Jednorazowa wpłata na rzecz funduszu A Społecznego Funduszu Oszczędnościowego.

DEKRET
z dnia 29 września 1948 r.
o jednorazowej wpłacie na rzecz funduszu A Społecznego Funduszu Oszczędnościowego.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 25 czerwca 1948 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 33, poz. 223) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

Celem przyspieszenia rozwoju gospodarki narodowej wprowadza się jednorazową wpłatę na rzecz Społecznego Funduszu Oszczędnościowego, utworzonego na zasadzie przepisów ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 74 i Nr 36, poz. 256).

Art.  2.

Do jednorazowej wpłaty obowiązani są uczestnicy funduszu A będący podatnikami podatku obrotowego.

Art.  3.

Jednorazowa wpłata stanowi dodatkową składkę oszczędnościową, o którą podwyższa się roczny wkład oszczędnościowy uczestnika funduszu A za rok kalendarzowy 1948.

Art.  4.

Od jednorazowej wpłaty wolne są:

1)
osoby, przedsiębiorstwa i instytucje wymienione w art. 3 ustawy o obowiązku społecznego oszczędzania,
2)
przedsiębiorstwa prowadzące w imieniu i na rachunek własny sprzedaż wyłącznie artykułów spożywczych, a także, gdy przedsiębiorstwa te prowadzą również sprzedaż innych artykułów, jeżeli obroty ze sprzedaży takich artykułów nie przekraczają 10% ogólnych obrotów przedsiębiorstw,
3)
zakłady rzemieślnicze, zatrudniające w okresie marzec-wrzesień 1948 r. najwyżej jednego członka rodziny oraz jednego pracownika najemnego, a gdy chodzi o zakłady złotnicze -najwyżej jednego członka rodziny; uczniów zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych na podstawie pisemnej umowy o naukę, zarejestrowanej w izbie rzemieślniczej, nie uważa się za pracowników.
Art.  5.

Podstawę obliczenia jednorazowej wpłaty stanowi obrót w rozumieniu art. 15 i 16 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 3, poz. 23 i z 1948 r. Nr 12, poz. 94) osiągnięty przez uczestnika funduszu A Społecznego Funduszu Oszczędnościowego za miesiąc marzec-wrzesień 1948 r.

Art.  6.

Wysokość jednorazowej wpłaty wynosi:

1)
1% - od obrotów zakładów rzemieślniczych,
2)
3% - od obrotów:

A) lekarzy, lekarzy weterynarii, lekarzy dentystów i techników dentystycznych, felczerów, położnych oraz pielęgniarek dyplomowanych,

B) wszelkiego rodzaju młynów i wiatraków oraz przedsiębiorstw przemysłowych ze sprzedaży w imieniu i na rachunek własny wytworzonych przez te przedsiębiorstwa następujących towarów:

a) mydła, proszków do prania, skórgumy, papy, kosmetyków i past,

b) piwa, wina, namiastek kawowych i musztardy,

c) kafli,

d) klejów roślinnych, farb i lakierów,

e) wszelkiego rodzaju produktów przemiałowych.

Jeżeli przedsiębiorstwa wymienione pod lit. B) wytwarzają także inne towary, 3% stawka ma zastosowanie do wszystkich obrotów tych przedsiębiorstw.

3)
5% - od obrotów:
a)
adwokatów, obrońców sądowych, inżynierów oraz techników,
b)
wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw gastronomicznych, usługowych i budowlanych,
4)
10% - od obrotów podlegających opodatkowaniu podatkiem obrotowym według stawki podatku przewidzianej w art. 17 ust. 1 pkt 6 dekretu o podatku obrotowym,
5)
1,5% - od wszystkich nie wymienionych w punktach poprzedzających obrotów.
Art.  7.

Jednorazowa wpłata na rzecz funduszu A Społecznego Funduszu Oszczędnościowego płatna jest bez wezwania władzy w terminie do dnia 31 października 1948 r.

Art.  8.

Wszelkie decyzje, ustalające i zmieniające rozmiar obowiązku podatkowego w podatku obrotowym, powodują odpowiednie ustalenia bądź zmiany w jednorazowej wpłacie.

Art.  9.

Do spraw objętych niniejszym dekretem mają odpowiednie zastosowanie przepisy ustawy o obowiązku społecznego oszczędzania z dnia 30 stycznia 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 74 i Nr 36, poz. 256).

Art.  10.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Skarbu w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Art.  11.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024