Kursy Przygotowawcze do szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 3 czerwca 1949 r.
w sprawie Kursów Przygotowawczych do szkół wyższych.

Na podstawie art. 82 i 85 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządzam, co następuje:
§  1.
Tworzy się kursy przygotowawcze do szkół wyższych pod nazwą "Studium przygotowawcze do szkół wyższych".
§  2.
Studium przygotowawcze do szkół wyższych trwa 2 lata. Na drugim roku studium dzieli się programowo na wydziały: humanistyczny i matematyczno-przyrodniczy. Zależnie od ilości słuchaczy studium może być podzielone organizacyjnie na oddziały.
§  3.
1.
Kierownikiem studium jest dyrektor studium.
2.
Dyrektora i zastępców dyrektora studium powołuje i odwołuje Minister Oświaty.
§  4.
1.
Organem doradczym dyrektora studium jest rada studium, w której skład wchodzą wykładający na studium. Przewodniczącym rady studium jest dyrektor.
2.
Dla poszczególnych oddziałów studium mogą być zorganizowane rady oddziałów studium. Radzie oddziału przewodniczy dyrektor studium lub powołany przez niego członek rady oddziału.
§  5.
1.
Warunkiem przyjęcia na studium przygotowawcze jest:

1) ukończenie 18 lat, a nieprzekroczenie 27 lat życia,

2) a) wykazanie się co najmniej 3-letnią pracą zawodową w charakterze robotnika w zakładzie pracy publicznym lub prywatnym lub też pracą w rodzinnym gospodarstwie rolnym albo

b) wykazanie się co najmniej dwuletnią aktywną pracą społeczną;

3) skierowanie na kurs przygotowawczy przez Ministerstwo Oświaty lub inną centralną instytucję państwową, której podlega zakład pracy, zatrudniający kandydata.

2.
Nadto na kurs przygotowawczy przyjmowani są kandydaci, skierowani przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
3.
Kandydatów na studium obowiązuje złożenie egzaminu wstępnego z wynikiem pomyślnym.
§  6.
Egzamin wstępny odbywa się w formie kursu selekcyjnego.

Celem kursu selekcyjnego jest sprawdzenie, czy kandydat posiada zasadnicze uzdolnienia do studiów wyższych, czy jego przygotowanie jest wystarczające do rozpoczęcia nauki na kursie przygotowawczym.

§  7.
1.
Słuchaczy przyjmuje dyrektor studium.
2.
Słuchaczy studium, którzy pomyślnie ukończyli pierwszy rok studiów, rada studium kwalifikuje na właściwy, ze względu na uzdolnienia i przygotowanie słuchacza, wydział programowy studium.
3.
Życzenia słuchacza uwzględnia się, jeżeli przebieg nauki słuchacza na I roku studium wykazał uzdolnienia do studiów w obranym przez niego kierunku.
§  8.
Przyjęcie kandydata bezpośrednio na II rok studium może nastąpić w miarę wolnych miejsc po sprawdzeniu jego przygotowania i uzdolnień przez powołaną przez Ministra Oświaty w tym celu komisję.
§  9.
Po ukończeniu II roku studium słuchacz składa egzamin końcowy przed komisją egzaminacyjną, powołaną przez Ministra Oświaty na wniosek dyrektora studium.

Komisja egzaminacyjna kwalifikuje absolwenta na wydział szkoły wyższej, odpowiadający programowo wydziałowi kursu, na który kandydat uczęszczał, uwzględniając w miarę możliwości życzenia absolwenta, jego stosunki osobiste i rodzinne oraz ilość miejsc na danym wydziale, przeznaczonych dla absolwentów studium.

§  10.
Rada studium może słuchacza, który nie ukończył pomyślnie I roku studium lub nie złożył egzaminu końcowego, skierować do odpowiedniej klasy państwowej trzyletniej szkoły średniej ogólnokształcącej dla dorosłych o ustroju semestralnym (gimnazjum i liceum dla dorosłych) lub szkoły zawodowej lub na kurs kształcący zawodowo. Skierowania dokonuje Rada studium w porozumieniu z przedstawicielami kuratorium okręgu szkolnego, wyznaczonym przez kuratora danego okręgu. Skierowanie to zastępuje egzamin wstępny do państwowej trzyletniej szkoły średniej dla dorosłych o ustroju semestralnym (gimnazjum i liceum dla dorosłych) lub do szkoły zawodowej albo też na kurs kształcący zawodowo.
§  11.
Szczegółowe przepisy o organizacji i programach studiów na studium przygotowawczym do szkół wyższych i egzaminach określi Minister Oświaty.
§  12.
Oprócz państwowych kursów przygotowawczych do szkół wyższych kursy takie mogą być również zakładane przez upoważnione do tego przez Ministra Oświaty instytucje społeczne, przy czym mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 11 marca 1932 r. o prywatnych szkołach oraz zakładach naukowych i wychowawczych (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 343).

Bezpośredni nadzór nad niepaństwowymi kursami przygotowawczymi sprawuje Minister Oświaty.

Przepisów rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 7 czerwca 1932 r. o prywatnych szkołach oraz zakładach naukowych i wychowawczych (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 473) nie stosuje się do niepaństwowych kursów przygotowawczych do szkół wyższych.

§  13.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Oświaty z dnia 20 czerwca 1948 r. w sprawie organizacji i programów studiów wstępnych w szkołach wyższych (Dz. U. R. P. Nr 34, poz. 234) z tym, że egzaminy końcowe, przewidziane w § 12 tego rozporządzenia, składane być mogą do dnia 20 września 1949 r.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1949 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.36.266

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kursy Przygotowawcze do szkół wyższych.
Data aktu: 03/06/1949
Data ogłoszenia: 20/06/1949
Data wejścia w życie: 01/07/1949