Przekazywanie przez Państwo domów mieszkalnych na własność spółdzielni mieszkaniowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 marca 1957 r.
w sprawie przekazywania przez Państwo domów mieszkalnych na własność spółdzielni mieszkaniowych.

Na podstawie art. 3 ust. 3 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 4, poz. 31) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przekazywanie przez Państwo domów mieszkalnych z nowego budownictwa na własność spółdzielni mieszkaniowych odbywa się na zasadach i w trybie określonym przepisami niniejszego rozporządzenia.
2.
Nabywcami domów mieszkalnych mogą być należące do Związku Spółdzielni Mieszkaniowych spółdzielnie mieszkaniowe (lokatorskie) lub budowlano-mieszkaniowe.
3.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania do przekazywania domów już zamieszkałych oraz domów jednorodzinnych.
§  2.
1.
Domy mieszkalne wraz z gruntami, na których zostały wybudowane, przekazuje się na własność czasową z zastrzeżeniami ich powrotu do Państwa po upływie 80 lat.
2.
Na obszarze m. st. Warszawy, na którym obowiązują przepisy dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279), domy mieszkalne przekazuje się na własność z równoczesnym ustanowieniem dla nabywcy własności czasowej gruntu na okres 80 lat.
§  3.
1.
Rada Ministrów ustala corocznie wykaz domów mieszkalnych, które mogą być przekazane w danym roku kalendarzowym na podstawie niniejszego rozporządzenia, oraz ustala cenę sprzedaży opierając się na przeciętnych rzeczywistych kosztach inwestycji budownictwa mieszkaniowego z uwzględnieniem wartości użytkowej domów.
2.
Rada Ministrów może zamiast wykazu, o którym mowa w ust. 1, ustalić dla wszystkich lub niektórych prezydiów rad narodowych górną granicę ogólnej powierzchni użytkowej domów mieszkalnych, które mogą być przekazane w danym roku kalendarzowym.
§  4.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych i miejskich rad narodowych miast wyłączonych z województw postanawiają o przekazaniu poszczególnych domów w ramach ustaleń Rady Ministrów przewidzianych w § 3.
2.
W wykonaniu postanowienia o przekazaniu (ust. 1) prezydium właściwej miejskiej rady narodowej, a w odniesieniu do domów położonych poza obszarem miast - prezydium właściwej powiatowej rady narodowej zawiera umowy o sprzedaży domu.
3.
Do ważności zawieranych umów wymagana jest forma aktu notarialnego.
4.
W związku ze sprzedażą domów mieszkalnych na podstawie niniejszego rozporządzenia będą pobierane ulgowe opłaty notarialne i sądowe oraz ulgowe należności tytułem podatku od nabycia praw majątkowych według stawek, jakie zostaną ustalone w trybie prawem przepisanym.
§  5.
1.
Państwo może udzielić spółdzielniom nabywającym domy mieszkalne w trybie niniejszego rozporządzenia kredytu do wysokości 80% dla spółdzielni mieszkaniowych (lokatorskich) i 50% dla spółdzielni budowlano-mieszkaniowych.
2.
Okres spłaty kredytu nie może przekraczać 35 lat dla spółdzielni mieszkaniowych (lokatorskich) i 20 lat dla spółdzielni budowlano-mieszkaniowych.
3.
Minister Finansów określi szczegółowe warunki udzielania, zabezpieczenia i spłaty kredytu.
§  6.
Spółdzielnia może zobowiązać się do wykonania w nabywanym domu mieszkalnym we własnym zakresie robót elewacyjnych lub innych robót wykończeniowych, których niewykonanie przed oddaniem domu do użytku jest dopuszczalne w myśl obowiązujących przepisów. W tym przypadku na poczet ceny sprzedaży zalicza się wartość tych robot ustaloną przez strony na podstawie kosztorysu budowy domu.
§  7.
W umowie sprzedaży domu mieszkalnego strony ograniczą odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady ukryte domu tylko do zakresu, w jakim wykonawca robót budowlano montażowych odpowiada wobec inwestora.
§  8.
1.
Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży domów mieszkalnych na podstawie niniejszego rozporządzenia przeznaczone będą na fundusz mieszkaniowy.
2.
Prezydia rad narodowych dysponują środkami funduszu mieszkaniowego uzyskanymi ze sprzedaży domów z własnego budownictwa oraz z gotówkowych wpłat nabywców domów z budownictwa Zakładu Osiedli Robotniczych.
§  9.
1.
W roku 1957 mogą być sprzedane domy mieszkalne w ramach 15% ogólnej powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych wybudowanych w tym roku.
2.
Cenę domów podlegających sprzedaży w roku 1957 ustala się w formie ryczałtu uzależnionego od rozmiarów powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych oraz lokali przeznaczonych na potrzeby handlu i rzemiosła. Powierzchnia innych lokali usługowych nie wpływa na ustalenie wysokości ceny sprzedaży. Wysokość stawki ryczałtowej za 1 m2 powierzchni użytkowej w zależności od lokalizacji i wyposażenia domu określa tabela stanowiąca załącznik do niniejszego rozporządzenia.
3.
W określonej na podstawie ust. 2 cenie sprzedaży domu mieści się również cena gruntu albo zryczałtowany czynsz za cały okres własności czasowej gruntu.
4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych i miejskich rad narodowych miast wyłączonych z województw w postanowieniu o przekazaniu (§ 4 ust. 1) mogą w uzasadnionych przypadkach obniżać lub podwyższać cenę sprzedaży poszczególnych budynków w granicach do 10% stawek ryczałtowych, określonych w tabeli stanowiącej załącznik do niniejszego rozporządzenia.
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej i Ministrowi Finansów.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Lp. Klasyfikacja miast Klasyfikacja budynków i ceny na 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania w złotych
Budynki z nowego budownictwa z urządzeniami technicznymi
grupa S instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania, gazowa instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, gazowa, piece instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, piece
Strefa 1 Miasta powyżej 200 tys. mieszkańców: 2.500 2.400 2.300 2.200 2.100
1. dzielnica centralna
2. dzielnica wokół centrum 2.400 2.300 2.200 2.100 2.000
3. dzielnica dalsza dobrze urządzona 2.300 2.200 2.100 2.000 1.900
4. dzielnica peryferyjna 2.200 2.100 2.000 1.900 1.800
Strefa 2 Miasta od 50 do 200 tys. mieszkańców: 2.400 2.300 2.200 2.100 2.000
1. dzielnica centralna
2. dzielnica śródmiejska 2.300 2.200 2.100 2.000 1.900
3. dzielnica peryferyjna 2.200 2.100 2.000 1.900 1.800
Strefa 3 Miasta poniżej 50 tys. mieszkańców 2.300 2.100 2.000 1.900 1.800
1. dzielnica centralna - śródmiejska
2. dzielnica peryferyjna 2.100 2.000 1.900 1.800 1.700
Uwaga: Podział na strefy i zaliczenie do grupy "S" ustala prezydium miejskiej rady narodowej za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1957.21.103

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przekazywanie przez Państwo domów mieszkalnych na własność spółdzielni mieszkaniowych.
Data aktu: 28/03/1957
Data ogłoszenia: 25/04/1957
Data wejścia w życie: 25/04/1957