Zm.: ustawa z dnia 19 lipca 1939 r. o izbach rzemieślniczych i ich związku.

DEKRET
z dnia 21 kwietnia 1948 r.
o zmianie ustawy z dnia 19 lipca 1939 r. o izbach rzemieślniczych i ich związku.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 9 marca 1948 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 107) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

W ustawie z dnia 19 lipca 1939 r. o izbach rzemieślniczych i ich związku (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 434) wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia:

1)
W art. 4 ust. 1:
a)
dodaje się nowy pkt 4a w brzmieniu:

"4a) czuwanie nad wykonywaniem przepisów o ochronie pracy uczniów zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych.";

b)
pkt 15 otrzymuje brzmienie:

"15) sprawowanie nadzoru nad cechami i ich związkami".

2)
W art. 5 ust. 1 wyrazy "delegatów cechów i organizacyj rzemieślniczych" zastępuje się wyrazem: "rzemieślników".
3)
W art. 6 ust. 1, 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"1. Czynne prawo wyborcze posiadają pełnoletni rzemieślnicy obywatele polscy nieograniczeni w prawach, wykonywający w dniu zarządzenia wyborów samoistnie rzemiosło na podstawie karty rzemieślniczej lub koncesji.

2. Osoby prawne, prowadzące samoistnie rzemiosło, wykonywają czynne prawo wyborcze przez osoby fizyczne, pełnoletnie, posiadające obywatelstwo polskie, nieograniczone w prawach, posiadające uzdolnienie zawodowe wymagane do uzyskania karty rzemieślniczej lub koncesji. Sposób wykonywania czynnego prawa wyborczego przez osoby prawne ustali ordynacja wyborcza.

3. Bierne prawo wyborcze posiadają rzemieślnicy posiadający czynne prawo wyborcze w danym obwodzie wyborczym, którzy przed dniem zarządzenia wyborów ukończyli 25 lat życia".

4)
W art. 8:
a)
skreśla się ust. 1 i ust. 2;
b)
w ust. 4 wyrazy: "w porozumieniu z izbami rzemieślniczymi" zastępuje się wyrazami: "po wysłuchaniu opinii Związku Izb Rzemieślniczych" i skreśla się wyrazy: "podziału mandatów między obwody wyborcze w okręgu izby".
5)
W art. 9 ust. 1 końcowe wyrazy: "w art. 6 ust. 1, z tą zmianą, iż przynależność do cechu lub innej organizacji rzemieślniczej w okręgu danej izby nie jest wymagana" zastępuje się wyrazami: "w art. 6 ust. 3".
6)
W art. 12:
a)
w ust. 1 w zdaniu pierwszym skreśla się wyraz: "jednym", a wyraz "zwyczajną" zastępuje się wyrazem: "bezwzględną";
b)
w ust. 2 wyrazy: "jednego z wybranych kandydatów" zastępuje się wyrazem: "kandydata";
c)
w ust. 3 skreśla się zdanie końcowe;
d)
ust. 5 otrzymuje brzmienie następujące:

"5. Minister Przemysłu i Handlu może powołać w okresie nieobsadzenia stanowiska dyrektora izby osobę, która pełni obowiązki do czasu obsadzenia tego stanowiska. Jeżeli Minister Przemysłu i Handlu nie skorzysta z powyższego uprawnienia, prezes izby na podstawie uchwały zarządu wyznaczy do czasowego pełnienia obowiązków dyrektora osobę spośród personelu biurowego izby".

7)
W art. 14:
a)
w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"1) z dotacji ze Skarbu Państwa przewidzianej w art. 19 ust. 2 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o finansach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 199)";

b)
skreśla się ust. 5.
8)
W art. 17 ust. 3 pkt 11 wyrazy: "ilość delegatów wysyłanych przez cechy i inne organizacje rzemieślnicze do obwodowych zgromadzeń wyborczych" zastępuje się wyrazami: "liczbę radców z wyboru na każdy obwód wyborczy".
9)
W art. 21 ust. 2 cyfrę: "5" zastępuje się cyfrą "4".
10)
W art. 22:
a)
w ust. 1 dodaje się nowy pkt 6 w brzmieniu następującym:

"6) dostarczanie właściwym ministrom i Prezesowi Centralnego Urzędu Planowania wszelkich wiadomości i danych dotyczących rzemiosła, potrzebnych do sporządzenia planów gospodarczych i dotyczących ich wykonywania";

b)
dodaje się nowy ust. 4 w brzmieniu:

"4. Związek Izb Rzemieślniczych spełnia nadto inne czynności i zadania przekazane mu na podstawie obowiązujących przepisów".

11)
W art. 25 wyraz "kandydatów" zastępuje się wyrazem "kandydata".
12)
Skreśla się art. 31.
Art.  2.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  3.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.23.155

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Zm.: ustawa z dnia 19 lipca 1939 r. o izbach rzemieślniczych i ich związku.
Data aktu: 21/04/1948
Data ogłoszenia: 27/04/1948
Data wejścia w życie: 27/04/1948