Wewnętrzna organizacja, sposób urzędowania i tryb postępowania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY PAŃSTWA
z dnia 12 października 1950 r.
w sprawie wewnętrznej organizacji, sposobu urzędowania i trybu postępowania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym.

Na podstawie art. 12 ust. 2 dekretu z dnia 16 listopada 1945 r. o utworzeniu i zakresie działania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 41, poz. 374) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Zadaniem Komisji Specjalnej i jej delegatur jest rozpoznawanie spraw, określonych w art. 1 i 6 dekretu z dnia 16 listopada 1945 r. o utworzeniu i zakresie działania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym (nazywanego w dalszym ciągu niniejszych przepisów w skrócie "dekretem").
§  2.
Komisja Specjalna i jej delegatury nie rozpoznają spraw przeciw nieletnim, którzy w chwili popełnienia przestępstwa nie mieli ukończonych 17 lat życia.
§  3.
Rozpoznawanie spraw w Komisji Specjalnej i jej delegaturach odbywa się bez udziału obrońcy.

Rozdział  2.

Komisja Specjalna.

§  4.
Rada Państwa mianuje Przewodniczącego Komisji Specjalnej, jego zastępcę oraz 7 członków.
§  5.
Przewodniczący Komisji Specjalnej kieruje całokształtem prac Komisji i jej delegatur oraz sprawuje nad nimi ogólny nadzór.
§  6.
Przewodniczący Komisji Specjalnej rozpoznaje skargi na czynności zastępcy i członków Komisji oraz na czynności przewodniczącego i członków delegatur.
§  7.
W razie przeszkody w urzędowaniu Przewodniczącego Komisji Specjalnej wszystkie jego uprawnienia przysługują jego zastępcy.
§  8.
Uchwały Komisji Specjalnej zapadają zwykłą większością głosów przy udziale Przewodniczącego lub jego zastępcy oraz co najmniej 4 członków Komisji. W razie równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
§  9.
Uchwały Komisji wymaga:
1)
przedstawienie Radzie Państwa projektu zmian niniejszych przepisów o wewnętrznej organizacji, sposobie urzędowania oraz trybie postępowania Komisji Specjalnej,
2)
ustalanie wytycznych orzecznictwa Komisji i jej delegatur,
3)
rozpoznanie innych spraw przedstawionych Komisji przez jej Przewodniczącego.
§  10.
1.
Komisja Specjalna orzeka w składzie trzech członków, wyznaczonych przez Przewodniczącego Komisji.
2.
W sprawach rozpoznawanych w trybie art. 11 ust. 3 dekretu Komisja Specjalna orzeka w rozszerzonym składzie pięciu członków wyznaczonych przez Przewodniczącego Komisji.
3.
Orzeczenia Komisji Specjalnej zapadają większością głosów.
§  11.
Komisja Specjalna orzeka:
a)
w sprawach o korupcję, łapownictwo, powodowanie paniki w celu szkodzenia interesom mas pracujących,
b)
w sprawach, w których prokurator złożył wniosek o zakaz pobytu sprawcy w województwie jego dotychczasowego miejsca zamieszkania,
c)
w innych sprawach, które prokurator ze względu na szczególne okoliczności skieruje do Komisji Specjalnej.
§  12.
1.
Z posiedzenia składu orzekającego Komisji Specjalnej spisuje się protokół, który podpisuje przewodniczący składu orzekającego oraz protokolant.
2.
Orzeczenia podpisują wszyscy członkowie składu orzekającego.

Rozdział  3.

Delegatury Komisji Specjalnej.

§  13.
1.
Delegatury Komisji Specjalnej składają się z przewodniczącego oraz 2-5 członków, mianowanych za zgodą Przewodniczącego Komisji Specjalnej przez prezydia wojewódzkich rad narodowych, a w m. st. Warszawie i m. Łodzi - przez prezydia rad narodowych tych miast.
2.
Na czele delegatury stoi przewodniczący.
§  14.
Przewodniczący delegatury ustanawia na czas przeszkody w urzędowaniu jednego z członków delegatury swoim zastępcą.
§  15.
1.
Delegatury orzekają w składzie trzech członków wyznaczonych przez przewodniczącego delegatury.
2.
Przepisy § 10 ust. 3 i § 12 stosuje się odpowiednio do delegatur.
§  16.
1.
Delegatury orzekają w sprawach wymienionych w art. 1 i 6 dekretu, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych do rozpoznania Komisji Specjalnej.
2.
W szczególności delegatury orzekają w sprawach o przywłaszczenie mienia społecznego, spekulację, potajemny ubój, nielegalny garbunek skór i potajemne gorzelnictwo.

Rozdział  4.

Organy Komisji Specjalnej i jej delegatur.

§  17.
1.
Organami Komisji Specjalnej są:

Biura:

a) Orzecznictwa,

b) Nadzoru,

c) Ogólno-Administracyjne.

Referaty:

a) Kadr,

b) Socjalny.

2.
Przewodniczący Komisji Specjalnej mianuje i zwalnia dyrektorów biur oraz określa tryb mianowania i zwalniania innych pracowników organów Komisji Specjalnej.
§  18.
Biuro Orzecznictwa przygotowuje sprawy dla składów orzekających Komisji Specjalnej oraz opracowuje zlecone mu zagadnienia z zakresu orzecznictwa.
§  19.
Biuro Nadzoru przygotowuje sprawy w zakresie nadzoru nad orzecznictwem delegatur oraz opracowuje zlecone mu zagadnienia z zakresu nadzoru nad czynnościami delegatur.
§  20.
Biuro Ogólno-Administracyjne wykonuje prace w zakresie spraw: organizacyjno-administracyjnych, budżetowych, finansowych, gospodarczych, sprawozdawczości i statystyki, kancelaryjnych i archiwum.
§  21.
Referat Kadr wykonuje prace w zakresie spraw osobowych oraz szkolenia ideologicznego i zawodowego pracowników Komisji Specjalnej i jej delegatur.
§  22.
Referat Socjalny załatwia sprawy socjalne pracowników Komisji Specjalnej i jej delegatur.
§  23.
Organizację i zakres działania organów delegatur Komisji Specjalnej oraz tryb mianowania i zwalniania pracowników tych organów określa Przewodniczący Komisji Specjalnej.

Rozdział  5.

Przepisy końcowe.

§  24.
Członkowie Komisji Specjalnej i jej delegatur składają przed objęciem urzędu ślubowanie według roty przewidzianej dla sędziów i prokuratorów.
§  25.
Do próśb o ułaskawienie stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania karnego z tym, że uprawnienia zastrzeżone sądowi przysługują odpowiednio Komisji Specjalnej i jej delegaturom.
§  26.
Do wznowienia postępowania stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania karnego, przy czym o wznowieniu postępowania w sprawach rozpoznanych przez delegatury orzeka Komisja Specjalna w składzie trzech członków, a w sprawach rozpoznanych przez Komisję Specjalną - skład orzekający złożony z pięciu członków Komisji.
§  27.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Państwa z dnia 18 czerwca 1947 r. w sprawie ustalenia przepisów dotyczących wewnętrznej organizacji, sposobu urzędowania i trybu postępowania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 244).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.47.429

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wewnętrzna organizacja, sposób urzędowania i tryb postępowania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym.
Data aktu: 12/10/1950
Data ogłoszenia: 21/10/1950
Data wejścia w życie: 21/10/1950