Nadzór państwowy nad ogrodami zoologicznymi.

USTAWA
z dnia 4 kwietnia 1950 r.
o nadzorze państwowym nad ogrodami zoologicznymi.

Art.  1.

Wszelkie urządzenia stałe, służące do utrzymania zwierząt dzikich dla celów dydaktycznych, naukowo-badawczych i badawczo-hodowlanych (ogrody zoologiczne, zwierzyńce i zakłady pokrewne, zwane w dalszym ciągu ustawy ogrodami zoologicznymi), podlegają nadzorowi Ministra Oświaty.

Art.  2.

Minister Oświaty w wykonaniu nadzoru:

1)
ustala sieć ogrodów zoologicznych,
2)
ustala plan zaopatrzenia ogrodów zoologicznych w potrzebne okazy i wypowiada się w sprawach pomocy finansowej,
3)
wydaje wiążące wskazówki w zakresie prowadzenia ogrodów zoologicznych i ich planu hodowlanego,
4)
ustala kwalifikacje fachowe, wymagane od kierowników ogrodów zoologicznych i przyznaje uprawnienia do ich prowadzenia,
5)
organizuje wymianę oraz import i eksport zwierząt dzikich w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego i innymi właściwymi władzami,
6)
sprawuje kontrolę nad prowadzeniem tych zakładów.
Art.  3.

Minister Oświaty może zarządzić zamknięcie ogrodu zoologicznego, jeżeli nie odpowiada on celowi.

Art.  4.
1.
Kierownikiem ogrodu zoologicznego może być tylko osoba posiadająca uprawnienia, przewidziane w art. 2 pkt 4.
2.
Minister Oświaty w przypadku stwierdzenia uchybień fachowych może cofnąć kierownikowi czasowo lub na stałe uprawnienia do prowadzenia ogrodu zoologicznego.
Art.  5.
1.
Organem Ministra Oświaty w zakresie nadzoru nad ogrodami zoologicznymi jest Inspektorat Nadzoru nad Ogrodami Zoologicznymi, zwany nadal Inspektoratem.
2.
Na czele Inspektoratu stoi naczelny inspektor, powołany przez Ministra Oświaty.
3.
Organizację i szczegółowy zakres czynności Inspektoratu określi Minister Oświaty.
Art.  6.
1.
W przypadku stwierdzenia niewłaściwych warunków trzymania danego gatunku zwierząt lub niefachowego obchodzenia się z nimi inspektor naczelny może zarządzić niezwłoczne przeniesienie ich do innych ogrodów zoologicznych lub na odpowiednie tereny, gdzie pozostaną aż do poprawy warunków hodowlanych u poprzedniego posiadacza.
2.
W przypadku stwierdzenia fachowych uchybień ze strony kierownika ogrodu zoologicznego naczelny inspektor może zawiesić go w jego funkcjach i wystąpić z wnioskiem o czasowe lub stałe cofnięcie uprawnień do prowadzenia ogrodu zoologicznego (art. 4 ust. 2).
Art.  7.
1.
Warunki zamiany, zakupu i sprzedaży importowanych i eksportowanych zwierząt dzikich podlegają zatwierdzeniu Inspektoratu.
2.
Nabywanie, zbywanie i wymiana zwierząt przez ogrody zoologiczne jak również przenoszenie zwierząt na odległość ponad 50 km odbywać się może tylko za zezwoleniem Inspektoratu.
Art.  8.

Przepisów ustawy nie stosuje się do:

1)
parków narodowych i rezerwatów przyrody,
2)
urządzeń i zwierząt dzikich, stanowiących własność administracji lasów państwowych,
3)
zakładów, które prowadzą hodowlę zwierząt dzikich w związku ze swoją produkcją (wytwarzanie szczepionek, preparatów itp.) bądź spełnianiem innych zadań dla potrzeb lecznictwa i zapobiegania chorobom,
4)
zakładów, należących do instytutów naukowo-badawczych, które określi Minister Oświaty.
Art.  9.

Ustawa nie narusza przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr 77, poz. 673 i Nr 114, poz. 975, z 1928 r. Nr 26, poz. 229, z 1932 r. Nr 26, poz. 229, Nr 60, poz. 573 i Nr 67, poz. 622, z 1934 r. Nr 110, poz. 976, z 1938 r. Nr 27, poz. 245 oraz z 1948 r. Nr 49, poz. 373) oraz uprawnień Ministra Leśnictwa, wynikających z przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 180).

Art.  10.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Oświaty.

Art.  11.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024