Planowy przerób mąki w piekarniach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 16 lutego 1951 r.
w sprawie planowego przerobu mąki w piekarniach.

Na podstawie art. 2 ust. 2 i art. 8 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 46, poz. 341 i z 1950 r. Nr 49, poz. 447) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przerób mąki w piekarniach odbywa się zgodnie z planami wypieku pieczywa, ustalanymi w trybie i według zasad określonych w niniejszym rozporządzeniu.
§  2.
Plany wypieku pieczywa ustalają prezydia powiatowych rad narodowych, a w miastach stanowiących powiaty miejskie oraz w m. st. Warszawie i w m. Łodzi - prezydia rad narodowych tych miast.
§  3.
Plan wypieku sporządza się na okresy miesięczne. W granicach planu miesięcznego ustala się szczegółowe plany dziesięciodniowe.
§  4.
1.
Plan wypieku pieczywa ustala ogólny rozmiar wypieku z uwzględnieniem asortymentu pieczywa i przydziału mąki. W planie określa się rozmiar wypieku pieczywa oddzielnie dla jednostek gospodarki uspołecznionej prowadzących piekarnie oraz oddzielnie dla ogółu piekarń prywatnych.
2.
Zadania dla poszczególnych piekarń prywatnych ustalają władze cechowe.
§  5.
1.
Przy ustalaniu planu wypieku pieczywa bierze się pod uwagę zdolność produkcyjną piekarń, zapotrzebowanie na pieczywo na terenie objętym planem, dane o sprzedaży pieczywa w okresach poprzednich oraz szczególne okoliczności mogące wywołać zwiększenie lub zmniejszenie zapotrzebowania na pieczywo w okresie, którego plan dotyczy.
2.
Zadania, wynikające z planu, powinny być ustalone proporcjonalnie do zdolności produkcyjnej piekarń z uwzględnieniem opłacalności wypieku poszczególnych rodzajów pieczywa.
§  6.
Przed ustaleniem miesięcznego planu wypieku pieczywa należy zasięgnąć opinii właściwych jednostek gospodarki uspołecznionej oraz władz cechowych.
§  7.
1.
Zadania, wynikające z szczegółowego planu wypieku pieczywa, powinny być podane do wiadomości osób prowadzących piekarnie co najmniej na 3 dni przed okresem, którego plan dotyczy. W przypadku zmiany planu (§ 8) termin zawiadomienia może być krótszy.
2.
Sposób zawiadomienia określi władza ustalająca plan.
§  8.
Plan wypieku pieczywa powinien ulec zmianie w przypadku:
1)
zmiany zapotrzebowania na pieczywo,
2)
gdy się okaże, że ustalony plan albo zadania wynikające z jego wykonania dla poszczególnych piekarń ustalone zostały w rozmiarze za wysokim lub za niskim.
§  9.
1.
Osoby prowadzące piekarnie obowiązane są do prowadzenia ksiąg wypieku i obrotu pieczywa według wzoru ustalonego przez Ministra Handlu Wewnętrznego.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, obowiązane są składać władzy ustalającej plan sprawozdania ze sprzedaży pieczywa w okresie objętym planem szczegółowym w terminie 3 dni od zakończenia okresu.
§  10.
1.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do piekarń położonych w gminach wiejskich oraz w miastach liczących poniżej 20.000 mieszkańców.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą uchwalić rozciągnięcie przepisów niniejszego rozporządzenia na miejscowości wymienione w ust. 1.
§  11.
1.
Rozporządzenie nie dotyczy wypieku pieczywa w piekarniach znajdujących się pod zarządem lub w użytkowaniu wojska i organów służby bezpieczeństwa.
2.
Przewidziane w niniejszym rozporządzeniu plany wypieku pieczywa w piekarniach innych, niż wymienione w ust. 1, nie mogą obejmować zamówień wojskowych lub organów służby bezpieczeństwa.
§  12.
Rozporządzenie nie dotyczy pieczywa przygotowanego w gospodarstwie domowym dla własnego użytku i oddanego do wypieku w piekarni.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.14.115

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Planowy przerób mąki w piekarniach.
Data aktu: 16/02/1951
Data ogłoszenia: 14/03/1951
Data wejścia w życie: 14/03/1951