Wysokość i zasady wymierzania grzywien oraz tryb postępowania celem przynaglenia opieszałego właściciela nieruchomości do ujawnienia swego prawa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 lipca 1947 r.
w sprawie wysokości i zasad wymierzania grzywien oraz trybu postępowania celem przynaglenia opieszałego właściciela nieruchomości do ujawnienia swego prawa.

Na podstawie art. 29 § 2 prawa o księgach wieczystych zarządzam, co następuje;
§  1.
Właściciel nieruchomości będący osobą fizyczną lub osobą prawną prawa prywatnego obowiązany jest wyciągu jednego miesiąca od dnia nabycia własności złożyć w sądzie, właściwym do prowadzenia księgi wieczystej, wniosek o ujawnienie swego prawa lub o złożenie dokumentów do zbioru dokumentów.
§  2.
Obowiązek przewidziany w § 1 nie dotyczy osób, które nabywają własność na podstawie zarządzeń władz w myśl szczególnych przepisów ustawy, jeżeli władze te powołane są do wystąpienia z wnioskiem o wpis prawa własności.
§  3.
W przypadkach, gdy nabycie nie opiera się na umowie, termin miesięczny z § 1 biegnie od chwili, gdy nabycie jest ostateczne.
§  4.
Do wniosku z § 1 właściciel powinien dołączyć wszystkie potrzebne do wpisu dokumenty oraz podjąć wszelkie inne czynności konieczne do dokonania wpisu, w szczególności uiścić koszty sądowe, od których zapłaty wpis jest uzależniony.
§  5.
Jeżeli właściciel w chwili rozpoczęcia biegu terminu z §§ 1 i 3 nie ma jeszcze dokumentów, o których mowa w paragrafie poprzedzającym, powinien w terminie tym złożyć u właściwych władz lub notariuszów podania o ich wydanie.
§  6.
Właściciel może żądać zaświadczeń i dokumentów od władz i notariuszów, obowiązanych do wydania ich jego poprzednikom, jeżeli do wpisu prawa własności są one potrzebne, a stosunek właścicieli do poprzedników lub stosunek poprzedników między sobą nie sprzeciwia się temu.
§  7.
Termin do złożenia wniosku o wpis prawa własności lub wniosku o złożenie dokumentów do zbioru dokumentów wynosi w przypadkach przewidzianych w §§ 5 i 6 dwa miesiące. Jeżeli władza lub notariusz dokumentu na czas nie wydaje lub wydania odmawia, właściciel powinien najpóźniej z upływem terminu przedstawić sprawę w sądzie grodzkim, właściwym do prowadzenia księgi wieczystej, celem udzielenia mu wskazówek lub wydania innych celowych zarządzeń. W tym przypadku sąd wyznacza z urzędu termin do złożenia wniosku.
§  8.
Sądy i władze zawiadamiają sąd właściwy do prowadzenia księgi wieczystej o każdej zmianie właściciela nieruchomości, chyba że jest oczywiste, iż sąd ten ma już wiadomość o zmianie.
§  9. 1
Sąd właściwy do prowadzenia księgi wieczystej po otrzymaniu wiadomości o zmianie właściciela wzywa nowego właściciela lub jego przedstawiciela ustawowego, gdy właściciel nie ma pełnej zdolności do działań prawnych, aby w zakreślonym terminie złożył wniosek o wpis prawa własności lub wniosek o złożenie dokumentów do zbioru dokumentów przy uwzględnieniu przepisu § 4 albo aby wykazał, że do złożenia dokumentów w ogóle nie jest obowiązany lub nie może otrzymać żądanych dokumentów, bądź natrafia na poważne trudności w ich otrzymaniu lub że termin do złożenia wniosku jeszcze nie upłynął. W wezwaniu sąd zagrozi właścicielowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, że w razie niezastosowania się do wezwania będzie nałożona na niego oznaczona grzywna.
§  10. 2
W przypadku, gdy w zakreślonym terminie wezwaniu nie stanie się zadość albo przedstawione wyjaśnienia okażą się nieuzasadnione, sąd wymierzy właścicielowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu grzywnę oznaczoną w wezwaniu. Zarazem ponowi swe wezwanie i zagrozi nową grzywną, a na przypadek bezskuteczności tego wezwania postąpi w dalszym ciągu w myśl niniejszego przepisu, dopóki wezwany nie zastosuje się do jego zarządzenia. Jeżeli właściciel nie może przedstawić żądanego dokumentu potrzebnego do ujawnienia jego prawa własności lub ma poważne trudności w otrzymaniu takiego dokumentu, sąd z urzędu zażąda od właściwych organów państwowych potrzebnych danych i w miarę potrzeby przeprowadzi dochodzenie konieczne do ustalenia okoliczności będącej przesłanką wpisu.
§  11. 3
Jeżeli wezwany zastosuje się do wezwania, uczyni to jednak w sposób niedostateczny choć może to uczynić bez poważniejszej trudności, sąd nie wymierza mu grzywny, lecz wzywa go do uzupełnienia w zakreślonym terminie zachodzących braków, chyba że braki te są następstwem złego zamiaru lub rażącego niedbalstwa. Wezwanie powinno nastąpić również pod rygorem grzywny.

W ten sam sposób postępuje sąd, gdy uzupełnienia okażą się także niedostateczne, a braki nie są następstwem złego zamiaru lub rażącego niedbalstwa.

Po bezskutecznym upływie terminów, o których mowa w ust. 1 i 2, sąd stosuje odpowiednio § 10.

§  12.
Przepisy paragrafu poprzedzającego stosuje się także wówczas, gdy wniosek wpłynie do sądu bez wezwania i wykazuje braki lub nie jest należycie opłacony.

Jeżeli wniosek został złożony przez notariusza w wykonaniu obowiązku przewidzianego w art. 41 prawa o księgach wieczystych, wezwanie winno być skierowane do właściciela.

§  13.
Sąd zaniecha nałożenia grzywny, gdy wezwany przed jej wymierzeniem zastosuje się do wezwania lub gdy niezastosowanie się do wezwania nie jest następstwem złego zamiaru lub rażącego niedbalstwa.
§  14.
Przed każdym dalszym wezwaniem sąd powinien w razie potrzeby wydać stosowne zarządzenia.
§  15.
W celu ustalenia złego zamiaru lub rażącego niedbalstwa osób wezwanych sąd przeprowadza dochodzenia i zbiera dowody z urzędu.
§  16.
Poszczególna grzywna nie może przekraczać kwoty 10.000 złotych.
§  17.
Na postanowienie sądu I instancji wymierzające grzywnę służy zażalenie. Na postanowienia sądu II instancji, wydane w postępowaniu unormowanym w rozporządzeniu niniejszym, skarga kasacyjna nie służy.
§  18.
Jeżeli przed uprawomocnieniem się postanowienia wymierzającego grzywnę zastosowano się do wezwania lub wezwanie stało się bezprzedmiotowe, sąd uchyla to postanowienie. Właściwy do uchylenia jest sąd I instancji, sąd II instancji zaś wówczas, gdy sprawa przed nim się toczy.
§  19.
W razie uzyskania wpisu grzywny orzeczone prawomocnie, lecz jeszcze nieuiszczone, mogą być przez sąd I instancji darowane w całości lub w części.
§  20.
Do wniosków o wpis, przewidzianych w § 1, nie stosuje się przepisów art. 141 kodeksu postępowania cywilnego i art. 13 przepisów o kosztach sądowych w sprawach cywilnych o zwrocie pisma.
§  21.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 zmieniony przez § 4 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 maja 1954 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących ksiąg wieczystych (Dz.U.54.26.105) z dniem 11 czerwca 1954 r.
2 § 10 zmieniony przez § 4 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 maja 1954 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących ksiąg wieczystych (Dz.U.54.26.105) z dniem 11 czerwca 1954 r.
3 § 11 zmieniony przez § 4 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 maja 1954 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących ksiąg wieczystych (Dz.U.54.26.105) z dniem 11 czerwca 1954 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.53.290

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość i zasady wymierzania grzywien oraz tryb postępowania celem przynaglenia opieszałego właściciela nieruchomości do ujawnienia swego prawa.
Data aktu: 31/07/1947
Data ogłoszenia: 16/08/1947
Data wejścia w życie: 16/08/1947