Opłaty, należne od dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 17 maja 1949 r.
w sprawie opłat, należnych od dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.

Na podstawie art. 4 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o obowiązku uiszczenia opłat przez dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 408) w porozumieniu z Ministrem Skarbu zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Należności z tytułu opłat, wymierzonych dłużnikom b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej, podlegają z mocy niniejszego rozporządzenia spłacie:
1)
jeżeli należność nie przekracza 10 kwintali żyta - w 5 równych ratach rocznych;
2)
jeżeli należność przekracza 10 kwintali żyta - w 10 równych ratach rocznych.
2.
Pierwsza rata z tytułu opłat, których wymiar doręczono przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, płatna jest do dnia 1 października 1949 r.
3.
Pierwsza rata z tytułu opłat, których wymiar będzie doręczony po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia, płatna jest:
1)
jeżeli doręczenie wymiaru nastąpi przed 1 września - do najbliższego 1 października tegoż roku;
2)
jeżeli doręczenie wymiaru nastąpi w okresie od 1 września do 30 listopada - do 31 grudnia tegoż roku;
3)
jeżeli doręczenie wymiaru nastąpi po 30 listopada - do 1 października roku następnego.
4.
Raty następne płatne są do dnia 1 października każdego roku.
§  2.
Opłata należna od dłużników, którzy w czasie okupacji niemieckiej zostali pozbawieni przez okupanta użytkowania swoich gospodarstw, podlega zmniejszeniu do sumy, jaką należałoby wymierzyć od kwoty zadłużenia w b. Funduszu Obrotowym Reformy Rolnej przy pominięciu należności z tytułu oprocentowania za okres pozbawienia użytkowania. Okres ten ustalają władze administracji ogólnej na podstawie znajomości lokalnych stosunków, uwzględniając tylko pełne lata i półrocza; ułamki roku mniejsze od półrocza pomija się.
§  3.
1.
W przypadkach trudności płatniczych, wywołanych wyjątkowymi okolicznościami, jak nieurodzaj, pożar, śmierć, ciężka choroba, można dłużnikowi odroczyć termin płatności raty na okres do 2 lat lub rozłożyć zapadłą ratę na terminy płatności rat następnych, przypadających w okresie 3 lat.
2.
Odroczenie lub rozłożenie na raty może objąć najwyżej dwie raty i nie powoduje przedłużenia ustalonego okresu spłaty należności - chyba że w przypadkach wyjątkowych udzieli się dłużnikowi przedłużenia okresu spłaty należności odpowiednio do udzielanego mu odroczenia terminu płatności lub rozłożenia zapadłej raty na dalsze terminy płatności.
3.
Za czas odroczenia lub rozłożenia na raty nie pobiera się odsetek zwłoki.
§  4.
1.
Ulg, wyszczególnionych w §§ 2 i 3, udzielają właściwe terytorialnie wojewódzkie władze administracji ogólnej na wniosek dłużnika, przy czym okoliczności, uzasadniające zastosowanie ulg, winny być stwierdzone zaświadczeniem właściwego terytorialnie zarządu gminnego.
2.
Wnioski o przyznanie ulg należy zgłaszać do wojewódzkich władz administracji ogólnej:
1)
gdy chodzi o ulgi, przewidziane w § 2 - za pośrednictwem powiatowych władz administracji ogólnej;
2)
gdy chodzi o ulgi, przewidziane w § 3 - za pośrednictwem właściwych oddziałów Państwowego Banku Rolnego.
§  5.
1.
Administrację opłat prowadzi Państwowy Bank Rolny.
2.
Państwowy Bank Rolny uprawniony jest do pobierania od dłużników dodatku za administrację w wysokości ustalonej za administrację należności Państwowego Funduszu Ziemi. Uprawnienie to nie służy jednak Państwowemu Bankowi Rolnemu w razie wpłacenia przez dłużnika jednorazowo całej należności w czasie do dnia płatności pierwszej raty.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.34.252

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opłaty, należne od dłużników b. Funduszu Obrotowego Reformy Rolnej.
Data aktu: 17/05/1949
Data ogłoszenia: 28/05/1949
Data wejścia w życie: 28/05/1949