united kingdom
ukraine

Unormowanie obrotu zbożem i głównymi produktami przemiału.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW APROWIZACJI ORAZ PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 28 sierpnia 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych, Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych i Skarbu w sprawie unormowania obrotu zbożem i głównymi produktami przemiału.

Na podstawie art. 1, 2, 5 i 6 dekretu z dnia 27 czerwca 1946 r. o reglamentowanym zaopatrywaniu ludności w przedmioty powszedniego użytku (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 217) oraz na podstawie art. 2 pkt 1 dekretu z dnia 27 marca 1947 r. o zmianach w organizacji i zakresie działania naczelnych władz administracyjnych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
§  1.
Prowadzenie hurtowego handlu zbożem i głównymi produktami przemiału zbóż wymaga zezwolenia właściwych władz, wydanego w trybie przewidzianym w niniejszym rozporządzeniu.
§  2.
1.
Ustala się 3 rodzaje zezwoleń na hurtowy handel zbożem i produktami przemiału: zezwolenia "A", "B" i "C".
2.
Zezwolenie "A" uprawnia na obszarze całego Państwa do:
1)
dokonywania czynności zakupów i zbycia na rachunek własny i komisowy zboża i produktów jego przemiału z przedsiębiorstwami posiadającymi zezwolenia "A", "B" i "C" lub innymi uprawnionymi, wymienionymi w §§ 10 i 12;
2)
oddawania zboża do przemiału.
3.
Zezwolenie "B" uprawnia do dokonywania bezpośrednio lub za pośrednictwem oddziałów lub ajentur o stałych siedzibach następujących czynności:
1)
na terenie powiatu, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa lub oddziału - skupu zboża bezpośrednio od producentów rolnych i wymiany z nimi produktów przemiału na zboże;
2)
na terenie oznaczonego w zezwoleniu województwa:
a)
zakupu zboża i produktów przemiału od przedsiębiorstw posiadających zezwolenia "B", "C" lub młynów nie posiadających zezwoleń "C" (ust. 7);
b)
zbywania zboża i produktów przemiału przedsiębiorstwom posiadającym zezwolenie "B" oraz innym uprawnionym, wymienionym w §§ 10 i 12;
c)
oddawania zboża do przemiału;
3)
na terenie całego kraju zakupu i zbywania zboża i produktów przemiału przedsiębiorstwom posiadającym zezwolenia "A".
4.
Zezwolenie "C" uprawnia do:
1)
skupu i zakupu zboża dla jego przemiału we własnym przedsiębiorstwie od producentów rolnych na terenie powiatu, na którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa, oraz od przedsiębiorstw, posiadających zezwolenie "A";
2)
zbywania produktów przemiału przedsiębiorstwom posiadającym zezwolenie "A" i "B" oraz innym uprawnionym do nabycia (§§ 10 i 12).
5.
Minister Przemysłu i Handlu może zezwolić młynom handlowym na zbywanie zboża przedsiębiorstwom posiadającym zezwolenia "A" i "B" oraz na zakup zboża od przedsiębiorstw posiadających zezwolenia "B".
6.
Minister Przemysłu i Handlu może zezwolić w przypadkach uzasadnionych położeniem przedsiębiorstwa i warunkami komunikacyjnymi przedsiębiorstwu posiadającemu zezwolenie "C" na skup zboża od producentów rolnych z powiatów sąsiadujących z powiatem, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa.
7.
Młyny nie posiadające zezwolenia "C" (młyny gospodarcze) mają prawo zbywania zboża i produktów przemiału pochodzących z opłat przemiałowych przedsiębiorstwom posiadającym zezwolenia "B".
8.
Przez młyny handlowe rozumie się przedsiębiorstwa młynarskie posiadające zezwolenia "C", zaś przez młyny gospodarcze rozumie się przedsiębiorstwa młynarskie nie posiadające tego zezwolenia.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa ubiegające się o uzyskanie zezwoleń, przewidzianych w § 2, winny złożyć podania do właściwych władz i załączyć następujące dowody:
1)
dysponowania magazynem o pojemności 200 ton dla przedsiębiorstw ubiegających się o zezwolenia "A", 50 ton dla przedsiębiorstw ubiegających się o zezwolenia "B" i "C" oraz 30 ton dla oddziałów i ajentur;
2)
dysponowania odpowiednimi środkami przewozowymi;
3)
posiadania młyna o zdolności przemiałowej co najmniej 10 ton na dobę, jeśli chodzi o zezwolenia "C";
4)
zaświadczenie stwierdzające kwalifikacje osobiste i fachowe kierownika handlowego.
2.
Dowodem osobistych kwalifikacji kierownika handlowego jest:
1)
dla przedsiębiorstw spółdzielczych i opartych na kapitale prywatnym zaświadczenie Związku Rewizyjnego Spółdzielni R. P. lub właściwego zrzeszenia kupieckiego i izby przemysłowo-handlowej,
2)
dla innych przedsiębiorstw - świadectwo niekaralności za przestępstwa popełnione z chęci zysku.
3.
Fachowość kierowników handlowych powinna być stwierdzona co najmniej trzyletnią samodzielną pracą w przedsiębiorstwie handlu zbożem odnośnie przedsiębiorstw ubiegających się o zezwolenia "A" i dwuletnią pracą w przedsiębiorstwie handlu zbożem odnośnie przedsiębiorstw ubiegających się o zezwolenia "B" i "C", na oddziały i na ajentury.
4.
W przypadku posiadania odpowiednich studiów wymagany okres praktyki skraca się do połowy.
5.
W przypadkach uzasadnionych Minister Przemysłu i Handlu na wniosek wojewody może udzielić zezwoleń "C" przedsiębiorstwu, którego zdolność przemiałowa jest niższa od 10 ton na dobę, lecz wyższa od 3 ton na dobę.
6.
Sposoby określenia zdolności przemiałowej ustali Minister Przemysłu i Handlu zarządzeniem ogłoszonym w Monitorze Polskim i Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
§  4.
Minister Przemysłu i Handlu może w uzasadnionych przypadkach w okresie do dnia 31 grudnia 1949 r. zwalniać od obowiązku złożenia dowodów, wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1) i 4.
§  5.
1.
Podania o których mowa w § 3 ust. 1 składają:
1)
przedsiębiorstwa spółdzielcze przez okręg Związku Rewizyjnego Spółdzielni R. P.;
2)
przedsiębiorstwa oparte na kapitale prywatnym przez właściwą izbę przemysłowo-handlową;
3)
wszystkie inne przedsiębiorstwa przez władze administracji ogólnej drugiej instancji.
2.
Okręg Związku Rewizyjnego Spółdzielni R. P. bądź izba przemysłowo-handlowa przekaże podanie wraz z załącznikami i swoją opinią w terminie 14 dni właściwym władzom.
§  6.
Zezwoleń "A" i "C" udziela Minister Przemysłu i Handlu, zezwoleń "B" udziela właściwy wojewoda, a w miastach Warszawie i Łodzi prezydenci tych miast.
2.
Zezwolenia wydawane są na czas określony co najmniej na okres lat 2, jeśli chodzi o zezwolenia "A" i "B", a na okres 1 roku, jeżeli chodzi o zezwolenia "C".
§  7.
1.
Przedsiębiorstwa posiadające zezwolenia "A" winny uzyskać zezwolenie właściwej władzy, w trybie przewidzianym w niniejszym rozporządzeniu, na otworzenie oddziału lub ajentury.
2.
O zamierzonym otwarciu oddziału lub ajentury przedsiębiorstwa posiadające zezwolenia "B" winny donieść władzy określonej w § 6, właściwej do wydawania zezwoleń, i uzyskać potwierdzenie odbioru podania.
3.
Brak odmowy lub zastrzeżeń ze strony władzy na otwarcie oddziału lub ajentury przedsiębiorstwa posiadającego zezwolenie "B" w terminie 1 miesiąca jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na otwarcie oddziału lub ajentury przez przedsiębiorstwo.
§  8.
Przedsiębiorstwa posiadające zezwolenia "A", "B" lub "C" mogą być zobowiązane zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu oraz Ministra Aprowizacji do:
1)
dokonywania na zlecenie i rachunek Państwa skupu i zakupu zboża i produktów przemiału lub przemiału zboża;
2)
utrzymywania na koszt Państwa rezerw zboża i produktów przemiału;
3)
odstępowania na rzecz Państwa części lub całości posiadanych przez nich zapasów zboża i produktów przemiału po cenach rynkowych.
§  9.
1.
Minister Przemysłu i Handlu może zarządzeniem zobowiązać wszystkie przedsiębiorstwa posiadające zezwolenia "A", "B" i "C" do:
1)
oczyszczania zboża i wykonywania przemiału według ustalonych standartów;
2)
znakowania opakowań zboża i produktów przemiału;
3)
składania okresowych sprawozdań o wysokości obrotów i stanie zapasów;
4)
ujawniania właściwej władzy warunków dokonywanych transakcji zakupu, przemiału i sprzedaży;
5)
należenia do Giełd Zbożowo-Towarowych.
2.
Standarty zbóż i produktów przemiału ustali Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
§  10.
Nie wymaga zezwoleń przewidzianych w § 2:
1)
zakup produktów przemiału od przedsiębiorstw posiadających zezwolenia "A", "B" i "C" przez przedsiębiorstwa mające zezwolenia na prowadzenie handlu detalicznego artykułami spożywczymi;
2)
zakup zboża lub produktów przemiału od przedsiębiorstw posiadających zezwolenia "A", "B" lub "C" przez przedsiębiorstwa oraz instytucje, mające na celu zaopatrzenie pracowników lub podopiecznych.
§  11.
W przypadku przekroczenia uprawnień wynikających z zezwoleń "A", "B" lub "C" albo niewykonania obowiązków nałożonych na zasadzie § 8 lub § 9 władza może cofnąć zezwolenie lub nakazać zamknięcie oddziału lub ajentury. Od decyzji wojewody w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia, cofnięcia go lub nakazu zamknięcia oddziału lub ajentury służy odwołanie do Ministra Przemysłu i Handlu.
§  12.
1.
Przedsiębiorstwa przetwarzające zboża (browary, palarnie kawy itp.) mają prawo nabywania zboża wyłącznie od przedsiębiorstw posiadających zezwolenia "A" i "B", a od producentów rolnych tylko na podstawie umów plantacyjnych.
2.
Przedsiębiorstwa przetwarzające produkty przemiału (piekarnie, cukiernie, makaroniarnie itp.) mają prawo nabywania produktów przemiału wyłącznie od przedsiębiorstw posiadających zezwolenia "A", "B" lub "C".
§  13.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu ustali zarządzeniem szczególne przepisy, odnoszące się do hurtowego obrotu zbożem siewnym.
§  14.
Wnioski na zezwolenia "A", "B" lub "C" dotychczas złożone w przewidzianym terminie na podstawie rozporządzenia Ministra Aprowizacji i Handlu z dnia 11 listopada 1946 r., wydanego w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Reform Rolnych, Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych i Skarbu w sprawie unormowania obrotu zbożem i produktami przemiału (Dz. U. R. P. Nr 68, poz. 375) uważane będą jako wnioski złożone w trybie przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  15.
Przedsiębiorstwa, które zgłosiły wnioski do właściwych władz o wydanie zezwolenia "A", "B" lub "C" przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, mogą prowadzić działalność do czasu otrzymania ze strony właściwej władzy odmowy udzielenia zezwolenia.
§  16.
Uzyskane zezwolenie na zasadzie niniejszego rozporządzenia nie uchyla obowiązku uzyskania zezwoleń przewidzianych w ustawie z dnia 2 czerwca 1947 r. o zezwoleniach na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i zawodowe wykonywanie czynności handlowych (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 220) i w rozporządzeniach wydanych na podstawie tej ustawy.
§  17.
1.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Równocześnie tracą moc obowiązującą rozporządzenia Ministra Aprowizacji i Handlu z dnia 11 listopada 1946 r. oraz Ministra Aprowizacji z dnia 20 czerwca 1947 r. wydane w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych, Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych i Skarbu w sprawie unormowania obrotu zbożem i produktami przemiału (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 68, poz. 375 i z 1947 r. Nr 55, poz. 298).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024