Wygasanie i cofanie koncesji na prowadzenie garbarń, zakładów do solenia i suszenia skór surowych oraz niektórych fabryk obuwia lub pasów transmisyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU LEKKIEGO
z dnia 1 października 1949 r.
w sprawie wygasania i cofania koncesji na prowadzenie garbarń, zakładów do solenia i suszenia skór surowych oraz niektórych fabryk obuwia lub pasów transmisyjnych. *

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 19 sierpnia 1946 r. o koncesjonowaniu garbarń, zakładów do solenia i suszenia skór surowych oraz niektórych fabryk obuwia lub pasów transmisyjnych (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 250) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, co następuje:
§  1.
Koncesja udzielona na podstawie art. 1 i 2 dekretu z dnia 19 sierpnia 1946 r. o koncesjonowaniu garbarń, zakładów do solenia i suszenia skór surowych oraz niektórych fabryk obuwia lub pasów transmisyjnych (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 250):
1)
wygasa w przypadku:
a)
upływu terminu ważności koncesji,
b)
zrzeczenia się koncesji przez koncesjonariusza,
c)
pozbycia się przez koncesjonariusza przedsiębiorstwa objętego koncesją lub przekazania go do prowadzenia osobie trzeciej;
2)
może być cofnięta w przypadku:
a)
niedotrzymania któregokolwiek z warunków zawartych w dokumencie koncesyjnym,
b)
nieuruchomienia bez uzasadnionej przyczyny koncesjonowanego przedsiębiorstwa w ciągu 3 miesięcy od dnia doręczenia dokumentu koncesyjnego albo nieuzasadnionego wstrzymania ruchu przedsiębiorstwa przez okres 1 miesiąca,
c)
nieustanowienia w terminie zastępcy posiadającego ustawowe warunki samoistnego prowadzenia danego przemysłu (odpowiedzialnego kierownika), jeżeli koncesjonariuszem jest osoba prawna lub osoba nie posiadająca pełnej zdolności do działań prawnych, albo jeżeli przedsiębiorstwo objęte koncesją prowadzone jest na rachunek spadkobierców w myśl art. 40 prawa przemysłowego (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr 53, poz. 468) lub na rachunek masy upadłości albo spadku nieobjętego,
d)
uznania koncesjonariusza winnym przestępstwa w trybie dekretu z dnia 16 listopada 1945 r. (Dz. U. R. P. Nr 53, poz. 302) z późniejszymi zmianami,
e)
utraty praw publicznych i obywatelskich praw honorowych orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwo popełnione z chęci zysku lub z innych niskich pobudek,
f)
prawomocnego skazania koncesjonariusza za występek skarbowy popełniony z winy umyślnej, jeżeli występek ten popełniony został w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa objętego koncesją,
g)
stwierdzonego przez władzę skarbową zalegania koncesjonariusza z zapłatą wymierzonego ostatecznie w administracyjnym toku instancji podatku, pozostającego w związku z prowadzeniem danego przedsiębiorstwa, przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.
§  2.
Przepisy § 1 pkt 2 lit. d), e), f) i g) stosuje się także wówczas, gdy czynów tam oznaczonych dopuścił się spólnik jawny spółki posiadającej koncesję, członek zarządu osoby prawnej będącej koncesjonariuszem albo ustanowiony zastępca (odpowiedzialny kierownik przedsiębiorstwa).
§  3.
W razie śmierci koncesjonariusza koncesja nie wygasa w przypadkach określonych w art. 40 prawa przemysłowego.
§  4.
W przypadku wygaśnięcia koncesji właściwa władza wyda zarządzenie niezwłocznego zamknięcia zakładu przemysłowego.

W przypadku cofnięcia koncesji właściwa władza zarządzi zamknięcie zakładu przemysłowego w oznaczonym terminie, który nie może być krótszy niż 1 miesiąc i dłuższy niż 3 miesiące od daty doręczenia zarządzenia.

§  5.
W razie śmierci odpowiedzialnego kierownika przedsiębiorstwa (§ 1 pkt 2) lit. c) albo utraty przez niego zdolności do działań prawnych lub uznania go przez właściwe władze za nieodpowiedniego, ustanowienie zastępcy powinno być zakomunikowane właściwej władzy w terminie dwu tygodni licząc od dnia śmierci poprzednika lub wydania prawomocnego orzeczenia sądowego o utracie zdolności do działań prawnych albo od dnia doręczenia koncesjonariuszowi decyzji właściwej władzy o uznaniu odpowiedzialnego kierownika za nieodpowiedniego.
§  6.
Władzą właściwą w rozumieniu niniejszego rozporządzenia jest Minister Przemysłu Lekkiego.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z upływem 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 11 sierpnia 1958 r. rozporządzenie traci moc w stosunku do jednostek gospodarki nie uspołecznionej, które na mocy przepisów ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz.U.58.45.224) obowiązane są uzyskać zezwolenia, zgodnie z § 33 pkt 16 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1958 r. w sprawie zezwoleń na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz.U.58.49.242).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.58.453

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wygasanie i cofanie koncesji na prowadzenie garbarń, zakładów do solenia i suszenia skór surowych oraz niektórych fabryk obuwia lub pasów transmisyjnych.
Data aktu: 01/10/1949
Data ogłoszenia: 15/11/1949
Data wejścia w życie: 30/11/1949