Tryb postępowania przy ustalaniu i wypłacie zaopatrzeń emerytalnych żołnierzy zawodowych i nadterminowych oraz ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ, SPRAW WEWNĘTRZNYCH ORAZ PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 27 maja 1958 r.
w sprawie trybu postępowania przy ustalaniu i wypłacie zaopatrzeń emerytalnych żołnierzy zawodowych i nadterminowych oraz ich rodzin.

Na podstawie art. 5 ust. 4, art. 6 ust. 5 i art. 56 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i nadterminowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1958 r. Nr 2, poz. 6), zwanej w dalszym ciągu "ustawą", zarządza się, co następuje:

Rozdział  I.

Przepisy wstępne.

§  1.
1.
Ustalanie i wypłata zaopatrzeń emerytalnych (z tytułu wysługi lat, w razie inwalidztwa, w razie śmierci żywiciela) żołnierzy zawodowych i nadterminowych oraz ich rodzin następuje na zasadach i w trybie określonych w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Na zasadach i w trybie określonych w niniejszym rozporządzeniu następuje również ustalanie i wypłata zaopatrzeń emerytalnych (w urazie inwalidztwa lub w razie śmierci żywiciela) oficerów służby okresowej i ich rodzin, jeżeli osoby te w myśl art. 77 ust. 3 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1958 r. Nr 2, poz. 5) dokonają wyboru świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenie "żołnierz" oznacza oficerów zawodowych oraz podoficerów zawodowych i nadterminowych, a w przypadkach przewidzianych w § 1 ust. 2 - również oficerów służby okresowej.

Rozdział  II.

Wszczęcie postępowania.

§  3.
1.
Postępowanie w sprawach zaopatrzenia emerytalnego wszczyna się na wniosek osoby uprawnionej do zaopatrzenia emerytalnego lub jej pełnomocnika.
2.
Pełnomocnikami osoby ubiegającej się o zaopatrzenie emerytalne mogą być: małżonek, rodzice, pełnoletnie dzieci lub rodzeństwo albo inne osoby upoważnione przez zainteresowanego.
§  4.
1.
Wnioski o przyznanie zaopatrzenia emerytalnego składają:
1)
żołnierze, w stosunku do których rozkaz o zwolnieniu został już wydany, lecz jeszcze nie został wykonany - do dowódcy jednostki wojskowej wykonującego rozkaz o zwolnieniu żołnierza ze służby, a w razie przebywania na leczeniu w wojskowym zakładzie leczniczym - do komendanta tego zakładu,
2)
żołnierze zwolnieni ze służby wojskowej - do wojskowego komendanta rejonowego właściwego według miejsca zamieszkania żołnierza,
3)
członkowie rodzin żołnierzy zmarłych w czasie służby wojskowej - do dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz ostatnio pełnił służbę,
4) 1
członkowie rodzin zmarłych rencistów i inwalidów - do wojskowego komendanta wojewódzkiego, właściwego według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego, a w przypadku gdy właściwe do przyznania renty zmarłemu było w myśl § 22 Ministerstwo Obrony Narodowej (Departament Finansów) lub Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy) - do tego Ministerstwa (Departament Finansów(y)).
2.
Żołnierze zwolnieni ze służby wojskowej, przebywający na leczeniu w wojskowym zakładzie leczniczym, mogą składać wnioski o przyznanie zaopatrzenia emerytalnego również do komendanta tego zakładu.
3. 2
Członkowie rodzin żołnierzy zmarłych w czasie służby wojskowej, którym nie przysługuje renta rodzinna, wnioski o przyznanie odprawy przewidzianej w art. 43 ustawy składają do dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz ostatnio pełnił służbę.
4. 3
Renciści (inwalidzi) oraz członkowie rodzin zmarłych żołnierzy, rencistów i inwalidów pobierających zaopatrzenie emerytalne składają wnioski o przyznanie dodatków do renty, zasiłku pogrzebowego i zwrotu kosztów przesiedlenia do organu wojskowego, właściwego do przyznania zaopatrzenia emerytalnego (§ 22).
§  5.
1.
Wnioski o przyznania zaopatrzenia emerytalnego składa się na piśmie. Jeżeli złożenie wniosku na piśmie jest niemożliwe lub utrudnione, wniosek może być zgłoszony ustnie.
2.
W razie ustnego zgłoszenia wniosku właściwy organ wojskowy (§ 4) sporządza niezwłocznie w obecności wnioskodawcy odpowiednią notatkę służbową.
3.
Za dzień zgłoszenia wniosku o zaopatrzenie emerytalne przyjmuje się datę wpływu wniosku złożonego na piśmie, a w przypadku wymienionym w ust. 2 - datę sporządzenia notatki służbowej. W razie zgłoszenia wniosku za pośrednictwem poczty za dzień zgłoszenia wniosku przyjmuje się datę stempla pocztowego.
§  6.
Właściwy organ wojskowy (§ 4) obowiązany jest wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego, jeżeli złożenie wniosku o zaopatrzenie przez osoby zainteresowane jest niemożliwe lub istotnie utrudnione.
§  7.
1.
Właściwy organ wojskowy (§ 4) po otrzymaniu wniosku o przyznanie zaopatrzenia emerytalnego lub po wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie ustalenia prawa do tego zaopatrzenia obowiązany jest poczynić starania o zebranie dokumentów niezbędnych do przyznania zaopatrzenia. Dokumentów, których dostarczenie nie należy do obowiązków właściwych organów wojskowych, należy zażądać od osób zainteresowanych.
2.
Żołnierzy ubiegających się o przyznanie zaopatrzenia emerytalnego z tytułu inwalidztwa właściwy organ wojskowy (§ 4) kieruje do komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia celem wydania orzeczenia w sprawie zaliczenia do jednej z grup inwalidów.
3.
W razie zaliczenia żołnierza do jednej z grup inwalidów właściwy organ wojskowy (§ 4) przesyła niezwłocznie orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia do wojskowej komisji lekarskiej, która wydała orzeczenie w sprawie zdolności żołnierza do wojskowej służby zawodowej (nadterminowej), celem stwierdzenia, czy inwalidztwo żołnierza pozostaje w związku ze służbą wojskową. Do orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia należy dołączyć wydane uprzednio orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej w sprawie zdolności żołnierza do wojskowej służby zawodowej (nadterminowej).
§  8.
1. 4
Po zebraniu dokumentów niezbędnych do przyznania zaopatrzenia emerytalnego właściwy organ wojskowy (§ 4) przesyła w terminie 3 dni wnioski wraz z zebranymi dokumentami bezpośrednio do organ wojskowy, właściwy do przyznawania zaopatrzenia emerytalnego.
2.
Jeżeli dowódca (komendant) wymieniony w § 4 ust. 1 pkt 1 albo w ust. 2 nie skompletuje wszystkich dokumentów niezbędnych do przyznania zaopatrzenia emerytalnego przed wykonaniem rozkazu o zwolnieniu żołnierza ze służby wojskowej albo przed odejściem żołnierza z zakładu leczniczego, przesyła wnioski wraz z zebranymi już dokumentami do właściwego wojskowego komendanta rejonowego, który zbiera brakujące dokumenty i postępuje zgodnie z ust. 1.

Rozdział  III.

Dokumentacja uprawnień emerytalnych.

§  9.
1.
Do wniosku o przyznanie renty za wysługę lat należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
kwestionariusz,
2)
zaświadczenie o wysłudze lat dla celów emerytalnych,
3)
zaświadczenie o zaopatrzeniu pieniężnym.
2.
Jeżeli osoba uprawniona pracuje zarobkowo lub posiada dochody z innych źródeł, obowiązana jest ponadto przedłożyć zaświadczenie zakładu pracy o wysokości zarobków oraz zaświadczenie właściwego wydziału prezydium rady narodowej o dochodach z innych źródeł.
§  10.
1.
Do wniosku o przyznanie renty inwalidzkiej należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
kwestionariusz,
2)
zaświadczenie o wysłudze lat dla celów emerytalnych,
3)
zaświadczenie o zaopatrzeniu pieniężnym,
4)
orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu uprawnionego do jednej z grup inwalidów,
5)
orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej stwierdzające związek lub brak związku inwalidztwa ze służbą wojskowa.
2.
Osoby zaliczone do III grupy inwalidów, których inwalidztwo nie pozostaje w związku ze służbą wojskową, pracujące zarobkowo lub posiadające dochody z innych źródeł, obowiązane są ponadto przedłożyć zaświadczenie zakładu pracy o wysokości zarobków oraz zaświadczenie właściwego wydziału prezydium rady narodowej o dochodach z innych źródeł.
§  11.
1.
Do wniosku o przyznanie renty rodzinnej z tytułu utraty żywiciela dla małżonka pozostałego po zmarłym żołnierzu (renciście, inwalidzie) należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
kwestionariusz,
2)
zaświadczenie o wysłudze lat dla celów emerytalnych,
3)
zaświadczenie o zaopatrzeniu pieniężnym zmarłego żołnierza (rencisty, inwalidy),
4)
wyciąg z aktu zgonu żołnierza (rencisty, inwalidy),
5)
zaświadczenie dowódcy jednostki wojskowej lub komendanta wojskowego zakładu leczniczego w sprawie związku śmierci żołnierza ze służbą wojskową, jeżeli renta przysługuje po zmarłym żołnierzu,
6)
orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia w sprawie związku śmierci inwalidy ze służbą wojskową, jeżeli renta przysługuje po zmarłym inwalidzie,
7)
orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia stwierdzające inwalidztwo małżonka, jeżeli to jest warunkiem nabycia prawa do renty rodzinnej,
8)
wyciąg z aktu urodzenia małżonka,
9)
wyciąg z aktu małżeństwa,
10)
zaświadczenie lekarza wojskowego lub lekarza społecznej służby zdrowia, że wdowa była w ciąży w dniu śmierci żołnierza (rencisty, inwalidy), jeżeli to jest warunkiem nabycia prawa do renty rodzinnej,
11)
odpis wyroku sądu, na podstawie którego zmarły żołnierz, rencista lub inwalida był obowiązany do alimentowania rozwiedzionego małżonka, jeżeli wniosek o przyznanie renty rodzinnej zgłasza małżonek rozwiedziony,
12)
zaświadczenie właściwego wydziału prezydium rady narodowej o stanie majątkowym i źródłach dochodu małżonka pozostałego po zmarłym żołnierzu (renciście, inwalidzie).
2.
W zaświadczeniu o stanie majątkowym i źródłach dochodu powinno być w szczególności podane, czy małżonek:
1)
pracował zarobkowo w chwili śmierci żołnierza (rencisty, inwalidy),
2)
posiada gospodarstwo rolne i jaki jest roczny przychód szacunkowy tego gospodarstwa ustalony dla wymiaru podatku gruntowego,
3)
posiada przedsiębiorstwo przemysłowe, handlowe lub rzemieślnicze,
4)
posiada ewentualnie dochody z innych źródeł i jakie.
3.
Stan majątkowy i źródła dochodu małżonka pozostałego po zmarłym żołnierzu mogą być również ustalone na podstawie zaświadczenia dowódcy jednostki wojskowej, w której zmarły żołnierz pełnił ostatnio służbę.
4.
Przyznanie odprawy wdowie po zmarłym żołnierzu następuje na podstawie dokumentów wymienionych w ust. 1, a jeżeli wdowie nie przysługuje renta rodzinna - na podstawie jej wniosku oraz dokumentów wymienionych w ust. 1 pkt 3, 4, 5 i 9.
§  12.
1.
Do wniosku o przyznanie renty rodzinnej i odprawy z tytułu utraty żywiciela dla dzieci, wnuków i rodzeństwa zmarłego żołnierza (rencisty, inwalidy), zwanych w dalszym ciągu "dziećmi", należy dołączyć dokumenty wymienione w § 11 ust. 1 pkt 1 - 6 oraz następujące dokumenty:
1)
wyciąg z aktu urodzenia dziecka,
2)
zaświadczenie szkolne dla dziecka w wieku od 16 do 24 lat, jeżeli uczęszcza do szkoły,
3)
orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia stwierdzające inwalidztwo dziecka oraz czas powstania tego inwalidztwa, jeżeli to jest warunkiem przyznania renty rodzinnej,
4)
dokument przysposobienia dziecka przez zmarłego żołnierza (rencistę, inwalidę), jeżeli renta ma być przyznana dziecku przysposobionemu.
2.
Jeżeli renta rodzinna ma być przyznana dzieciom obcym wziętym na utrzymanie i wychowanie, wymagane są ponadto:
1)
wyciągi z aktów zgonu rodziców dziecka, a jeżeli rodzice dziecka lub jedno z nich żyje - zaświadczenie właściwego wydziału prezydium rady narodowej o stanie majątkowym i źródłach dochodu rodziców, albo
2)
dowód powierzenia żołnierzowi (renciście, inwalidzie) opieki nad dzieckiem przez władzę opiekuńczą.
§  13.
1.
Do wniosku o przyznanie renty rodzinnej i odprawy z tytułu utraty żywiciela dla rodziców zmarłego żołnierza (rencisty, inwalidy) należy dołączyć dokumenty wymienione w § 11 ust. 1 pkt 1 - 6 oraz następujące dokumenty:
1)
wyciągi z aktów urodzenia rodziców,
2)
wyciąg z aktu małżeństwa, jeżeli renta przysługuje matce zmarłego żołnierza (rencisty, inwalidy),
3)
orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia stwierdzające inwalidztwo osoby uprawnionej, jeżeli to jest warunkiem nabycia prawa do renty rodzinnej,
4)
dowód stwierdzający pozostawanie osób uprawnionych do renty na utrzymaniu żołnierza (rencisty, inwalidy) przed jego śmiercią (zaświadczenie organów administracji państwowej lub organów wojskowych, oświadczenie świadków itp.),
5)
zaświadczenie właściwego wydziału prezydium rady narodowej o stanie majątkowym i źródłach dochodu osób uprawnionych do renty.
2.
Przepis § 11 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  14.
Do wniosku o przyznanie dodatku do renty na dzieci należy dołączyć dokumenty wymienione w § 12 ust. 1 pkt 1 - 4 i ust. 2 oraz oświadczenie osoby uprawnionej do renty stwierdzające, że:
1)
na dzieci, na które ma być przyznany dodatek, nie są pobierane zasiłki z innego tytułu przez zainteresowanego lub inne osoby,
2)
dzieci nie pobierają stypendium na studia zagraniczne,
3)
dzieci nie przebywają w zakładach opiekuńczych lub wychowawczych (domy dziecka i młodzieży lub zakłady specjalistyczne), w których pobyt jest nieodpłatny.
§  15.
Do wniosku o przyznanie dodatku do renty z tytułu odznaczenia orderami wymienionymi w art. 18 ust. 1 ustawy należy dołączyć notarialnie uwierzytelniony odpis dokumentu o nadaniu orderu; uwierzytelnienie odpisu może być dokonane również przez dowódcę jednostki wojskowej lub wojskowego komendanta rejonowego.
§  16.
1.
Do wniosku o przyznanie dodatku do rent (za wysługę lat, inwalidzkiej, rodzinnej) dla nie pracujących i nie posiadających poza rentą dochodu z innych źródeł należy dołączyć zaświadczenie właściwego wydziału prezydium rady narodowej o stanie majątkowym i źródłach dochodu uprawnionego do renty.
2.
W zaświadczeniu wymienionym w ust. 1 powinno być podane, czy uprawniony:
1)
pracuje zarobkowo,
2)
posiada gospodarstwo rolne, jaki jest obszar tego gospodarstwa oraz jaki jest jego roczny przychód szacunkowy ustalony dla wymiaru podatku gruntowego,
3)
posiada przedsiębiorstwo przemysłowe, handlowe lub rzemieślnicze,
4)
posiada dochody z innych źródeł i jakie.
3.
Jeżeli uprawniony do renty pracuje zarobkowo, wymagane jest ponadto zaświadczenie zakładu pracy stwierdzające wysokość zarobków.
§  17.
Do wniosku o przyznanie zasiłku pogrzebowego w związku ze śmiercią rencisty, inwalidy lub członka rodziny należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
wyciąg z aktu zgonu osoby, po której przysługuje zasiłek pogrzebowy, a w przypadku gdy o zasiłek pogrzebowy ubiegają się inne osoby aniżeli małżonek, dzieci lub rodzice - ponadto rachunek kosztów pogrzebu,
2)
oświadczenie osoby, która pokryła koszty pogrzebu, że nie pobrała zasiłku pogrzebowego z tytułu zatrudnienia, a jeżeli zasiłek taki pobrała, zaświadczenie zakładu pracy o wysokości wypłaconego zasiłku.
§  18.
1.
Do wniosku o przyznanie zwrotu kosztów przejazdu i przewozu urządzenia domowego w związku z przesiedleniem się członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej lub odprawy należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
zaświadczenie właściwego wydziału prezydium rady narodowej stwierdzające wspólne zamieszkiwanie uprawnionych członków rodziny z żołnierzem (rencistą, inwalidą) bezpośrednio przed jego śmiercią,
2)
dowód zameldowania uprawnionych na pobyt stały w nowym miejscu zamieszkania,
3)
dowód stwierdzający wysokość poniesionych kosztów przewozu urządzenia domowego (kopia listu przewozowego itp.).
2.
Zaświadczenie wymienione w ust. 1 pkt 1 w odniesieniu do uprawnionych członków rodziny pozostałych po zmarłym żołnierzu może wystawić również dowódca jednostki wojskowej, w której zmarły żołnierz pełnił służbę.
§  19.
1.
Zaświadczenia o wysłudze lat dla celów emerytalnych oraz o zaopatrzeniu pieniężnym żołnierzy wystawiają i przekazują organom wymienionym w § 4 właściwe organy wojskowe.
2.
Orzeczenia komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia w sprawie inwalidztwa i w sprawie związku śmierci inwalidy ze służbą wojskową, orzeczenia wojskowych komisji lekarskich w sprawie związku inwalidztwa ze służbą wojskową oraz zaświadczenia w sprawie związku śmierci żołnierza ze służbą wojskową przekazują organom wymienionym w § 4 właściwe komisje lekarskie, dowódcy jednostek wojskowych lub komendanci wojskowych zakładów leczniczych.
3.
Dokumenty nie wymienione w ust. 1 i 2, niezbędne do przyznania zaopatrzenia, obowiązane są dostarczyć osoby zainteresowane organom określonym w § 4.
§  20.
1.
Zaświadczenia o wysłudze lat dla celów emerytalnych wystawiają w stosunku do oficerów organy kadrowe właściwych dowódców posiadających uprawnienia w zakresie wyznaczania oficerów na stanowiska służbowe, a w stosunku do podoficerów - dowódcy jednostek wojskowych uprawnieni do zwalniania podoficerów ze służby wojskowej.
2.
Zaświadczenie o wysłudze lat dla celów emerytalnych powinno stwierdzać:
1)
okresy czynnej służby pełnionej w Ludowym Wojsku Polskim po dniu 22 lipca 1944 r.,
2)
okresy zatrudnienia i inne okresy podlegające zaliczeniu do wysługi lat w myśl art. 8 ust. 2 ustawy

- przy zastosowaniu art. 9 i 10 ustawy.

3.
Obliczenia wysługi lat dla celów emerytalnych dokonują organy wymienione w ust. 1 na dzień podpisania rozkazu o zwolnieniu żołnierza ze służby wojskowej i przesyłają zaświadczenia o tej wysłudze do dowódcy jednostki wojskowej wykonującego rozkaz o zwolnieniu, łącznie z rozkazem. Pozostałą służbę wojskową do dnia wykonania rozkazu o zwolnieniu żołnierza ze służby wojskowej wpisuje do zaświadczenia o wysłudze lat dowódca jednostki wojskowej wykonujący rozkaz o zwolnieniu żołnierza z tej służby.
4.
Obliczenia wysługi lat dla celów emerytalnych żołnierzy zmarłych dokonują organy wymienione w ust. 1 i przesyłają zaświadczenia o tej wysłudze dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz przed śmiercią pełnił służbę.
§  21. 5
Organ wojskowy, właściwy do przyznawania zaopatrzenia emerytalnego jest uprawnione do żądania od osób zainteresowanych dowodów nie wymienionych w niniejszym rozporządzeniu, a mających wpływ na powstanie prawa do zaopatrzenia lub jego wysokość oraz dowodów stwierdzających dalsze istnienie prawa do świadczeń, jak również do badania z urzędu, czy warunki do świadczeń nadal istnieją i kierowania w tym celu osób zainteresowanych do komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia oraz do wojskowej komisji lekarskiej.

Rozdział  IV.

Przyznanie i wymiar zaopatrzenia.

§  22. 6
Zaopatrzenie emerytalne przyznaje i wysokość jego ustala:
1)
Ministerstwo Obrony Narodowej (Departament Finansów):
a)
oficerom wyznaczonym na ostatnio zajmowane stanowiska służbowe przez Ministra Obrony Narodowej,
b)
oficerom wyznaczonym do wykonywania zadań poza wojskiem,
c)
członkom rodzin oficerów wymienionych pod lit. a) i b),
2)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy):
a)
oficerom wojsk wewnętrznych wyznaczonym na ostatnio zajmowane stanowiska służbowe przez Ministra Spraw Wewnętrznych,
b)
oficerom wojsk wewnętrznych wyznaczonym do wykonywania zadań poza wojskiem,
c)
członkom rodzin oficerów wymienionych pod lit. a) i b),
3)
wojskowy komendant wojewódzki, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania żołnierza - żołnierzom oraz członkom rodzin żołnierzy (rencistów, inwalidów) nie wymienionych w pkt 1 i 2.
§  23.
Podziału odprawy określonej w art. 43 ustawy na równe części pomiędzy uprawnione do niej osoby dokonuje się na zasadach przewidzianych dla podziału renty rodzinnej.
§  24.
Przyznane uprawnionym miesięczne świadczenia pieniężne zaokrągla się do pełnego złotego w górę, jeżeli końcówka wynosi powyżej 49 groszy, a w dół, jeżeli końcówka wynosi 49 groszy lub mniej.
§  25.
1. 7
Organ wojskowy, właściwy do przyznawania zaopatrzenia emerytalnego rozpatruje wniosek o przyznanie zaopatrzenia emerytalnego bezzwłocznie po otrzymaniu wniosku wraz z dokumentami i wydaje decyzję najpóźniej w ciągu 14 dni, licząc od dnia otrzymania ostatniego dokumentu lub wyjaśnienia ostatnich okoliczności niezbędnych do wydania decyzji.
2. 8
Decyzja o przyznaniu zaopatrzenia powinna w szczególności określać rodzaj przyznanego zaopatrzenia, powoływać przepisy prawne, na których jest oparta, określać wysokość zaopatrzenia, sposób jego obliczenia i datę rozpoczęcia wypłaty, jeżeli przyznano rentę. Ponadto decyzja powinna zawierać pouczenie o środkach prawnych przysługujących osobie zainteresowanej, jak również pouczenie o jakich okolicznościach mających wpływ na prawo do zaopatrzenia lub jego wysokość osoba uprawniona jest obowiązana zawiadomić organ wojskowy, właściwy do przyznawania zaopatrzenia emerytalnego.
3.
Decyzja odmowna powinna zawierać uzasadnienie odmowy oraz pouczenie o środkach prawnych.
§  26.
Decyzję o przyznaniu zaopatrzenia emerytalnego sporządza się w trzech egzemplarzach, z których jeden doręcza się osobie zainteresowanej, drugi przesyła się do właściwego wydziału prezydium rady narodowej (§ 33) - do wypłaty, a trzeci pozostaje w aktach emerytalnych.
§  27.
1. 9
Organ wojskowy, właściwy do przyznawania zaopatrzenia emerytalnego wydaje rencistom i inwalidom legitymacje, a uprawnionym członkom rodzin odpowiednie zaświadczenia uprawniające do korzystania ze świadczeń wynikających z obowiązujących przepisów.
2.
W razie utraty przez rencistę lub inwalidę prawa do zaopatrzenia legitymacja podlega zwrotowi.
§  28.
1. 10
Jeżeli osoba ubiegająca się o zaopatrzenie nie przedłoży dokumentów wymaganych do przyznania zaopatrzenia w ciągu jednego miesiąca od dnia wezwania jej do przedłożenia tych dokumentów, organ wojskowy, właściwy do przyznawania zaopatrzenia emerytalnego wydaje decyzję odmowną.
2.
Jeżeli nie przedłożenie tych dokumentów nastąpiło z ważnych przyczyn, termin określony w ust. 1 może być przedłużony, najdalej jednak do 6 miesięcy od dnia otrzymania wezwania.
§  29. 11
Jeżeli osoba pobierająca rentę nie przedłoży w oznaczonym terminie żądanych dokumentów, mających wpływ na dalsze istnienie prawa do renty lub jej wysokość, albo bez uzasadnionych przyczyn nie zgłosi się do badania lekarskiego (§ 21), organ wojskowy, właściwy do przyznawania zaopatrzenia emerytalnego wstrzymuje wypłatę renty lub ogranicza jej wysokość.
§  30.
1.
W razie śmierci osoby pobierającej zaopatrzenie albo ponownego powołania jej do wojskowej służby zawodowej lub nadterminowej, prawo do zaopatrzenia ustaje od najbliższego terminu płatności zaopatrzenia przypadającego po zaistnieniu tych okoliczności.
2. 12
Wstrzymanie wypłaty dodatku do renty dla nie pracujących i nie posiadających dochodów z innych źródeł następuje od najbliższego terminu płatności przypadającego po podjęciu zatrudnienia lub osiągnięciu dochodów z innych źródeł.
3. 13
Zawieszenie prawa do renty rodzinnej na czas zatrudnienia uprawnionego lub posiadania dochodu z innych źródeł następuje od najbliższego terminu płatności przypadającego po podjęciu zatrudnienia lub uzyskaniu dochodu z innych źródeł.
4. 14
Zaprzestanie wypłaty świadczeń pieniężnych w przypadku, gdy odpadnie którykolwiek z warunków wymaganych do przyznania zaopatrzenia, jak również w przypadku przewidzianym w § 29 następuje od najbliższego terminu płatności przypadającego po upływie miesiąca od wydania decyzji, z wyjątkiem przypadków uprawniających do pozbawienia prawa do renty z mocą wsteczną.
§  31.
1.
Jeżeli żołnierz uprawniony do renty za wysługę lat i do renty inwalidzkiej po przyznaniu jednej z tych rent wybiera drugą rentę, wypłata wybranej renty następuje od dnia złożenia wniosku o zamianę renty.
2.
Prawo do dodatków do renty przysługuje od dnia powstania tego prawa, nie wcześniej jednak niż od dnia powstania prawa do renty, przy czym dodatki te wypłaca się za okres nie dłuższy niż 3 miesiące wstecz od złożenia wniosku o przyznanie dodatku.
§  32. 15
Osoby pobierające zaopatrzenie obowiązane są zawiadomić organ wojskowy, właściwy do przyznawania zaopatrzenia emerytalnego o wszystkich okolicznościach mających wpływ na dalsze istnienie prawa do zaopatrzenia lub na wysokość otrzymywanych świadczeń pieniężnych z załączeniem odpowiednich dokumentów, a w szczególności:
1)
wszystkie osoby pobierające zaopatrzenie - o przyznaniu z funduszów państwowych innego zaopatrzenia,
2)
osoby pobierające rentę za wysługę lat lub rentę z tytułu inwalidztwa trzeciej grupy, jeżeli inwalidztwo to nie pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz małżonek i rodzice pozostali po zmarłym żołnierzu (renciście, inwalidzie), jak również wszystkie osoby otrzymujące dodatek do renty dla nie pracujących i nie posiadających poza rentą dochodu z innych źródeł:
a)
o podjęciu pracy zarobkowej lub uzyskaniu dochodów z innych źródeł z podaniem wysokości uzyskanych zarobków (dochodów) oraz zmiany w wysokości tych zarobków (dochodów),
b)
o nabyciu lub uzyskaniu w inny sposób gospodarstwa rolnego z podaniem jego obszaru i rocznego przychodu szacunkowego, ustalonego dla wymiaru podatku gruntowego,
c)
o posiadaniu przedsiębiorstwa przemysłowego, handlowego lub rzemieślniczego,
3)
małżonek po zmarłym żołnierzu (renciście, inwalidzie) - o zawarciu związku małżeńskiego,
4)
osoby pobierające rentę rodzinną dla dzieci lub dodatek do renty na dzieci - o śmierci dziecka, zaprzestaniu pobierania nauki w szkołach, zawarciu związku małżeńskiego przez dziecko i innych okolicznościach powodujących utratę prawa do renty rodzinnej lub dodatku na dzieci.

Rozdział  V.

Wypłata świadczeń pieniężnych.

§  33.
Świadczenia pieniężne z tytułu zaopatrzenia emerytalnego wypłaca osobom uprawnionym wydział prezydium rady narodowej właściwy do wypłaty zaopatrzeń przewidzianych w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
§  34. 16
1.
Rentę za wysługę lat i rentę inwalidzką wypłaca się osobie uprawnionej, a jeżeli dla niej ustanowiono opiekuna lub kuratora - opiekunowi lub kuratorowi.
2.
Rentę rodzinną i odprawę wypłaca się:
1)
pozostałemu przy życiu małżonkowi, jeżeli uprawnionymi do renty i odprawy są wyłącznie małżonek i dzieci, nad którymi sprawuje on opiekę,
2)
jednemu z żyjących rodziców, jeżeli uprawnionymi do renty i odprawy są wyłącznie rodzice zmarłego bądź rodzice łącznie z dziećmi zmarłego,
3)
poszczególnym osobom uprawnionym lub osobom sprawującym nad nimi opiekę w razie dokonania podziału renty lub odprawy.
3.
Dodatki do rent oraz zwiększenia renty rodzinnej dla członków rodziny zaliczonych do pierwszej grupy inwalidów i dla sierot zupełnych wypłaca się osobom, którym te dodatki lub zwiększenia przysługują, albo ich opiekunom.
4.
Zasiłek pogrzebowy wypłaca się osobie, która pokryła koszty pogrzebu.
5.
Kwoty z tytułu zwrotu kosztów przejazdu i przewozu urządzenia domowego wypłaca się osobom uprawnionym albo ich opiekunom.
§  35. 17
1. 18
Wstrzymanie wypłaty świadczeń, jeżeli prawo do tych świadczeń uległo zawieszeniu, ustało lub okaże się, że nie istniało, następuje na mocy decyzji organ wojskowy, właściwy do przyznawania zaopatrzenia emerytalnego.
2.
Wydział prezydium rady narodowej wypłacający świadczenia (§ 33) może zawiesić z urzędu ich wypłatę w razie uzyskania wiadomości o śmierci osoby uprawnionej albo o zawarciu małżeństwa przez wdowę lub sierotę pobierające rentę rodzinną. O zawieszeniu wypłaty zawiadamia się niezwłocznie organ wojskowy, właściwy do przyznawania zaopatrzenia emerytalnego przesyłając jednocześnie posiadane dokumenty stanowiące podstawę zawieszenia wypłaty (akt zgonu, akt zawarcia małżeństwa).
§  36.
Do wypłaty zaopatrzeń emerytalnych osobom pozbawionym wolności oraz osobom przebywającym za granicą stosuje się odpowiednio obowiązujące w tym zakresie przepisy o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.

Rozdział  VI.

Koszty postępowania.

§  37.
1.
Koszty postępowania związane z ustaleniem prawa do zaopatrzenia emerytalnego pokrywane są z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
2.
Koszty postępowania związane z wypłatą ustalonych świadczeń pieniężnych pokrywane są z budżetu Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.
§  38.
Do zwrotu kosztów poniesionych przez osoby wzywane przez organy wojskowe w sprawach dotyczących zaopatrzenia emerytalnego stosuje się odpowiednio obowiązujące w tym zakresie przepisy o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.

Rozdział  VII.

Przepisy końcowe.

§  39.
1.
Żołnierze zwolnieni z Ludowego Wojska Polskiego przed dniem 1 lipca 1954 r. oraz wdowy i sieroty po żołnierzach zmarłych przed tą datą, którzy spełniają warunki określone w art. 53 ustawy, składają wnioski o przyznanie zaopatrzenia inwalidzkiego lub renty rodzinnej do wydziałów prezydiów rad narodowych wypłacających im dotychczasowe zaopatrzenie emerytalne (emerytury, pensje wdowie i sieroce).
2.
Utratę zdolności zarobkowej żołnierzy wymienionych w ust. 1 oraz związek przyczynowy tej utraty ze służbą wojskową określa się w oparciu o orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej, wydane na podstawie przepisów obowiązujących do dnia 1 lipca 1954 r.
3.
Orzeczenia wojskowych komisji lekarskich wymienione w ust. 2, jak również ustalenia organów wojskowych w sprawie związku przyczynowego śmierci ze służbą wojskową żołnierzy zmarłych w czasie odbywania służby wojskowej w Ludowym Wojsku Polskim przed dniem 1 lipca 1954 r. nie podlegają rewizji.
4. 19
Wnioski żołnierzy, wdów i sierot wymienionych w ust. 1 właściwe wydziały prezydiów rad narodowych przesyłają wraz z aktami emerytalnymi tych osób do a w stosunku do żołnierzy wojsk wewnętrznych - Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy) a w stosunku do żołnierzy wojsk wewnętrznych - Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy), nie wstrzymując wypłaty dotychczasowego zaopatrzenia.
5. 20
Decyzje Ministerstwa Obrony Narodowej (Departament Finansów) a w stosunku do żołnierzy wojsk wewnętrznych - Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy) o przyznaniu żołnierzom, wdowom lub sierotom wymienionym w ust. 1 zaopatrzenia inwalidzkiego lub renty rodzinnej, przewidzianych w ustawie, stanowią podstawę do wstrzymania przez właściwy wydział prezydium rady narodowej dalszej wypłaty dotychczasowego zaopatrzenia.
6.
Kwoty dotychczasowych uposażeń emerytalnych lub pensji wdowich bądź sierocych, wypłacone osobom wymienionym w ust. 1 za czas, za który przyznano im rentę inwalidzką lub rentę rodzinną, przewidziane w ustawie, podlegają zaliczeniu na poczet tych rent.
§  40.
1. 21
Obliczenia wysługi lat dla żołnierzy zwolnionych ze służby wojskowej przed dniem 1 stycznia 1958 r., którym przysługuje prawo do zaopatrzenia emerytalnego przewidziane w ustawie, dokonuje Ministerstwo Obrony Narodowej (Departament Finansów) a w stosunku do żołnierzy wojsk wewnętrznych - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy) na podstawie:
1)
akt personalnych - w odniesieniu do okresów służby w Ludowym Wojsku Polskim,
2)
dokumentów przedstawionych przez zainteresowanego w odniesieniu do okresów, które podlegają zaliczeniu do wysługi lat w myśl art. 8 ustawy z uwzględnieniem przepisów art. 9 i 10 ustawy.
2.
Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się również do obliczania wysługi lat żołnierzy zmarłych przed dniem 1 stycznia 1958 r., po których pozostali członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej przewidzianej w ustawie.
§  41. 22
1.
Koszty postępowania związane z ustaleniem przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy) prawa do zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy wojsk wewnętrznych pokrywane są z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
Przez orzeczenia wojskowych komisji lekarskich, określone w § 39 ust. 2, w stosunku do żołnierzy wojsk wewnętrznych, rozumie się orzeczenia komisji lekarskich do spraw emerytur i odszkodowań dla funkcjonariuszów bezpieczeństwa publicznego.
§  42.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
2 § 4 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
3 § 4 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
4 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
5 § 21 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
6 § 22 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
7 § 25 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
8 § 25 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
9 § 27 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
10 § 28 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
11 § 29 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
12 § 30 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
13 § 30 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
14 § 30 ust. 4 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
15 § 32 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
16 § 34 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
17 § 35 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
18 § 35 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
19 § 39 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
20 § 39 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
21 § 40 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
22 § 41 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 7 października 1959 r. (Dz.U.59.60.361) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.37.168

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania przy ustalaniu i wypłacie zaopatrzeń emerytalnych żołnierzy zawodowych i nadterminowych oraz ich rodzin.
Data aktu: 27/05/1958
Data ogłoszenia: 21/06/1958
Data wejścia w życie: 21/06/1958