Organizacja i zakres działania komisyj cennikowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 czerwca 1947 r.
w sprawie organizacji i zakresie działania komisyj cennikowych.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 2 czerwca 1947 r. o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 218) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa o "ustawie", rozumie się przez to ustawę z dnia 2 czerwca 1947 r. o zwalczaniu drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 218).
§  2.
W skład komisyj cennikowych powołanych przy wojewodach wchodzą jako członkowie:
1)
przedstawiciel wojewódzkiej rady narodowej,
2)
przedstawiciel okręgowej komisji związków zawodowych,
3)
trzej pracownicy urzędu wojewódzkiego, wyznaczeni przez wojewodę po jednym z wydziałów: przemysłowego, aprowizacji i rolnego,
4)
przedstawiciel właściwej izby przemysłowo-handlowej,
5)
przedstawiciel właściwej izby rzemieślniczej,
6)
przedstawiciel Funduszu Aprowizacyjnego,
7)
przedstawiciel okręgu Związku Rewizyjnego Spółdzielni R. P.,
8)
przedstawiciel okręgu Związku Gospodarczego Spółdzielni R. P. "Społem",
9)
przedstawiciel wojewódzkiego zarządu Związku Samopomocy Chłopskiej,
10)
przedstawiciel wojewódzkiego oddziału Państwowej Centrali Handlowej,
11)
przedstawiciel właściwej delegatury Komisji Specjalnej do walki z nadużyciami i szkodnictwem gospodarczym.
§  3.
W skład komisyj cennikowych powołanych przy prezydentach m. st. Warszawy i m. Łodzi, wchodzą jako członkowie:
1)
przedstawiciel miejskiej rady narodowej,
2)
przedstawiciel okręgowej komisji związków zawodowych,
3)
trzej pracownicy zarządu miejskiego, wyznaczeni przez prezydenta m. st. Warszawy lub m. Łodzi z wydziałów: przemysłowego i aprowizacji oraz
4)
przedstawiciele instytucyj i organizacyj wymienionych w § 2 pkt 4-11.
§  4.
W skład komisyj cennikowych, powołanych przy starostach i prezydentach miast wydzielonych wchodzą jako członkowie:
1)
przedstawiciel powiatowej (miejskiej) rady narodowej,
2)
przedstawiciel powiatowej (miejskiej) rady związków zawodowych,
3)
trzej pracownicy starostwa (zarządu miejskiego) wyznaczeni przez starostę (prezydenta miasta) z wydziałów (referatów): przemysłowego, aprowizacji i rolnego oraz
4)
przedstawiciele instytucji i organizacji wymienionych w § 2 pkt 4-11.
§  5.
1.
Przewodniczących i ich zastępców oraz sekretarzy komisyj cennikowych przy wojewodach i prezydentach m. st. Warszawy i m. Łodzi wyznacza Minister Przemysłu i Handlu na wniosek właściwego wojewody lub prezydenta m. st. Warszawy albo m. Łodzi.
2.
Przewodniczących i ich zastępców oraz sekretarzy komisyj cennikowych przy starostach i prezydentach miast wydzielonych wyznaczają wojewodowie na wniosek starosty (prezydenta miasta),
3.
Władze, urzędy, instytucje i organizacja, wyznaczające członków komisyj cennikowych wyznaczą jednocześnie po jednym zastępcy członków komisji. Zastępca członka bierze udział w obradach komisji w razie nieobecności członka komisji, którego zastępuje. Członkowie i zastępcy członków mogą być odwołani przez władze, urzędy, instytucje i organizacje, które ich delegowały, przy jednoczesnym wyznaczeniu nowego członka względnie zastępcy członka.
§  6.
Do zakresu działania komisyj cennikowych przy wojewodach należy:
a)
ustalanie i ogłaszanie wysokości zysku brutto w przypadku przekazania im tych uprawnień przez Ministra Przemysłu i Handlu,
b)
ogłaszanie ustalonych przez Ministra Przemysłu i Handlu maksymalnych cen hurtowych i detalicznych na towary wytwarzane przez przedsiębiorstwa państwowe lub będące pod zarządem państwowym (art. 5 ust. 6 ustawy),
c)
wykonywanie nadzoru nad działalnością komisyj cennikowych, powołanych przy starostach i prezydentach miast wydzielonych, w szczególności:

1) udzielanie obowiązujących instrukcji w zakresie ustalonym przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami,

2) uchylanie uchwał powyższych komisyj w razie ich niezgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi lub wydanymi instrukcjami,

d)
zatwierdzanie cen maksymalnych ustalonych przez komisje cennikowe, powołane przy starostach i prezydentach miast wydzielonych (§ 8 pkt b).
§  7.
Do zakresu działania komisyj cennikowych, powołanych przy prezydentach m. st. Warszawy i m. Łodzi należy:
a)
ustalanie cen targowych artykułów spożywczych (art. 5 ust. 2 ustawy),
b)
ustalanie i ogłaszanie maksymalnych cen hurtowych i detalicznych artykułów spożywczych pierwszej potrzeby objętych wykazem przewidzianym w art. 5 ust. 5 ustawy,
c)
ustalanie i ogłaszanie wysokości zysku brutto w przypadku przekazania im tych uprawnień przez Ministra Przemysłu i Handlu,
d)
ogłaszanie ustalonych przez Ministra Przemysłu i Handlu maksymalnych cen hurtowych i detalicznych na towary wytwarzane przez przedsiębiorstwa państwowe lub będące pod zarządem państwowym (art. 5 ust. 6 ustawy).
§  8.
Do zakresu działania komisyj cennikowych powołanych przy starostach i prezydentach miast wydzielonych należy:
a)
ustalanie cen targowych artykułów spożywczych (art. 5 ust. 2 ustawy i podawanie ich natychmiast do wiadomości komisjom cennikowym, powołanym przy wojewodach,
b)
ustalanie cen maksymalnych hurtowych i detalicznych artykułów spożywczych pierwszej potrzeby, objętych wykazem, przewidzianym w art. 5 ust. 5 ustawy, i ogłaszanie tych cen po zatwierdzeniu przez komisje cennikowe powołane przy wojewodach.
§  9.
1.
Ceny targowe winny być ustalone na podstawie średnich notowań dokonanych przez komisje notowań.
2.
Ustalone ceny targowe i maksymalne obowiązują do czasu ustalenia przez komisje cennikowe nowych cen.
§  10.
1.
Komisje cennikowe ogłaszają ceny maksymalne i dopuszczalną wysokość zysku brutto:
a)
przez komunikaty w prasie codziennej,
b)
przez obwieszczenia (plakatowanie, ogłaszanie na tablicy urzędowej i w inny przyjęty w danej miejscowości sposób).
2.
Ponadto komisje cennikowe winny w możliwie najszerszym zakresie zawiadamiać organizacje społeczne i gospodarcze o obowiązujących cennikach i wykazach dopuszczalnego zysku brutto.
§  11.
1.
Dopuszczalną wysokość zysku brutto przy sprzedaży hurtowej i detalicznej artykułów spożywczych pierwszej potrzeby ustali rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu wydane w porozumieniu z Ministrem Aprowizacji (art. 5 ust. 5 ustawy) jednocześnie z ustaleniem wykazu tych artykułów.
2.
Ustalona w ten sposób wysokość zysku brutto doliczona do ceny targowej będzie podstawą do ustalenia ceny maksymalnej przez komisje cennikowe.
§  12.
1.
Komisje cennikowe zbierają się co najmniej raz na tydzień.
2.
Do powzięcia uchwał komisji cennikowej konieczna jest obecność przewodniczącego lub jego zastępcy, przedstawiciela komisji (rady) związków zawodowych i 5-ciu innych członków.
3.
Uchwały komisyj cennikowych zapadają zwykłą większością głosów; w razie równości głosów, decyduje głos przewodniczącego.
4.
Biuro komisyj cennikowych prowadzi wydział (referat) przemysłowy urzędów wojewódzkich, starostw, zarządów miejskich m. st. Warszawy i m. Łodzi lub zarządów miast wydzielonych.
§  13.
1.
Członek komisji cennikowej ma prawo wnieść sprzeciw:
a)
przeciwko uchwale komisji cennikowej w przedmiocie ustalenia ceny maksymalnej artykułów spożywczych pierwszej potrzeby,
b)
przeciwko uchwale komisji cennikowej w przedmiocie ustalenia dopuszczalnej wysokości zysku brutto,
c)
przeciwko odmowie komisji cennikowej dokonania zmiany ustalonych cen targowych lub maksymalnych.
2.
Sprzeciw przeciwko uchwale winien być zgłoszony do protokołu posiedzenia, a w terminie 2 dni od chwili jego zgłoszenia należy przedłożyć komisji cennikowej uzasadnienie sprzeciwu. Nieprzedłożenie w tym terminie uzasadnienia uważa się za cofnięcie sprzeciwu.
3.
Wniesienie sprzeciwu nie wstrzymuje wykonania uchwały komisji cennikowej.
4.
Sprzeciwy, zgłoszone przeciwko uchwałom komisyj cennikowych powołanych przy starostach i prezydentach miast wydzielonych, rozpoznają właściwe komisje cennikowe powołane przy wojewodach. Sprzeciwy, zgłoszone przeciwko uchwałom komisyj cennikowych przy wojewodach i prezydentach m. st. Warszawy i m. Łodzi, rozpoznają władze przemysłowe II-ej instancji.
§  14.
Nadzór nad działalnością komisyj cennikowych, powołanych przy wojewodach i prezydentach m.st. Warszawy i m. Łodzi, sprawują właściwe władze przemysłowe II-ej instancji.
§  15.
Wszelkie wydatki związane z działalnością komisyj cennikowych pokrywane są z budżetu właściwej władzy przemysłowej.
§  16.
Członkowie komisyj cennikowych otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie ustalone przez Ministra Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych.
§  17.
Zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu wydane w porozumieniu z właściwymi ministrami ustali regulamin komisyj cennikowych, określający szczegółowy podział czynności i tryb postępowania, jak również szczegółowy sposób wykonywania nadzoru nad komisjami cennikowymi.
§  18.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
§  19.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1947.44.230

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i zakres działania komisyj cennikowych.
Data aktu: 10/06/1947
Data ogłoszenia: 14/06/1947
Data wejścia w życie: 29/06/1947