Rejonizacja hodowli koni poszczególnych ras i typów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 2 kwietnia 1949 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej w sprawie rejonizacji hodowli koni poszczególnych ras i typów.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 13 marca 1934 r. o nadzorze nad hodowlą koni (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 23, poz. 154) zarządza się, co następuje:
§  1.
Obszar Państwa dzieli się na następujące okręgi hodowli koni:
1)
okręg południowo-wschodni - lekkiego konia szlachetnego, obejmujący województwa: krakowskie, lubelskie, rzeszowskie oraz powiaty: bielski, cieszyński i pszczyński województwa śląskiego, iłżecki, jędrzejowski, kielecki, opatowski, pińczowski, sandomierski, buski i włoszczowski województwa kieleckiego;
2)
okręg centralny - szlachetnego konia poznańskiego, obejmujący województwo poznańskie oraz powiaty: bytowski, człuchowski, miastecki, słupski, szczecinecki, wałecki i złotowski województwa szczecińskiego; gdyński, kartuski, kościerski, lęborski i morski województwa gdańskiego; brodnicki, bydgoski, chojnicki, lipnowski, nowomiejski, aleksandrowski, rypiński, sępoleński, szubiński, świecki, tucholski, włocławski i wyrzyski województwa pomorskiego; ciechanowski, działdowski, gostyniński, grójecki, makowski, mławski, ostrołęcki, ostrowski, płocki, płoński, przasnyski, pułtuski, radzymiński, sierpecki i węgrowski województwa warszawskiego; łomżyński i wysoko mazowiecki województwa białostockiego; konecki, kutnowski, łaski, łęczycki, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, rawski, sieradzki i wieluński województwa łódzkiego; częstochowski i radomski województwa kieleckiego; głogowski, górowski, kożuchowski, lubiński, milicki, namysłowski, oleśnicki, szprotawski, sycowski, trzebnicki, wołowski, żagański i żarski województwa wrocławskiego;
3)
okręg dwukierunkowy konia szlachetnego i zimnokrwistego, obejmujący województwo śląskie z wyjątkiem powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego; województwo wrocławskie z wyjątkiem powiatów: głogowskiego, górowskiego, kożuchowskiego, lubińskiego, milickiego, namysłowskiego, oleśnickiego, szprotawskiego, sycowskiego, trzebnickiego, wołowskiego, żagańskiego i żarskiego; województwo szczecińskie z wyjątkiem powiatów: bytowskiego, człuchowskiego, miasteckiego, słupskiego, szczecineckiego, wałeckiego i złotowskiego; województwo gdańskie z wyjątkiem powiatów: gdyńskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego i morskiego; powiaty: chełmiński, grudziądzki, inowrocławski, toruński i wąbrzeski województwa pomorskiego; całe województwo olsztyńskie; województwo białostockie z wyjątkiem powiatów: łomżyńskiego i wysoko mazowieckiego; powiaty: grodzisko-mazowiecki, garwoliński, miński, siedlecki, sochaczewski, sokołowski i warszawski województwa warszawskiego; powiaty brzeziński, łowicki, łódzki i skierniewicki województwa łódzkiego; powiat kozienicki województwa kieleckiego.
§  2.
Dla poszczególnych, wymienionych w § 1, okręgów hodowli koni uznaje się konie niżej określonych ras i typów za odpowiednie do hodowli:
1)
dla okręgu południowo-wschodniego - lekkiego konia szlachetnego: konie czystej i półkrwi arabskiej, pełnej i półkrwi angielskiej, czystej i półkrwi anglo-arabskiej, konie ras węgierskich półkrwi i ich pochodne (z wyjątkiem noniusów), konie rasy lippizańskiej, gorącokrwiste konie pospolite krajowe, koniki, mierzyny i hucuły, przy czym do najodpowiedniejszych do hodowli należą: konie półkrwi arabskiej i anglo-arabskiej, szlachetne konie ras węgierskich i ich pochodne, a w szczególności Shagya i Furioso;
2)
dla okręgu centralnego - szlachetnego konia poznańskiego: konie czystej i półkrwi arabskiej, pełnej i półkrwi angielskiej oraz czystej i półkrwi anglo-arabskiej, konie ras: trakeńskiej, wschodnio-pruskiej i beberbeckiej oraz konie poznańskie i gorącokrwiste typów pospolitych, przy czym do najodpowiedniejszych do hodowli należą konie: poznańskie, trakeńskie i wschodnio-pruskie;
3)
dla okręgów dwukierunkowego konia szlachetnego i zimnokrwistego - konie ras i typów:
a)
dla kierunku konia szlachetnego: konie wymienione w pkt 2, przy czym dla województwa olsztyńskiego za najodpowiedniejsze do hodowli uznaje się konie trakeńskie i wschodnio-pruskie, a dla województwa śląskiego i wrocławskiego konie oldenburskie;
b)
dla kierunku konia zimnokrwistego: konie ras ciężkich pociągowych; francuskich, niemieckich, brabansońskiej pinzgauerskiej (noryckiej) - wszystkie wagi do 750 kg, döle i północno-szwedzkiej (gudbrandsdalskiej) oraz ich pochodne, przy czym dla województw białostockiego i olsztyńskiego za najodpowiedniejsze do hodowli uznaje się konie rasy döle i północno-szwedzkiej (gudbrandsdalskiej).
§  3.
Rasy i typy, nie wymienione w § 2 jako odpowiednie dla poszczególnych okręgów hodowlanych, uznaje się dla tych okręgów za nieodpowiednie pod względem hodowlanym.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 20 lipca 1936 r., wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych o uznaniu pewnych ras i typów koni za nieodpowiednie pod względem hodowlanym dla niektórych obszarów Państwa (Dz. U. R. P. Nr 61, poz. 449).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.24.168

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejonizacja hodowli koni poszczególnych ras i typów.
Data aktu: 02/04/1949
Data ogłoszenia: 28/04/1949
Data wejścia w życie: 28/04/1949