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach kierowników wydziałów prezydiów rad narodowych oraz kierowników przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podległych radom narodowym, jak również na niektórych innych stanowiskach pracowniczych.

Na podstawie art. 62 ust. 2 i 3 ustawy o radach narodowych z dnia 25 stycznia 1958 r. (Dz. U. Nr 5, poz. 16) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), z zastrzeżeniem przepisów ust. 3 oraz § 2 i 5, powołują, odwołują i awansują:
1)
kierowników wydziałów,
2)
zastępców kierowników wydziałów,
3)
kierowników działów i oddziałów kuratorium okręgu szkolnego,
4)
głównych księgowych budżetu województwa w wydziałach finansowych,
5)
wojewódzkich konserwatorów przyrody, wojewódzkich lekarzy weterynarii i inspektorów Państwowej Inspekcji Plonów,
6)
dyrektorów średnich szkół medycznych,
7)
dyrektorów (kierowników), ich zastępców i głównych księgowych przedsiębiorstw, zjednoczeń, zarządów, zakładów i instytucji objętych lub rozliczających się z jednostkowym budżetem województwa (miasta wyłączonego z województwa).
2.
Powoływanie, odwoływanie i awansowanie osób wymienionych w ust. 1 pkt 1, 5, 7 oraz zastępcy kierownika wydziału rolnictwa i leśnictwa do spraw leśnictwa, zastępcy kierownika wydziału zdrowia do spraw lecznictwa i do spraw ochrony macierzyństwa i zdrowia dziecka oraz kierownika komórki nadzoru farmaceutycznego następuje za uprzednią zgodą właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego). Niezgłoszenie zastrzeżeń w ciągu 30 dni przez właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) jest równoznaczne z wyrażeniem zgody.
3.
Kierowników wydziału finansowego, urzędu spraw wewnętrznych, przewodniczącego wojewódzkiej (miejskiej) komisji planowania gospodarczego, kuratora okręgu szkolnego i jego zastępcę, wojewódzkiego (miejskiego) komendanta straży pożarnych oraz komendanta wojewódzkiego (miejskiego) terenowej obrony przeciwlotniczej powołuje, odwołuje i awansuje właściwy minister w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
4.
Decyzje w sprawach pracowników, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3, 4 i 6, podejmuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) po wysłuchaniu opinii kierownika właściwego wydziału prezydium.
§  2.
Dyrektorów (kierowników) i ich zastępców oraz głównych księgowych przedsiębiorstw podległych zjednoczeniom (zarządom), objętych lub rozliczających się z jednostkowym budżetem wojewódzkim, powołuje, odwołuje i awansuje dyrektor zjednoczenia za zgodą kierownika właściwego wydziału prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego, po porozumieniu z właściwymi prezydiami rad narodowych niższego stopnia.
§  3.
1.
Prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw, z zastrzeżeniem przepisu § 5 powołują, odwołują i awansują:
1)
kierowników wydziałów,
2)
zastępców kierowników wydziałów,
3)
kierowników referatów (komórek równorzędnych) w wydziale,
4)
powiatowych lekarzy weterynarii,
5)
głównych księgowych budżetu powiatu w wydziałach finansowych,
6)
dyrektorów (kierowników), ich zastępców oraz głównych księgowych przedsiębiorstw, zakładów i instytucji objętych lub rozliczających się z jednostkowym budżetem powiatu (miasta, dzielnicy).
2.
Powoływanie, odwoływanie i awansowanie osób wymienionych w ust. 1 pkt 1, 4, 5, 6, powiatowego (miejskiego) komendanta straży pożarnych, komendanta powiatowego (miejskiego) terenowej obrony przeciwlotniczej oraz zastępców kierowników wydziałów finansowych i kierowników referatów wydziałów finansowych następuje za uprzednią zgodą kierownika właściwego wydziału prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa). Niezgłoszenie zastrzeżeń w ciągu 30 dni przez kierownika właściwego wydziału prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) jest równoznaczne z wyrażeniem zgody.
3.
Decyzje w sprawach pracowników, o których mowa w ust. 1 pkt 2-3, podejmuje prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej po wysłuchaniu opinii kierownika właściwego wydziału prezydium.
§  4.
1.
Prezydia miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty miejskie oraz rad narodowych osiedli powołują, odwołują i awansują:
1)
kierowników referatów,
2)
kierowników przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podległych miejskiej (dzielnicowej, osiedla) radzie narodowej.

Powołanie, odwołanie i awansowanie następuje za uprzednią zgodą prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej. Niezgłoszenie zastrzeżeń w ciągu 30 dni przez prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody.

2.
Kierowników (dyrektorów) przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podległych gromadzkiej radzie narodowej oraz ich zastępców powołuje, odwołuje i awansuje prezydium gromadzkiej rady narodowej za uprzednią zgodą prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
Zasady powoływania, odwoływania i awansowania sekretarzy gromadzkich regulują przepisy odrębne.
§  5.
W razie utworzenia wspólnych wydziałów prezydiów rad narodowych decyzje w sprawach powoływania, odwoływania, przenoszenia i awansowania kierowników i tych pracowników wydziałów, których rozporządzenie dotyczy, z zastrzeżeniem przepisów § 1 ust. 3, podejmuje prezydium, któremu wspólny wydział podlega pod względem organizacyjnym i osobowym, w porozumieniu z zainteresowanym prezydium. Poza tym stosuje się przepisy rozporządzenia dotyczące trybu powoływania, odwoływania, przenoszenia i awansowania kierowników i pracowników wydziałów.
§  6.
Przenoszenie pracowników, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, następuje na podstawie decyzji organu nowego miejsca zatrudnienia powziętej za zgodą organu dotychczasowego miejsca zatrudnienia przy zastosowaniu przez te organy trybu i zasad przewidzianych dla powoływania i odwoływania pracowników wydziałów.
§  7.
W razie utworzenia wydziału w trybie oznaczonym w § 3 ust. 3, § 6 ust. 3 i § 9 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1958 r. w sprawie zasad tworzenia wydziałów przez prezydia rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 103) organ wyrażający zgodę na utworzenie wydziału określi tryb powoływania, odwoływania i awansowania kierownika wydziału i w miarę potrzeby innych pracowników wydziału, stosując odpowiednio przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  8. 1
W § 4 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1958 r. w sprawie kuratoriów okręgów szkolnych i inspektoratów oświaty (Dz. U. Nr 25, poz. 104) po zdaniu trzecim dodaje się zdanie w brzmieniu: "W razie gdy do zakresu działania inspektora szkolnego należą sprawy kultury, wniosek kuratora okręgu szkolnego wymaga uzgodnienia z kierownikiem wydziału kultury prezydium wojewódzkiej rady narodowej".
§  9.
Prezydia rad narodowych informują radę narodową na najbliższej sesji rady o zmianach na stanowiskach kierowników wydziałów oraz dyrektorów przedsiębiorstw, zjednoczeń, zakładów i instytucji podległych radom narodowym.
§  10.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wydziałach, należy przez to rozumieć również jednostki równorzędne podporządkowane prezydium rady narodowej.
§  11.
Pozostają w mocy dotychczasowe przepisy dotyczące obsadzania i zmian na stanowiskach tych pracowników prezydiów rad narodowych, do których nie mają zastosowania przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  12.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 8 zmieniony przez pkt 3 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 listopada 1958 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.58.66.331).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.62.305

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obsadzanie i zmiany na stanowiskach kierowników wydziałów prezydiów rad narodowych oraz kierowników przedsiębiorstw, zakładów i instytucji podległych radom narodowym, jak również na niektórych innych stanowiskach pracowniczych.
Data aktu: 04/10/1958
Data ogłoszenia: 20/10/1958
Data wejścia w życie: 20/10/1958