Zasady i tryb postępowania w zakresie przejmowania aptek na własność Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 16 kwietnia 1951 r.
w sprawie zasad i trybu postępowania w zakresie przejmowania aptek na własność Państwa.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o przejęciu aptek na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kierownicy aptek, podlegających przejęciu na własność Państwa, obowiązani są w ciągu dwóch tygodni od dnia wejścia w życie rozporządzenia przedstawić prezydium powiatowej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce położenia apteki spis majątku podlegającego przejęciu, sporządzony według stanu na dzień przejęcia apteki pod zarząd państwowy, a także wskazać adres apteki, jej firmę (nazwę) oraz imię, nazwisko i adres jej właściciela, a jeżeli chodzi o aptekę dzierżawioną - również dzierżawcy.
2.
Spis, o którym mowa w ust. 1, powinien w szczególności wymieniać:
1)
wszystkie składniki majątkowe apteki, jak znajdujące się w niej urządzenia i wyposażenie, wartość zapasu towarów znajdujących się w aptece, zapas gotówki w kasie i na kontach bankowych, wierzytelności powstałe w związku z prowadzeniem apteki;
2)
znajdujące się poza apteką urządzenia i wyposażenie apteki oraz towary, stanowiące przedmiot obrotu aptecznego, jeżeli są własnością właściciela (dzierżawcy) apteki, niezależnie od tego, w czyim są posiadaniu;
3)
nabyte przez właściciela (dzierżawcę) w związku z prowadzeniem apteki patenty, licencje, znaki towarowe i użytkowe.
§  2.
1.
Na podstawie danych określonych w § 1 prezydium powiatowej rady narodowej sporządza wykaz położonych na obszarze powiatu aptek, podlegających przejęciu na własność Państwa, oraz ogłasza ten wykaz w dzienniku urzędowym właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Ogłoszenie powinno zawierać adres apteki, jej firmę (nazwę), imię, nazwisko i adres jej właściciela, a jeśli chodzi o aptekę dzierżawioną - również dzierżawcy, a ponadto określenie miejsca i czasokresu udostępnienia spisu, o którym mowa w § 1, do wglądu osobom zainteresowanym.
3.
Nie mają znaczenia drobne niedokładności w treści ogłoszenia, jeżeli z jego całości wynika, o jaką aptekę chodzi.
4.
W ogłoszeniu należy przytoczyć treść § 3.
§  3.
1.
Osoby zainteresowane mogą w ciągu dwóch tygodni od daty ogłoszenia wykazu zgłosić prezydium powiatowej rady narodowej zarzuty, że poszczególne składniki majątkowe lub prawa objęte spisem majątku aptecznego nie podlegają przejęciu na własność Państwa, jak również mogą zgłosić sprostowania danych zawartych w ogłoszonym wykazie. Zarzuty i sprostowania powinny być poparte dowodami.
2.
Właściciele i dzierżawcy aptek obowiązani są w terminie określonym w ust. 1 zgłosić prezydium powiatowej rady narodowej składniki majątkowe i prawa określone w art. 1 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o przejęciu aptek na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 1), które nie zostały objęte spisem (§ 1).
3.
Zgłoszenie określone w ust. 2 powinno wskazywać rodzaj, ilość i dokładne miejsce przechowania przedmiotów, a jeśli chodzi o patenty, licencje oraz prawa do znaków towarowych i użytkowych - właściwe dokumenty lub w razie ich braku - inne dowody stwierdzające istnienie tych praw.
§  4.
Prezydium powiatowej rady narodowej po rozpatrzeniu zgłoszeń, o których mowa w § 3, dokonuje potrzebnych zmian w spisie majątku aptecznego podlegającego przejęciu oraz w treści wykazu (§ 2), a następnie przekazuje całość akt prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  5.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej po rozpatrzeniu spraw przekazanych zgodnie z § 4 przedstawia Ministrowi Zdrowia wniosek o wydanie orzeczenia o przejściu aptek na własność Państwa.
§  6.
Prezydium powiatowej względnie wojewódzkiej rady narodowej powiadamia osoby zainteresowane o zmianach dokonanych w spisie majątku aptecznego lub w wykazie.
§  7. 1
1.
Orzeczenie Ministra Zdrowia o przejęciu apteki na własność Państwa ogłasza się przez wywieszenie na okres miesiąca w lokalu prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Orzeczenie to ustala termin, od którego apteka przechodzi na własność Państwa.
2.
Przepis § 2 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  8. 2
1.
Orzeczenie Ministra Zdrowia o przejęciu apteki na własność Państwa stanowi podstawę do objęcia apteki przez właściwe terytorialnie przedsiębiorstwo aptek.
§  9. 3
Przepisy niniejszego rozporządzenia dotyczące prezydiów powiatowych rad narodowych stosuje się odpowiednio do prezydiów dzielnicowych rad narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi oraz do rad narodowych miast stanowiących powiaty. Przepis Przepisy §§ 5 i 7 stosuje się odpowiednio do Prezydiów Rad Narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1956 r. (Dz.U.56.13.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 maja 1956 r.
2 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1956 r. (Dz.U.56.13.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 maja 1956 r.
3§ 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1956 r. (Dz.U.56.13.67) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 maja 1956 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.23.182

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb postępowania w zakresie przejmowania aptek na własność Państwa.
Data aktu: 16/04/1951
Data ogłoszenia: 26/04/1951
Data wejścia w życie: 26/04/1951