Umundurowanie Korpusu Technicznego Pożarnictwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 grudnia 1952 r.
w sprawie umundurowania Korpusu Technicznego Pożarnictwa.

Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 58, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Członkowie Korpusu Technicznego Pożarnictwa otrzymują umundurowanie służbowe na koszt zakładu pracy, w którym pełnią służbę.
2.
Uprawnienie do otrzymania umundurowania powstaje z chwilą zawiązania stosunku służbowego.
§  2.
1.
Wykaz sort mundurowych i czasokres ich zużycia określa tabela, stanowiąca załącznik do rozporządzenia.
2.
Czasokres zużycia umundurowania liczy się od pierwszego dnia miesiąca, w którym zostało wydane.
§  3.
W razie utraty lub zniszczenia umundurowania albo jego części przed upływem czasokresu zużycia w czasie pełnienia służby lub w związku ze służbą bez winy członka Korpusu Technicznego Pożarnictwa, otrzymuje on nowe umundurowanie lub jego części bezpłatnie. W innych przypadkach utraty lub zniszczenia umundurowania albo jego części przed upływem czasokresu zużycia - członek Korpusu Technicznego Pożarnictwa jest obowiązany nabyć nowe umundurowanie lub jego części na koszt własny.
§  4.
W razie przeniesienia członka Korpusu Technicznego Pożarnictwa do innego zakładu pracy prawo do otrzymania nowego umundurowania liczy się od dnia otrzymania umundurowania w poprzednim zakładzie pracy.
§  5.
1.
Umundurowanie wydane członkom Korpusu Technicznego Pożarnictwa podlega zwrotowi po upływie czasokresu zużycia.
2.
W przypadku rozwiązania stosunku służbowego z członkiem Korpusu Technicznego Pożarnictwa bez ważnej przyczyny lub w przypadkach przejścia jego na emeryturę albo śmierci - umundurowanie nie podlega zwrotowi.
3.
W innych przypadkach rozwiązania stosunku służbowego, nie wymienionych w ust. 2, członek Korpusu Technicznego Pożarnictwa obowiązany jest zwrócić umundurowanie; jednakże członek Korpusu Technicznego Pożarnictwa, po upływie roku od wstąpienia do służby w Korpusie, może w przypadkach wyjątkowych za zgodą władzy przełożonej zatrzymać umundurowanie, z tym że obowiązany jest on wówczas uiścić pełną wartość umundurowania z odliczeniem odpowiedniej części tej wartości za czas dotychczasowego używania.
§  6.
Normy oraz gatunek materiałów na poszczególne sorty mundurowe ustala Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej na wniosek Ministra Gospodarki Komunalnej zgłoszony w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Lekkiego.
§  7.
1.
Zakłady pracy wydające umundurowanie obowiązane są prowadzić ewidencję wydanego umundurowania.
2.
Członek Korpusu Technicznego Pożarnictwa otrzymuje kartę mundurową, w której zakład pracy, wydający umundurowanie wpisuje wydane części umundurowania oraz czasokres jego zużycia.
3.
Wzory karty mundurowej oraz zasady ewidencji wydanego umundurowania ustali Komendant Główny Straży Pożarnych za zgodą Ministra Gospodarki Komunalnej.
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Gospodarki Komunalnej i innym zainteresowanym ministrom.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ SORT UMUNDUROWANIA I CZASOKRESU ICH ZUŻYCIA DLA KORPUSU TECHNICZNEGO POŻARNICTWA.

Lp. Przedmiot Ilość Czasokres zużycia w miesiącach
1. Bluza sukienna 1 24
2. Spodnie sukienne bryczesy do butów 1 24
3. Płaszcz sukienny 1 36
4. Czapka sukienna 1 36
5. Buty z cholewami skórzane 1 36
6. Pas główny 1 72
Uwaga: W zamian płaszcza sukiennego może być wydana kurtka sukienna z czasokresem zużycia 36 miesięcy.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024