Zmiana niektórych przepisów na ziemiach odzyskanych, włączonych do województwa śląskiego.

USTAWA
z dnia 28 czerwca 1939 r.
o zmianie niektórych przepisów w sprawach pracowniczych na ziemiach odzyskanych, włączonych do województwa śląskiego.

Art.  1.

Do czasu jednolitego unormowania sprawy przedstawicielstwa pracowniczego w zakładach pracy, działalność rad zakładowych na obszarze ziem odzyskanych, włączonych do województwa śląskiego, normować będą przepisy, stosowane w tym zakresie w górnośląskiej części województwa śląskiego, jeżeli ustawa niniejsza nie stanowi inaczej.

Art.  2.
(1)
Zamiast komisyj pojednawczo-rozjemczych, przewidzianych w przepisach, określonych w art. 1, tworzy się komisję rozjemczą, składającą się z obwodowego inspektora pracy, jako przewodniczącego oraz dwóch ławników - jednego ze strony pracodawców, drugiego ze strony pracowników. Ławników powołuje okręgowy inspektor pracy spośród osób, odpowiadających warunkom, przewidzianym dla ławników sądów pracy i będących przedstawicielami pracodawców i pracowników.
(2)
Podstawą zaskarżenia orzeczenia komisji rozjemczej mogą być tylko zarzuty:
1)
przekroczenia przez komisję swej właściwości;
2)
pogwałcenia formalności postępowania, jeżeli uchybienia te mogły wpłynąć stanowczo na wynik sprawy;
3)
naruszenia prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie.
(3)
W przypadkach, wymienionych w ust. (2), służy w terminie dwutygodniowym od dnia ogłoszenia orzeczenia odwołanie do sądu pracy, właściwego dla siedziby obwodowego inspektora pracy, a do czasu powołania sądu pracy - do sądu okręgowego. Sąd pracy (sąd okręgowy) wyrokiem bądź uchyla orzeczenie komisji rozjemczej i zwraca sprawę komisji do ponownego rozpatrzenia, bądź odwołanie oddala. Od wyroku sądu pracy (sądu okręgowego) nie ma środków odwoławczych. Komisja rozjemcza jest związana wykładnią prawa, zawartą w wyroku sądu pracy (sądu okręgowego). Prawomocne orzeczenie komisji rozjemczej jest tytułem egzekucyjnym. Klauzulę wykonalności nadaje sąd pracy (sąd okręgowy).
(4)
Postępowanie przed komisją rozjemczą jest wolne od kosztów i opłat. W postępowaniu sądowym, przewidzianym w ust. (3), stosuje się przepisy o kosztach sądowych w sprawach, wszczętych przed sądami pracy.
(5)
Minister Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu ustala w drodze zarządzeń wynagrodzenie członków komisji oraz wysokość diet i kosztów podróży, a także sposób pokrycia przez Skarb Państwa wydatków, związanych z działalnością komisji.
Art.  3.
(1)
Z majątku b. okręgowej rady górniczej oraz z majątku pracowniczych organizacyj zawodowych, które działały na obszarze ziem wymienionych w art. 1, a zostały rozwiązane przez władze polskie, tworzy się osobny fundusz, mający osobowość prawną. Fundusz ten służyć będzie celom samopomocowym, opiekuńczym i kulturalno-oświatowym pracowników ziem wymienionych w art. 1.
(2)
Rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej, wydane w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości, określa organizację funduszu, skład jego władz i współudział w nich przedstawicieli pracodawców i pracowników, jak również zasady rozporządzania należącym doń majątkiem.
(3)
Przepisanie na rzecz funduszu prawa własności nieruchomości, należących do b. okręgowej rady górniczej i pracowniczych organizacyj zawodowych (ust. (1)) oraz przysługujących im praw rzeczowych na nieruchomościach, następuje na podstawie ustawy niniejszej, na wniosek władz funduszu, przy czym datę przeniesienia tych praw ustala się na dzień 11 października 1938 r. Postępowanie z tym związane wolne jest od wszelkich opłat.
(4)
Akty prawne, dokonane od dnia 11 października 1938 r. z naruszeniem przepisów ust. (3), są nieważne. Spłaty długów, zabezpieczonych hipotecznie, dokonane w dobrej wierze na rzecz b. okręgowej rady górniczej lub pracowniczych organizacyj zawodowych (ust. (1) przed wejściem w życie ustawy niniejszej, zwalniają dłużnika od zobowiązań w granicach dokonanych spłat.
(5)
Osoby, dotknięte zmianami wpisów w księgach wieczystych oraz skutkami zastosowania innych przepisów artykułu niniejszego, nie mogą rościć z tego tytułu żadnych pretensji do funduszu ani do Skarbu Państwa.
Art.  4.
(1)
Przedsiębiorstwa górnicze na obszarze ziem, wymienionych w art. 1, obowiązane są, poczynając od dnia 1 stycznia 1939 r., niezależnie od świadczeń, przewidzianych w przepisach, określonych w art. 1, przeznaczać odpowiednie środki na utrzymanie istniejących dotychczas instytucyj i urządzeń pracowniczych.
(2)
Wysokość i rodzaj tych środków ustala układ zbiorowy pracy, a w przypadku sporu - orzeczenie komisji rozjemczej, przewidzianej w art. 2. Do egzekucji tych świadczeń stosuje się przepisy o egzekucji podatków i danin publicznoprawnych.
(3)
Przepisy ust. (2) stosuje się odpowiednio przy ustanawianiu i ściąganiu składek od pracowników na rzecz instytucyj i urządzeń pracowniczych, określonych w ust. (1).
Art.  5.
(1)
Działalność rad zakładowych, powołanych przez władze polskie na ziemiach, wymienionych w art. 1, kończy się z chwilą wybrania nowych rad zakładowych. Do tego czasu działają one na podstawie przepisów, określonych w art. 1, z tym, że powoływanie i odwoływanie całej rady albo poszczególnych jej członków należy do obwodowego inspektora pracy.
(2)
Wybór nowych rad zakładowych nastąpi w czasie do dnia 1 maja 1940 r. Terminy wyborów w poszczególnych zakładach pracy ustali obwodowy inspektor pracy.
Art.  6.

Uprawnienia władz, określone w ustawie z dnia 21 grudnia 1937 r. o środkach przeciwko unieruchamianiu zakładów pracy i przeciwko masowemu zwalnianiu pracowników, jak również o normowaniu terminów wymówień pracownikom tych przedsiębiorstw (Zb. ust. 1 rozp. państwa czesko-słowackiego nr 253), przekazuje się okręgowemu inspektorowi pracy.

Art.  7.
(1)
Z dniem wejścia w życie ustawy niniejszej tracą moc wszelkie przepisy w zakresie objętym tą ustawą.
(2)
W szczególności tracą moc:
1)
ustawa z dnia 25 lutego 1920 r. o radach zakładowych i okręgowych w górnictwie (Zb. ust. 1 rozp. państwa czesko-słowackiego nr 144);
2)
ustawa z dnia 12 sierpnia 1921 r. o delegacjach zakładowych (Zb. ust. 1 rozp. państwa czesko-słowackiego nr 330);
3)
ustawa z dnia 24 lutego 1920 r. o uczestnictwie górników w zarządzaniu kopalniami i o udziale w czystym zysku (Zb. ust. 1 rozp. państwa czesko-słowackiego nr 143), przy czym uchyla się skutki działania tej ustawy od dnia 1 stycznia 1939 r.;
4)
§ 13 ustawy z dnia 21 grudnia 1937 r. o środkach przeciwko unieruchamianiu zakładów pracy i przeciwko masowemu zwalnianiu pracowników, jak również o normowaniu terminów wymówień pracownikom tych przedsiębiorstw (Zb. ust. i rozp. państwa czesko-słowackiego nr 253).
Art.  8.

Minister Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości ogłosi w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolite polskie teksty przepisów, wymienionych w art. 1 i 6, z uwzględnieniem odpowiedniego podziału na części, rozdziały i tytuły, nową numeracją artykułów, jak również ze zmianami, wynikającymi z ustawy niniejszej oraz z przepisów, wydanych do dnia ogłoszenia jednolitych tekstów, przy równoczesnym dostosowaniu brzmienia przepisów do obowiązującego stanu prawnego.

Art.  9.

Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Opieki Społecznej w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Art.  10.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.59.392

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zmiana niektórych przepisów na ziemiach odzyskanych, włączonych do województwa śląskiego.
Data aktu: 28/06/1939
Data ogłoszenia: 05/07/1939
Data wejścia w życie: 05/07/1939