Umundurowanie i oznaki służbowe funkcjonariuszów administracji lasów państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 maja 1946 r.
o umundurowaniu i oznakach służbowych funkcjonariuszów administracji lasów państwowych.

Na podstawie art. 35 ust. 2 i art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 164), zmienionej rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr 87, poz. 737), oraz art. 39 ust. 2 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 września 1936 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. R. P. Nr 75, poz. 533) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Umundurowanie funkcjonariuszów administracji lasów państwowych składa się: z czapki (dwóch rodzajów), bluzy (dwóch rodzajów), wiatrówki, spodni (dwóch rodzajów), płaszcza, kurtki, peleryny oraz pasa.
2.
Kolor umundurowania jest brunatnozielony ("khaki").
3.
Opis umundurowania:
a)
Czapka typu maciejówki z daszkiem czarnym o szerokości przedniej 7 cm, o brzegu okutym blachą z białego metalu i z paskiem. Na czapce orzeł państwowy o podwójnym liściu dębowym stylizowanym, osadzony w 2/3 swojej wysokości nad otokiem (rys. Nr 6, 6a).
b)
Czapka zimowa typu narciarki. Daszek o szerokości przedniej 5 cm pokryty tą samą materią, co czapka. Część wywijana nausznikowa może być obszyta barankiem. Na czapce oznaki jak w pkt a).
c)
Bluza o kołnierzu stojąco-wykładanym jednorzędowa, zapinana na siedem guzików dużych z czterema naszytymi kieszeniami. Wymiary górnych łat kieszeniowych: długość 14 cm, szerokość górna 12 cm, dolna 13 cm; klapa kieszeniowa 6 cm szeroka, zapinana na jeden guzik duży. Wymiary dolnych łat kieszeniowych: długość 20 cm, szerokość - górna 17 cm, dolna 19 cm, klapa kieszeniowa 7 cm szeroka zapinana na jeden guzik duży. Patki o kształcie dostosowanym do kroju kołnierza.

Pierwszy guzik górny bluzy osadzony jest o 3 cm niżej od haftki kołnierza, a ostatni - pod pasem. Dziurki od guzików umieszczone są w odległości 2,5 cm od brzegu. Naramienniki, zapinane na jeden guzik mały, posiadają szerokość przy rękawach 5 cm, przy kołnierzu 3 cm, brzegi stebnowane na 2 mm. Plecy gładkie bez szwu z dwoma bocznymi rozcięciami u dołu o długości 8 cm. Końce kołnierza 7 cm długie. Odstęp końców kołnierza 4 cm. Tylna wysokość kołnierza 4 cm. Mankiety rękawów o długości 9 cm z naszytym jednym guzikiem dużym (rys. Nr 1).

d)
Bluza z kołnierzem wykładanym, jednorzędowa, zapinana na 4 guziki duże. Szerokość klapy kołnierza 11 cm. Kołnierz z tyłu 4 cm szeroki, z przodu 5 cm. Wycięcie 14 cm długie. Naramienniki przy rękawach 5 cm, przy kołnierzu 3 cm szerokie, zapinane na jeden guzik mały, brzegi stebnowane na 2 mm. Patki o kształcie dostosowanym do kroju kołnierza (prostokątne) (rys. Nr 2). Do bluzy z kołnierzem wykładanym koszula w kolorze bluzy oraz tegoż koloru krawat lub biała koszula z białym kołnierzykiem stojącym lub wykładanym oraz krawat czarny (długi lub muszka).
e)
Wiatrówka ściągana w stanie pasem. Kołnierz wykładany 5 cm szeroki, w rogu końcowym - 6 cm, odległość końców kołnierza 4 cm. Zapięcie pod szyją na zamek błyskawiczny. Wiatrówka o czterech kieszeniach zapinanych na zamki błyskawiczne, dwie górne poziome o szerokości 11 cm, dolne ukośne o szerokości 16 cm. Mankiety rękawów o szerokości 6 cm, zapinane na dwa guziki (rys. Nr 7).
f)
Spodnie do butów z cholewami (breechesy) o pasie biodrowym z kieszeniami bocznymi. Rozcięcie na sznurowanie umieszczone z przodu (rys. Nr 3).
g)
Spodnie długie do bucików kroju cywilnego o pasie biodrowym, bez mankietów, szerokości równej w dole i kolanie (rys. Nr 3a).
h)
Płaszcz jednorzędowy, wcięty w stanie, zapinany na sześć guzików dużych, umieszczonych w odległości 5,5 cm od brzegu płaszcza, z kołnierzem leżąco-wykładanym o szerokości tylnej 7 cm, przedniej 12 cm. Pierwszy guzik osadzony 4 cm od haftki kołnierza, ostatni guzik - poniżej pasa. Odstęp końców kołnierza 6 cm. Z każdego boku płaszcza po jednej wpuszczonej kieszeni, umieszczonej skośnie z listewką u góry 5 cm, u dołu 6 cm szeroką, 23 cm długą. Z tyłu płaszcza pęto 23 cm długie, 7 cm szerokie, zapinane na dwa guziki duże. Poniżej pęta w odległości 10 cm aż do dołu rozpór, zapinany na cztery guziki małe, o odległości fałdy 24 cm. Po bokach dwie fałdy 4 cm głębokie. Naramienniki przy rękawach 5 cm, przy kołnierzu 3 cm szerokie, zapinane na jeden guzik mały, brzegi stebnowane na 2 mm. Patki o kształcie dostosowanym do kroju kołnierza. Rękawy zakończone mankietami o szerokości 19 cm z naszytymi na nich pateczkami 11 cm długimi, 6 cm szerokimi. Zarówno mankiety, jak i pateczki, zaopatrzone są w pojedynczy guzik duży. Długość płaszcza taka, aby dolny brzeg był oddalony o 25 cm od stopy (rys. Nr 4, 4a).
i)
Kurtka dwurzędowa, lekko wcięta w stanie, zapinana na trzy guziki z każdej strony, z kołnierzem leżąco-wykładanym o szerokości 7 cm, szerokość klapy 14 cm. Naramienniki przy rękawach 5 cm, przy kołnierzu 3 cm szerokie, zapinane na jeden guzik mały, o brzegach stebnowanych na 2 mm. Patki o kształcie dostosowanym do kroju kołnierza. Z każdego boku kurtki po jednej kieszeni wpuszczonej osadzonej skośnie, bez klap. Z tyłu kurtki pęto prostokątne o długości 23 cm, szerokości 7 cm, zapinane na dwa guziki duże. Pod pętem po obu stronach dwie podłużne listewki. Całość stebnowana na 1,5 cm (rys. Nr 5).
j)
Peleryna z kapturem zapinanym pod szyję o pięciu guzikach krytych materiałem. Z boków peleryny rozcięcie pionowe o długości 40 cm, szerokości obszywek (listewek) 3 cm (rys. Nr 8).
k)
Pas typu wojskowego.
l)
Guziki mundurowe z godłem państwowym duże o wymiarze 23 mm i małe 17 mm z białego metalu.
§  2.
Oznaki służbowe przywiązane są do zajmowanych stanowisk. Oznaki te umieszczane są na patkach kołnierzy, bluzy, płaszcza i kurtki. Patki mają obramowanie ze srebrnej taśmy szerokości 3 mm (rys. 11, 11a, 11b, 11c, 12, 12a, 13, 13a, 13b, 14, 14a, 14b, 14c, 14d, 15, 15a).
§  3.
Funkcjonariusze niżsi noszą patki z sukna zielonego (zieleń szmaragdowa); na przednim narożu patki umieszczony jest pojedynczy liść dębowy srebrny, a na tylnym - paski z błyszczącej materii srebrnej o szerokości 5 mm, naszyte przez całą szerokość patki w odstępach 3 mm i odległości 5 mm od brzegów: a) strażnik i hamulczy ma jeden pasek, b) gajowi, szofer, dozorca, woźny, prowadzący pociąg, maszynista kolejki i inni niżsi funkcjonariusze mają dwa paski (rys. Nr 11, 11a, 11b, 11c).
§  4.
Urzędnicy noszą patki z aksamitu koloru zieleni szmaragdowej z następującymi oznakami:
1)
emblemat z 2 liści dębowych i gwiazdek w kształcie kwadratów:
a)
praktykant leśny - jedna gwiazdka (rys. Nr 12, 12a),
b)
podleśniczy i pomocnik (kancelaryjny, rachunkowy, techniczny), magazynier, laborant - dwie gwiazdki (rys. Nr 12, 12a),
c)
kierownik sekretariatu, podreferendarz leśniczy, sekretarz, kasjer, intendent, zawiadowca kolejki - trzy gwiazdki (rys. Nr 12, 12a, 13, 13a, 13b),
2)
emblemat z 3 liści dębowych oraz srebrny galon 5 mm szeroki na tylnym brzegu patki przez całą jej szerokość i gwiazdki:
a)
praktykant techniczno-leśny - jedna gwiazdka (rys. Nr 14, 14a),
b)
adiunkt leśny, zastępca kierownika tartaku (innego zakładu przemysłowego) - dwie gwiazdki (rys. 14, 14a),
c)
nadleśniczy, kierownik tartaku (innego zakładu przemysłowego), kierownik zarządu kolejki, referendarz, asystent Instytutu Badawczego Leśnictwa i inni na równorzędnych stanowiskach - trzy gwiazdki (rys. Nr 14, 14a, 14b, 14c, 14d),
3)
emblemat z 3 liści dębowych oraz srebrny wężyk 10 mm szerokości na tylnym brzegu patki przez całą jego szerokość i gwiazdki:
a)
kierownik oddziału, kierownik referatu, radca, inspektor, kierownik zakładu Instytutu Badawczego Leśnictwa i inni na równorzędnych stanowiskach - jedna gwiazdka (rys. Nr 15, 15a),
b)
kierownik biura, naczelnik wydziału i inni na równorzędnych stanowiskach - dwie gwiazdki (rys. Nr 15, 15a),
c)
dyrektor lasów, dyrektor departamentu, dyrektor biura, dyrektor Gabinetu Ministra i inni na równorzędnych stanowiskach - trzy gwiazdki (rys. Nr 15, 15a).
§  5.
Urzędnicy i funkcjonariusze niżsi zatrudnieni w dyrekcji lasów państwowych noszą na tylnej krawędzi patki wypustkę o szerokości 5 mm koloru "siena palona", a zatrudnieni w Ministerstwie Leśnictwa - koloru złotego.
§  6.
1.
Funkcjonariusze niżsi noszą czapki (maciejówki) o otoku z sukna zielonego koloru patki, a urzędnicy - z aksamitu koloru patki.
2.
Urzędnicy wymienieni w § 4 pkt 1) i 2) lit. a) i b) noszą na czapce na górnej krawędzi otoku naszyty jeden sznurek srebrny, zaś wymienieni w pkt 2) lit. c) i pkt 3) - dwa sznurki w odległości 3 mm jeden od drugiego.
3.
Funkcjonariusze niżsi i urzędnicy wymienieni w § 4 pkt 1) i 2) noszą na czapce pasek czarny ze skóry, wymienieni zaś w § 4 pkt 3) - pasek srebrny.
§  7.
1.
Spośród niższych funkcjonariuszów administracji lasów państwowych są obowiązani do noszenia munduru w służbie: gajowy, strażnik, woźny i szofer wozu osobowego.
2.
Funkcjonariuszów niższych obowiązuje w czasie pełnienia służby noszenie bluzy o kołnierzu stojącym wykładanym; poza służbą mogą oni nosić bluzę o kołnierzu wykładanym. Inni funkcjonariusze mogą nosić bluzę jednego lub drugiego rodzaju.
§  8.
Posiadany mundur kroju dawnego wolno nosić do czasu jego zużycia, jednak oznaki dotychczasowe powinny być zastąpione oznakami przewidzianymi w niniejszym rozporządzeniu.
§  9.
Watowanie i podszywanie futrem płaszczów i kurtek, nakładanie kołnierzy futrzanych oraz noszenie kożuchów jest dozwolone.
§  10.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Leśnictwa.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 marca 1930 r. o umundurowaniu i oznakach służbowych funkcjonariuszów administracji lasów państwowych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 222).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.40.236

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Umundurowanie i oznaki służbowe funkcjonariuszów administracji lasów państwowych.
Data aktu: 08/05/1946
Data ogłoszenia: 10/09/1946
Data wejścia w życie: 10/09/1946