Prowadzenie ksiąg notarialnych i przechowywanie akt notarialnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 października 1951 r.
o prowadzeniu ksiąg notarialnych i przechowywaniu akt notarialnych.

Na podstawie art. 57 prawa o notariacie (Dz. U. R. P. z 1951 r. Nr 36, poz. 276) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe biura notarialne prowadzą według wzorów ustalonych w załącznikach do niniejszego rozporządzenia następujące księgi:
1)
repertorium,
2)
księgę protestów,
3)
księgę depozytową,
4)
skorowidz alfabetyczny,
5)
dziennik przesyłanych dokumentów,
6)
dziennik korespondencyjny.
2.
Repertorium, księgę protestów i księgę depozytową poświadcza na ostatniej karcie kierownik państwowego biura notarialnego.
§  2.
1.
Do repertorium wciąga się w porządku chronologicznym wszystkie dokonane czynności notarialne z wyjątkiem protestów.
2.
Do księgi protestów wciąga się wszystkie dokumenty oddane do protestu państwowemu biuru notarialnemu.
3.
Na każdym dokumencie sporządzonym przez państwowe biuro notarialne powinien być wymieniony numer, pod którym dokument wpisano do odpowiedniej księgi.
4.
Do dziennika przesyłanych dokumentów wciąga się wnioski i inne pisma przesyłane z urzędu sądom i innym władzom i urzędom państwowym. Inne pisma wychodzące oraz pisma wpływające wciąga się do dziennika korespondencyjnego.
§  3.
Wpisy w księgach powinny być dokonywane we właściwych rubrykach niezwłocznie po ukończeniu czynności. Dane podlegające wpisaniu do księgi, dla których nie ma odpowiedniej rubryki, wciąga się do rubryki zapasowej, a w braku takiej - do rubryki "uwagi".
§  4.
1.
Księgi notarialne prowadzi się według rocznych okresów kalendarzowych.
2.
W repertorium i księdze protestów rubryki pobranych należności sumuje się miesięcznie. Pod podsumowaniem należy wyszczególnić wszystkie wpłacone do właściwego organu finansowego kwoty z powołaniem się na odpowiednie pokwitowania.
§  5.
Księgi państwowych biur notarialnych powinny być trwale oprawione, a stronice ponumerowane.
§  6.
Omyłki w księgach prostuje się przez zakreślenie błędnej treści zapisu czerwonym atramentem w ten sposób, aby zapis zakreślony można było odczytać, oraz przez wpisanie właściwej treści.
§  7.
Prócz ksiąg przewidzianych w rozporządzeniu niniejszym państwowe biura notarialne prowadzą księgi i wykazy, których obowiązek prowadzenia wynika z przepisów szczególnych.
§  8.
Każdy wypis, odpis i wyciąg aktu i protokołu powinien być wciągnięty do repertorium pod osobnym numerem bieżącym. Niezależnie od tego o wydaniu wypisu, odpisu i wyciągu uczynić należy wzmiankę w rubryce "uwagi" pod numerem repertorium, pod którym czynność została zapisana.
§  9.
Państwowe biuro notarialne przechowuje oryginały aktów i protokołów oraz odpisy dokonanych protestów. Po upływie każdego roku kalendarzowego oryginały aktów i protokołów będą oprawione w porządku chronologicznym w jeden lub kilka zeszytów. Odpisy protestów będą przechowywane w porządku chronologicznym w oddzielnych zeszytach.
§  10.
Państwowe biura notarialne przechowują akta, księgi i odpisy protestów z okresu dwóch lat poprzedzających rok bieżący, z okresu zaś wcześniejszego odsyłają do właściwego archiwum; nie odsyłają jednak dokumentów przyjętych na przechowanie. Wydawanie wypisów i odpisów z akt złożonych do archiwum odbywa się na tych samych zasadach. na jakich wydaje wypisy i odpisy państwowe biuro notarialne.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1952 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.59.409

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prowadzenie ksiąg notarialnych i przechowywanie akt notarialnych.
Data aktu: 31/10/1951
Data ogłoszenia: 23/11/1951
Data wejścia w życie: 01/01/1952