Wynagrodzenie pedagogicznych i wychowawczych pracowników kontraktowych w szkołach, zakładach i na kursach podległych Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 sierpnia 1950 r.
w sprawie wynagrodzenia pedagogicznych i wychowawczych pracowników kontraktowych w szkołach, zakładach i na kursach podległych Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego.

Na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 4 kwietnia 1950 r. o stosunkach służbowych nauczycieli szkół i zakładów naukowych podległych Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 140) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zasady zawierania umów określone w rozporządzeniu niniejszym stosuje się do pracowników kontraktowych zatrudnionych w szkołach, zakładach i na kursach podległych Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego.

Rozdział  I

Wynagrodzenie pracowników zajętych w pełnym wymiarze godzin.

§  2.
1.
Przez pracowników kontraktowych zajętych w pełnym wymiarze godzin należy rozumieć pracowników zatrudnionych na podstawie umowy w takiej liczbie godzin pracy w tygodniu, jaką przepisy szczególne określają jako obowiązkowy wymiar zajęć odpowiednich pracowników mianowanych.
2.
Pracownicy kontraktowi zajęci w pełnym wymiarze godzin otrzymują wynagrodzenie miesięczne, równające się uposażeniu odpowiednich pracowników mianowanych, lecz według grup wynagrodzenia określonych w niniejszym rozporządzeniu.
§  3.
1.
Kwalifikowani wychowawcy świetlic i internatów otrzymują wynagrodzenie równające się uposażeniu grupy 4, a jeśli posiadają przepisane kwalifikacje dla nauczycieli otrzymują wynagrodzenie na zasadach ustalonych w niniejszym rozporządzeniu dla nauczycieli tych szkół, w których pracują, i zależnie od posiadanych kwalifikacji nauczycielskich.
2.
Niewykwalifikowani wychowawcy świetlic i internatów otrzymują wynagrodzenie równające się uposażeniu grupy 5.
§  4.
1.
Kwalifikowani nauczyciele, z wyjątkiem nauczycieli wymienionych w § 5, posiadający zakończone przepisanymi egzaminami studia wyższe, otrzymują wynagrodzenie równające się uposażeniu grupy 2.
2.
Kwalifikowani nie posiadający studiów wyższych oraz niewykwalifikowani, lecz posiadający studia wyższe, nauczyciele, z wyjątkiem nauczycieli wymienionych w § 5, otrzymują wynagrodzenie równające się uposażeniu grupy 3.
§  5.
1.
Kwalifikowani nauczyciele technikum dla robotników wysuniętych oraz zakładów kształcenia nauczycieli szkół zawodowych (wyższych kursów dla nauczycieli szkół zawodowych), posiadający ukończone przepisanymi egzaminami studia wyższe, otrzymują wynagrodzenie równające się uposażeniu grupy 1.
2.
Kwalifikowani nie posiadający studiów wyższych oraz niewykwalifikowani, lecz posiadający studia wyższe, nauczyciele technikum dla robotników wysuniętych oraz zakładów kształcenia nauczycieli szkół zawodowych (wyższych kursów dla nauczycieli szkół zawodowych) otrzymują wynagrodzenie równające się uposażeniu grupy 2.
§  6.
Niewykwalifikowani nauczyciele otrzymują wynagrodzenie równające się uposażeniu grupy 4.
§  7.
1.
Kwalifikowani nauczyciele zawodu (instruktorzy) i asystenci otrzymują wynagrodzenie równające się uposażeniu grupy 3.
2.
Niewykwalifikowani nauczyciele zawodu (instruktorzy) i asystenci otrzymują wynagrodzenie równające się uposażeniu grupy 5.
§  8.
Komendanci i instruktorzy hufców szkolnych "Służba Polsce" otrzymują wynagrodzenie równające się uposażeniu grupy 4.
§  9.
Prezes Rady Ministrów może na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego przyznać na okres do odwołania nauczycielowi (wychowawcy, nauczycielowi zawodu), posiadającemu należyte przygotowanie ideologiczne i osiągającemu dobre wyniki w pracy pedagogicznej i społecznej, uposażenie według grupy wyższej od przysługującej mu na podstawie §§ 3 - 8 niniejszego rozporządzenia, nie wyższe jednak niż grupa 1.
§  10.
Dyrektorzy i ich zastępcy, z wyjątkiem zastępców dyrektorów do spraw administracyjnych, oraz kierownicy: szkół, kursów, instytutów, technikum, zakładów zbiorczych, ośrodków szkolenia zawodowego, wydziałów, zajęć praktycznych, warsztatów oraz kierownicy internatów i świetlic - otrzymują wynagrodzenie na zasadach przewidzianych dla nauczycieli (wychowawców).
§  11.
Pracownicy kontraktowi zajęci w pełnym wymiarze godzin mają prawo do odpowiednich dodatków uposażeniowych przysługujących na podstawie obowiązujących przepisów prawnych mianowanym nauczycielom, nauczycielom zawodu, asystentom, kierownikom i wychowawcom internatów oraz świetlic, komendantom i instruktorom hufców szkolnych "Służba Polsce", dyrektorom i ich zastępcom, z wyjątkiem zastępców dyrektorów do spraw administracyjnych, oraz kierownikom: szkół, kursów, instytutów, technikum, zakładów zbiorczych, wydziałów, zajęć praktycznych i warsztatów.
§  12.
Pracownicy kontraktowi, o których mowa w §§ 10 i 11, otrzymują za godziny przekraczające obowiązkowy wymiar zajęć, dodatkowe wynagrodzenie w wysokości i na zasadach ustalonych dla pracowników mianowanych, zajmujących takie same stanowiska.

Rozdział  II.

Tryb zawierania umów.

§  13.
1.
Stosunek pracy kontraktowego personelu w szkołach, zakładach i na kursach podległych Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego ma charakter umowny.
2.
Umowę zawiera się w sposób określony w § 14 i na warunkach wyszczególnionych we wzorze umowy, dołączonym do niniejszego rozporządzenia jako załącznik Nr 1.
§  14.
1.
Z pracownikami, zatrudnionymi na warunkach określonych we wzorze umowy, podanym w załączniku Nr 1, i wynagradzanymi zgodnie z postanowieniami niniejszego rozporządzenia, nie należy spisywać umów w pełnym brzmieniu podanym w załączniku Nr 1, lecz po ustnym omówieniu z pracownikami warunków umowy należy wystawić pismo angażujące do pracy według wzoru podanego w załączniku Nr 2. Doręczenie pracownikowi pisma angażującego według wzoru Nr 2 (wystawionego przez władzę upoważnioną do zawarcia umów) jest dowodem zawarcia umowy na warunkach określonych w załączniku Nr 1.
2.
W razie zawarcia umowy za zgodą Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego na warunkach odmiennych, niż to jest określone we wzorze umowy podanym w załączniku Nr 1, należy spisać umowę w pełnym brzmieniu.
§  15.
1.
Władzą powołaną do zawierania umów z pracownikami, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, jest Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego lub Dyrektor Okręgowy Szkolenia Zawodowego zależnie od tego, której z tych władz szkoła lub zakład bezpośrednio podlega.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego i Dyrektor Okręgowy Szkolenia Zawodowego mogą upoważnić do zawierania umów dyrektorów odpowiednich szkół lub zakładów, wtedy jednak umowa podlega zatwierdzeniu przez władzę, która dała upoważnienie do jej zawarcia.
3.
W celu zatwierdzenia umowy dyrektor szkoły lub zakładu przesyła do władzy zatwierdzającej odpis pisma angażującego do pracy wraz z dowodem doręczenia tegoż pisma pracownikowi. O zatwierdzeniu lub odmowie zatwierdzenia władza zatwierdzająca zawiadamia pisemnie dyrektora, który następnie zawiadamia o tym również pisemnie pracownika.
§  16.
1.
Umowy z pracownikami zatrudnionymi w pełnym wymiarze godzin mogą być zawierane na czas nie określony lub na czas określony, nie dłuższy niż okres jednego roku szkolnego.
2.
Nauczycielowi, który pracował przez cały rok szkolny, przysługuje wynagrodzenie za okres ferii letnich.
3.
Nauczycielowi, który pracował krócej niż rok szkolny, lecz co najmniej przez okres równy jednemu półroczu szkolnemu, przysługuje wynagrodzenie za okres równy połowie okresu ferii letnich.
4.
Umowę na czas określony zawiera się na okres, za który przysługuje nauczycielowi wynagrodzenie.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

UMOWA

o pracę zawarta w ............................................

dnia ..................... 19... r. między ...................

..............................................................

działającym w imieniu Skarbu Państwa jako pracodawcą a Ob.

........................................... jako pracownikiem.

1. Ob. .....................................................

zwany w dalszej treści niniejszej umowy pracownikiem przyjmuje

na siebie od dnia .................... 19... r. do dnia

.................... 19... r.*) obowiązki (nauczyciela,

nauczyciela zawodu, asystenta, dyrektora, z-cy dyrektora,

kierownika wydziału, kierownika warsztatu, kierownika

internatu, wychowawcy internatu, kierownika świetlicy,

wychowawcy w świetlicy) w ....................................

(nazwa szkoły i miejscowości)

w wymiarze .......... godzin ........... zajęć tygodniowo (w

pełnym wymiarze zajęć obowiązujących mianowanych nauczycieli,

wychowawców, kierowników itd.).

2.
Pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie ustalone obowiązującymi przepisami w sprawie wynagrodzenia pedagogicznych i wychowawczych pracowników kontraktowych w szkołach, zakładach i na kursach podległych Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego. Wynagrodzenie będzie wypłacane miesięcznie z góry przez czas trwania umowy. W razie podróży służbowych lub delegacji przysługuje pracownikowi należność według norm obowiązujących dla pracowników państwowych.
3.
W razie niemożności pełnienia obowiązków wskutek powołania do pełnienia czynności obywatelskich, nałożonych przepisami prawa publicznego, albo też wskutek wykluczenia od zajęć przez władzę sanitarną dla zapobieżenia rozwleczeniu choroby zaraźliwej, pracownik zachowuje przez okres 3 miesięcy prawo do wynagrodzenia zmniejszonego o kwoty otrzymywane ze Skarbu Państwa na skutek powołania do pełnienia wyżej wymienionych obowiązków obywatelskich albo też wykluczenia od zajęć przez władze sanitarne. We wszystkich wymienionych wyżej wypadkach niemożności pełnienia obowiązków prawo do wynagrodzenia gaśnie przed upływem 3 miesięcy, jeżeli w ciągu tych 3 miesięcy umowa niniejsza ulegnie rozwiązaniu wskutek upływu czasu, na który ją zawarto. W razie powołania na przeszkolenie lub ćwiczenia wojskowe, jak również w razie powołania do odbycia zasadniczej służby wojskowej-prawo do wynagrodzenia określonego w punkcie 2 normują przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 46).
4.
Pracownik zobowiązuje się ściśle stosować do ustaw, regulaminów, instrukcji i innych przepisów, obowiązujących personel pedagogiczny szkół, kursów i zakładów, podległych Prezesowi Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, oraz wykonywać zarządzenia właściwych władz przełożonych.
5.
W razie uchybienia warunkom umowy mogą być nałożone na pracownika kary pieniężne do wysokości 10% wynagrodzenia, niezależnie od możności stosowania innych rygorów. Kary pieniężne potrącane będą przy wypłacie wynagrodzenia z zastrzeżeniem, że potrącenie nie może przekroczyć 10% wynagrodzenia, przypadającego do wypłaty po dokonaniu innych, ustawowo dozwolonych potrąceń.
6.
Rozwiązanie stosunku pracy z niniejszej umowy następuje:
a)
wskutek upływu czasu, na który umowę zawarto,
b)
w razie przyjęcia pracownika do służby o charakterze publiczno-prawnym, z dniem poprzedzającym dzień, od którego będzie przysługiwało pracownikowi uposażenie służbowe na podstawie nominacji,
c)
rozwiązanie stosunku pracy w związku z powołaniem do służby wojskowej normują przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 46).

Po upływie 3 miesięcy niepełnienia obowiązków z powodu choroby lub nieszczęśliwego wypadku właściwa władza szkolna może uznać umowę za rozwiązaną**).

Umowa niniejsza może być rozwiązana przez pracodawcę natychmiast, jeśli pracownik dopuści się zaniedbania lub czynu podlegającego ściganiu w drodze karno-sądowej, bądź też stanowiącego występek służbowy w rozumieniu przepisów dotyczących stosunków służbowych pracowników państwowych. Zawiadomienie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika powinno być umotywowane i doręczone pracownikowi na piśmie.

Rozwiązanie stosunku pracy następuje z chwilą doręczenia zawiadomienia i równocześnie pracownik traci prawo do określonego w punkcie 2 wynagrodzenia.

O ile rozwiązanie umowy dokonane zostało nie przez władzę naczelną, pracownikowi służy prawo odwołania się w ciągu 14 dni do władzy bezpośrednio przełożonej. Orzeczenie tej władzy jest ostateczne. Złożenie odwołania nie wstrzymuje skutków rozwiązania umowy, jednak w przypadku uwzględnienia odwołania pracownikowi służy prawo żądania przywrócenia go do pełnienia obowiązków na warunkach niniejszej umowy, przy czym wynagrodzenie przypadające od chwili doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu pracy winno być pracownikowi wypłacone.

7.
W razie rozwiązania stosunku pracy pracownik obowiązany będzie zwrócić otrzymane zaliczki i uregulować zaciągnięte względem pracodawcy zobowiązania pieniężne i inne.
8.
Dla wszystkich sporów, jakie mogą wyniknąć z niniejszej umowy, będą w pierwszej instancji kompetentne sądy rzeczowo właściwe mające siedzibę w .........

....................................

(podpis pracownika)

.....................................

(podpis pracodawcy)

______

*) W umowach zawartych na czas nie określony zamiast słów "do dnia ......... 19... r." należy napisać "do odwołania".

**) W umowach zawartych na czas nie określony należy wstawić dodatkowo klauzulę o następującej treści: "po uprzednim wypowiedzeniu umowy przez pracodawcę lub pracownika. Wypowiedzenie dokonane być winno na piśmie i doręczone najpóźniej na 3 miesiące przed końcem kwartału kalendarzowego".

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

.................................

w ...............................

Nr ..............................

Sprawa: .................... - zatrudnienie.

............. dnia .................... 19... r.

Obywatel(ka)

.................................

.................................

w ...............................

Powołuję Obywatela(kę) za Jego (Jej) zgodą do pracy w

..............................................................

(nazwa szkoły lub zakładu)

na okres od dnia .................... do dnia ...............*)

w charakterze kontraktowego ..................................

(nauczyciela, wychowawcy itd.)

na warunkach określonych w umowie wzorcowej podanej w załączniku Nr 1 do zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego z dnia 20 czerwca 1950 r. w sprawie wynagradzania pedagogicznych i wychowawczych pracowników kontraktowych w szkołach, zakładach i na kursach podległych Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego, a w szczególności:

1.
z obowiązkiem pełnienia zajęć w wymiarze ......... godzin zasadniczych i ......... godzin nadliczbowych tygodniowo w okresie od dnia ......... do dnia .........*),
2.
z wynagrodzeniem miesięcznym (za pełny wymiar zajęć obowiązkowych) równającym się uposażeniu grupy ......... wraz z odpowiednimi dodatkami przysługującymi nauczycielom mianowanym,
3.
oraz wynagrodzeniem za godziny nadliczbowe w wysokości ......... zł miesięcznie za jedną godzinę nadliczbową tygodniowo,
4.
z zastrzeżeniem, że w okresie pierwszych trzech miesięcy od daty doręczenia niniejszego pisma umowa może być rozwiązana wobec odmowy zatwierdzenia jej przez Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego (Dyrektora Okręgu Szkolenia Zawodowego). W tym przypadku rozwiązanie umowy następuje z końcem miesiąca, w którym Obywatel zostanie zawiadomiony o odmowie zatwierdzenia umowy przez Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego (dyrektora okręgu szkolenia zawodowego, dyrektora dep. szkolenia zawodowego ministerstwa przemysłowego).

W celu objęcia obowiązków służbowych zgłosi się Obywatel(ka) w .........

....................................

(podpis odpowiedniej władzy)

______

*) W umowach zawartych na czas nie określony zamiast słów "do dnia ......... 19... r." należy napisać "do odwołania".

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.41.366

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wynagrodzenie pedagogicznych i wychowawczych pracowników kontraktowych w szkołach, zakładach i na kursach podległych Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego.
Data aktu: 11/08/1950
Data ogłoszenia: 19/09/1950
Data wejścia w życie: 19/09/1950, 01/01/1950