Wykonanie obowiązku szkolnego przez młodocianych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 9 kwietnia 1949 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty oraz z Ministrem Przemysłu i Handlu o wykonaniu obowiązku szkolnego przez młodocianych.

Na podstawie art. 19 i 20 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. R. P. z 1924 r. Nr 65, poz. 636, z 1926 r. Nr 93, poz. 538, z 1931 r. Nr 101, poz. 773, z 1945 r. Nr 43, poz. 236 i z 1948 r. Nr 27, poz. 182) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy art. 6 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet o przyjmowaniu do pracy tylko tych młodocianych, którzy przedstawią dowód wykonania obowiązku szkolnego, obowiązują na obszarze całego Państwa.
2.
Za dowód wykonania obowiązku szkolnego uważa się świadectwo ukończenia 7 klas szkoły podstawowej, a w braku takiego świadectwa - zaświadczenie wydane przez kierownika szkoły podstawowej, że młodociany uczęszczał do szkoły przez lat siedem.
§  2.
1.
Młodociani, którzy zostali przyjęci do pracy, obowiązani są uczęszczać do publicznej średniej szkoły zawodowej lub szkoły przemysłowej.
2.
Pracodawca obowiązany jest żądać od młodocianego pracownika, ucznia, terminatora, lub praktykanta dowodu stwierdzającego, że zapisał się i uczęszcza do publicznej średniej szkoły zawodowej lub szkoły przemysłowej, albo zaświadczenia, że z braku miejsca został na dany rok szkolny zwolniony od obowiązku uczęszczania do szkoły. Zaświadczenia te powinny być przechowywane przez pracodawcę w aktach młodocianego.
§  3.
1.
Na początku każdego roku szkolnego młodociani zgłaszają się do publicznej średniej szkoły zawodowej lub szkoły przemysłowej w miejscu swego zamieszkania lub zatrudnienia.
2.
Wykaz publicznych średnich szkół zawodowych, zatwierdzony przez państwowe władze szkolne, ogłaszają zarządy gmin (miejskich i wiejskich).
§  4.
1.
Młodociany, zgłaszający się do szkoły, a nie przyjęty z braku wolnych miejsc w szkołach danej miejscowości, otrzymuje zaświadczenie o zgłoszeniu się do nauki. Zaświadczenia te wydawać będą dyrekcje publicznych średnich szkół zawodowych, upoważnione przez kuratoria okręgów szkolnych.
2.
Zaświadczenie o zgłoszeniu się do nauki jest dowodem zwolnienia młodocianego od obowiązku uczęszczania do szkoły w danym roku szkolnym.
§  5.
Pracodawca obowiązany jest zwolnić młodocianego od pracy na osiemnaście godzin tygodniowo niezależnie od tego, czy nauka w szkole odbywa się w godzinach pracy młodocianego, czy też poza tymi godzinami.
§  6.
Godziny nauki w publicznej średniej szkole zawodowej lub w szkole przemysłowej mogą być wykorzystane zależnie od planu lekcji w szkole w ciągu 3 do 6 dni w tygodniu.
§  7.
1.
Uczęszczanie młodocianego na naukę stwierdza dyrekcja szkoły w wydanej mu książeczce obecności.
2.
Pracodawca obowiązany jest kontrolować regularne odbywanie przez młodocianego nauki, sprawdzając książeczkę obecności i stwierdzać kontrolę podpisem w sposób i w terminie oznaczonym przez władze szkolne.
§  8.
1.
Pracodawca obowiązany jest przesyłać właściwemu obwodowemu inspektorowi pracy do dnia 15 maja każdego roku wykaz zatrudnionych młodocianych według stanu na dzień 1 maja oraz do dnia 31 października - według stanu na dzień 15 października.
2.
Władze szkolne i dyrektorzy publicznych średnich szkół zawodowych oraz dyrektorzy szkół przemysłowych mają prawo zapoznać się z tymi wykazami w inspektoratach pracy celem sprawdzenia, czy wszyscy pracujący młodociani wypełniają obowiązek uczęszczania na naukę.
§  9.
Do dnia 31 grudnia 1951 r. można przyjmować do pracy bez przedstawienia dowodu wykonania obowiązku szkolnego tych młodocianych, którzy nie uczęszczali przez siedem lat do szkoły powszechnej z przyczyn spowodowanych wojną.
§  10.
Wykonanie obowiązku szkolnego przez młodocianych umysłowo niedorozwiniętych, głuchoniemych i niewidomych uregulują odrębne przepisy.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 31 grudnia 1924 r. o wykonaniu obowiązku szkolnego przez młodocianych (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr 4, poz. 40).

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ MŁODOCIANYCH

zatrudnionych w zakładzie pracy według stanu na dzień ...................
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Lp. Nazwisko i imię Data urodzenia Adres Miejsce zamieszkania rodziców lub opiekunów z podaniem ich imion i nazwisk Data przyjęcia do pracy Dokumenty, na podstawie których został przyjęty do pracy:

a) świadectwo

urodzenia,

b) zezwolenie

władzy

rodzicielskiej

lub

opiekuńczej,

c) świadectwo

lekarskie,

d) zezwolenie

inspektora

pracy,

e) świadectwo

szkolne

Rodzaj zawartej umowy:

a) o pracę,

b) o naukę

oraz rodzaj

pracy

młodocianego

(specjalność,

branża)

Daty kolejnych badań lekarskich Wysokość wynagrodzenia wg umowy i ewentualne zmiany Nazwa i adres szkoły, do której uczęszcza młodociany, względnie szkoły, od której otrzymał zaświadczenie o zgłoszeniu się do nauki Nr akt osobowych młodocianego Data rozwiązania umowy Uwagi Inspektora Pracy

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.28.207

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie obowiązku szkolnego przez młodocianych.
Data aktu: 09/04/1949
Data ogłoszenia: 09/05/1949
Data wejścia w życie: 09/05/1949